Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Deniz Gezmiş Kimdir? Hayatı Hakkında Biyografisi ( 1947)

  1947 yılında Ankara’da doğdu.Liseyi İstanbul’da okudu.1966’da İÜ Hukuk Fakültesi’ne girdi.Kısa sürede gençlik eylemlerinde öne çıktı.TİP’de çalıştı.1968’de Devrimci Hukuklular Örgütü’nü kurdu.Amerikan 6.Filosu’nu protesto eylemlerine katıldı ve İstanbul Üniversitesi’nin işgaline öncülük etti.DÖB’ün kurucuları arasında yer aldı.Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü’nü tertipledi.1969’da Filistin’e gitti gerilla eğitimi gördü.THKO örgütünü kurdu.Örgütün ilk eylemi olan İşbankası Ankara Emek Şubesi soygununa katıldı.Yine Ankara’daki Balgat Amerikan Üssü’nden dört Amerikalının kaçırılması eylemine katıldı.Sivas Gemerek’te çatışmada yakalandı.Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte 6 Mayıs 1972 tarihinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevinde idam edildi.

  HAKKINDA YAZILANLAR


  1.Bizim Deniz
  Turhan Feyzioğlu
  Doruk Yayımcılık / Politik- Kültürel Kitaplar


  Hiç bir toplum tarihsiz yaşayamaz. Tarih bilinci dünü bugünü ve yarını kapsayan bir sürekliliktir. Gelecekle ilgili kaygılar taşıyan bireyler kurumlar toplumlar tarihten ve tarihi kavrama olgusu olan tarih bilincinden vazgeçemez. Çünkü tarih dünü anlayıp bugünü geliştirmek ve geleceğin nasıl olacağının belirlenmesine yarayan tek kaynaktır. Kitabın konusu olan ve 25 yaşında siyasi bir kararla idam edilen Deniz Gezmiş'in yaşam öyküsü umarım gençliğe bir nebze ışık tutar.

  2.İdam Gecesi Anıları
  Halit Çelenk
  Tekin Kitabevi


  Deniz Gezmiş Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan'ın "merhaba kainat" "dedikleri" sabahın 6 Mayıs 1972 sabahının üzerinden yaklaşık yirmi yıl geçti. Toplumların tarihi bir yana insan ömrü açısından bile kısa bir süredir bu. Tarihin soğukluğuna gömülmeye duygusallıktan arınmaya yetmeyecek kadar kısa.

  "İdam Gecesi Anıları" birinci elden bir tanıklık. Bu tanığın dava boyunca ve son sözlerini haykırdıklarında yanlarında olan Halit Çelenk oluşu Anılar'ı belgesel kılıyor. Yalnız siyasal değil hukuksal yönden de hayli tartışmalı olan ve artık bulunamayacak olan "karar" metinlerinin de bu kitapta içerilmiş olması bu belgeselliği güçlendiriyor.

  3.Deniz Gezmiş'ten Yaşar Kemal'e Portreler
  Oral Çalışlar

  Çağdaş Yayınları

  Deniz Gezmiş Yaşar Kemal Aziz Nesin Yılmaz Güney Mehmet Ali Aybar Sabahattin Ali Fikret Otyam Panayot Abacı Lefter ve... Bu kitapta onların öykülerini okuyacaksınız. Bütün bu portrelerin bir dönemin güzel bir resini vereceğine inanıyoruz. Bazılarını yakından tanıdınız bazılarının adını ise hiç duymadınız. Onlar bizi bize anlatıyor. Bir dönemin tanıklığını da içeren bu portreleri beğeneceğinizi umuyoruz.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Deniz Gezmiş’in avukatı Erdoğan Gençel 81 yaşında hayatını kaybetti.

  Yıllarca önemli davalara bakan aynı zamanda Deniz Gezmiş’in de avukatı olan ve geçen sene sokakta yaşadığı ortaya çıkan ünlü avukat Erdoğan Gençel hayatını kaybetti.

  23 Temmuz 2015 11:51  Deniz Gezmiş’in avukatı Erdoğan Gençel 81 yaşında hayatını kaybetti. Gençel 1 Ocak 2015'te İstanbul'da belediyenin barınma merkezlerinde görülmüştü. Daha sonra CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile kendisine ev sağlanmıştı.

  Yıllarca önemli davalara bakan aynı zamanda Deniz Gezmiş’in de avukatı olan ve geçen sene sokakta yaşadığı ortaya çıkan ünlü avukat Erdoğan Gençel hayatını kaybetti. Gençel’in ölüm haberini Twitter’da Türk sanat müziğinin sanatçısı Onur Akay duyurdu ve Kılıçdaroğlu’na yazdı.

  Deniz Gezmiş'in avukatı evsizlerin arasından çıktı.
  Akay ‘Erdoğan Gençel gençliğinde Deniz Gezmiş’in avukatlarından biriydi. Deniz Gezmiş gibi devrimciydi! Ünlü avukatı kaybettik. Geçen sene 3 yıl sokaklarda yaşadığı ortaya çıkmış ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile kendisine ev sağlanmıştı. Mekanı cennet olsun.’ yazarak ünlü avukatın hastanede çekilen fotoğrafını paylaştı.

  Geçen sene evsizleri sokaklardan toplayarak barınma merkezlerine götüren belediye ekipleri tarafından sokaktan alınanlardan biri de emekli Avukat Erdoğan Gençel’di.

  Deniz Gezmiş’in de avukatlığını yapan Erdoğan Gençel’in bir bakımevinde olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte CHP harekete geçmiş ve konuyu öğrenen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ‘Sayın Gençel’in bu sıkıntılı durumdan kurtulması için derhal devreye girin. Kendisine yakışır bir konukevine nakledilmesini sağlayın ‘ demişti. Kılıçdaroğlu’nun bu talimatı üzerine ise Ataşehir Belediyesi’nin konukevinde misafir edileceği daha sonra ise kendisine bir ev sağlanacağı öğrenilmişti.

  Gençel hiç evlenmemiş ve emekli olduktan sonra ise ev alamayan ancak siyasi tarihe ilişkin çok kitap satın alan avukat Erdoğan Gençel ‘Amacım Kadıköy’de bir halk kitaplığı tesisi yapmaktı. Gerçekleştiremedim. Geçmişte senelerce gençlerin davalarına ücretsiz baktım" demişti.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İdamı canı izleyen Anadolu Ajansı muhabiri Burhan Dodanlı şöyle anlatıyor:

  İdam gecesi Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının boynuna asılan yaftaları yine Ali Elverdi'den uzun uğraşlar sonucu aldığını dile getiren Dodanlı ''Deniz'in odasına girdik ona yaftadaki özeti okudular. Babasına mektup yazdı. Tabi bu idamları hızla infaz etmik istiyorlardı. Çünkü dönemin Başbakanı ve iki bakanı daha önce asılmıştı 'üçe üç' diyorlardı. İdam sehbasında Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan yaklaşık 15 dakikada hayatını kaybederken Deniz Gezmiş tam 52 dakika boyunca yaşadı'' dedi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş