Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Gregory Efimoviç Rasputin (1869 - 1916)


Grigory Rasputin olarak bilinen gizemli papaz Çarlık dönemi Rusyanın en ibretlik kişiliklerinden biri. İktidar hırsıyla dolu bu din adamı 1911 yılında Sibiryadan dönemin başkenti St. Petersburga gitti. Ve sadece birkaç yıl içinde Çarlık Rusyasının en etkili kişilerinden biri haline geldi. Rasputinin başdöndürücü yükselişi alkole ve kadına düşkünlüğü onun günümüzdeki takipçileri açısından ilham vericidir herhalde.

Gregory Efimoviç Rasputin bir köylü ailesinin çocuğu olarak 1869da dünyaya geldi. Serseri bir gençlik yaşamının ardından Ortodoksların hain bir tarikat olarak telakki ettikleri Skopsty ile tanıştı. Bu tarikatın müritleri Tanrıya ulaşmanın tek yolunun günah işlemek olduğunu vaaz ediyorlardı ve bu Rasputine oldukça çekici gelmişti.

Rasputinin iktidar basamaklarını hızla tırmanışı Rus otokrasisinin ihtişamlı şehri St. Petersburga gitmesiyle başlar. 1902 yılında ayak bastığı bu şehirde keşişlik anıları ve sıradışı davranışları ile Rus rahiplerinin ilgisini çekmeyi başarır.

St. Petersburg ve diğer şehirlerin sokaklarında işçi ayaklanmaları giderek artarken Rus Çarlığının artık vadesini doldurduğuna dair pek çok alamet de belirmiştir. Yeni Çar 2. Nikola genç ve deneyimsizdir. 1904te doğan tahtın varisi ise Çarlık düzenine yeni bir darbe olur: Bebeğin kanı pıhtılaşmıyordu.

Rasputin bu noktada devreye girer ve bakışları dokunuşuyla veliaht prensi iyileştiriverir!

Çariçe Alexandra bu olayın ardından Rasputinin Alexisi korumak için Tanrı tarafından gönderilmiş bir aziz olduğuna inanır. Ve o andan itibaren Rasputini yanından ayırmaz. Üstelik Rasputin hemen hiç yıkanmayan bir adam olmasına rağmen!

Köylü papazın yükseldiği bu sağ kol pozisyonu elbette özellikle geleneksel rahip kastını öfkelendirmiştir. Kısa sürede dedikodular ortaya çıkar: Rasputin Çariçe ve onun dört kızı ile ahlaksız ilişkilere girmektedir! Rasputin ise bu dedikoduları haklı çıkarmak için elinden geleni yapmakta içki masalarında Çariçe ve kızları ile maceralarından bahsetmektedir.

Gizli polis bir süre sonra devreye girer ve Rasputin olanları duyan öfkeli Çarın karşısına çıkarılır. Nikola ona sürgün cezası verir ama Rasputin şehri terk eder etmez küçük Alexis onulmaz bir kanamaya tutulur!

Rasputin hemen geri çağrılır ve çocuğu kurtarır. Bu andan itibaren kendisine bağımlı hale gelen Çar ve Çariçeye her alanda isteklerini dayatmaya başlar. Dış politikadan ekonomiye kadar birçok alanda sahip olduğu diğer ilişkilerin de tavsiyeleriyle adeta ülkeye hükmetmeye başlar.

Kanlı bir iktidarın tepesinde oturan Rasputinin sonu tahmin edilebileceği gibi yine kanlı olur. Yaygın kabul gören senaryoya göre Çarın kuzeni Dimitri Pavloviç ve Prens Yusupovun başını çektiği bir grup onu tuzağa düşürür ve 16 Aralık 1916 da öldürürler. Efsaneye göre Rasputin önce zehirlenmiş o yetmeyince dövülmüş o da olmayınca vurulmuştur. Bunların hiçbiri çılgın papazı öldürmeye yetmeyince bir halıya sarılarak Neva Nehrine atılır.
Alıntı