Sultan Ikinci Selim
Babasi . Kanuni Sultan SüleymanAnnesi . Hürrem Sultan
Dogumu : 28 Mays 1524
Vefati . 15 Aralik 1574
Saltanati : (1566-1574) (8) sene
Ikinci Selim orta boylu alni açik mavi gözlü ince kasli ve sarisin bir padisahti. Zamaninda cereyan eden mühim hadiselerden bazilari sunlardir :Komsu devletlerle sulh anlasmalari yapildi. Indonezya'ya denizden sefere Çikildi. Hindistan ve civarindaki müslüman hükümdarlara istekleri üzerine yardimlarda bulunuldu. Bir Türk gölü haline gelen Akdeniz'deki Kibris korsanlari devamli devletin donanmasina ve ticaret gemilerine zarar verdiginden Kibris'in fethine karar verildi. Lala Mustafa Pasa tarafindan Kibris birbuçuk sene içinde tamamen fetholundu. Kibris'in imdadina gelen haçli donanmasi Inebahti'daki Türk donanmasini yakinca padisah üzüntüsünden günlerce uyuyamadi. Çok kisa bir zaman sonra eski donanmadan kat kat üstün yeni bir donanma yapilip yine Akdeniz'e açildi. Bir sene içinde tam 158 gemi ile yeni donanma denize açilincaVenedikliler sanki galip degil de maglüb bir devletmiscesine bir anlasma imzalamak mecburiyetinde kaldilar.Ayasofya Camii yeniden onarildi. Selimiye Camii o devrede insa edildi. Kirim HanliginaRusya seferine Çikma izni verildi ve Rusya vergiye baglandi.Tunus sehri fethedildi ve bütün Tunus Osmanli topraklarina katildi.Ikinci Selim de babasi gibi sairdi. Saheser bir beyti :
Biz bülbül-i muhrik-i dem-i sekvayi firâkiz
Ates kesilir geçse sabâ gülsenimizden.
Son devrin ünlü sairlerinden Yahya Kemal Ikinci Selim'in bu beyti için Selimiye kadar güzel bir Siir demistir.Babasindan 14.892.000 km. kare olarak devraldigi Imparatorluk topraklarini 15.162.000 km. kare olarak birakmistir. 15 Aralik 1574 günü vefat etmis dedesi Yavuz gibi ancak sekiz sene padisahlik yapmistir. Ayasofya'daki türbesine gömülmüstür. (Allah rahmet eylesin.)
Ebussuud Efendi SeyhMehmed Âsik Efendi Kastamonulu Seyh Saban Efendi Birgili Mehmed Efendi Sakâik'a zeyl yazan Âsik Çelebi ve Kinalizade Ali Efendi Sokollu Mehmed Pasa Ikinci Selim devrinde vefat eden büyüklerdir.
Erkek Çocuklari : Üçüncü Murad AbdulIah Osman Mustafa Süleyman Mehmed. Mahmud Cihangir.
Kiz çocuklari : Fatma Sultan Sah .SultanCevherhan Sultan Esma Sultan.
Kaynak: Osmanli tarihi