Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Biyografi Nedir? Biyografinin Amacı ve Örnek Biyografi Şekli


  Biyografi nedir?

  Ünlü bir yazarınyouncununbilim insanınınprofesörüntarihçinin kısaca önemli insanların hayatını başka bir kimsenin yazmasına biyografi denir.


  ÖRNEK Biyografi


  Cem Yılmaz ( 23.04.1973)


  23 Nisan 1973'te İstanbul'da doğduBoğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünde okurken Leman Dergisinde karikatür çalışmalarına başladı İlk stand-up gösterisini Leman Kültür'de 1995'in Ağustos ayında gerçekleştirdi 1995 Aralık tan itibaren de Beşiktaş Kültür Merkezi bünyesi altında gösterilerine devam etmektedir 2001 yılı sonuna kadar toplam gösteri sayısı 1200'ün üzerinde olup bunların hemen hepsi kapalı gişe oynayarak kırılması güç bir rekorun da sahibi olmuştur

  Türkiye'nin birçok ilinde sahnelediği gösterisini aynı zamanda Avrupa'nın önde gelen şehirlerinde ve de Amerika Birleşik Devletlerinde yine aynı başarı ile sahneye koymuştur Leman Dergisi'nde yayınlanan çalışmalarını "Karikatürler" isimli kitabında yayınladı Şu anda kitabı 14 Baskısındadır 1998 yılında Ömer Vargı'nın yönettiği "Herşey Çok Güzel Olacak" isimli sinema filminde Mazhar Alanson ile başrolü paylaştı Bu filmi Türkiye ve Avrupa'da yaklaşık 1800000 kişi izledi

  Reklam dünyasında da adından söz ettiren sanatçı "Panasonic" reklamlarının radyo spotlarıyla iki yıl üst üste Kristal Elma ödülüne layık görüldü Bu firmanın TV filmlerinin yanı sıra "Mavi Jeans" reklamlarında da oynamıştır 2000 yılının Ocak ayından sonra gösterileri Star TV tarafından yayınlanmakta olup bunları "Gösteri" adlı kasette de Bay Müzik ile piyasaya sürmüştür Askerlik görevini Temmuz 2001 de tamamlayan Cem Yılmaz gösterilerine devam etmektedir

  Özel bir şirket için hazırladığı reklamlar serisi ilgi görmüştür Reklam ve gösteri çalışmalarına devam etmektedir.

  ALINTIDIR


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Biyografi (Yaşamöyküsü)/Oto-Biyografi

  Biyografi (Yaşamöyküsü)/Oto-biyografi

  Kendi alanlarında ünlü olmuş siyaset adamı edebiyatçı sporcu bilim adamı ses sinema tiyatro sanatçısı gazeteci ticaret adamı gibi kişilerin hayatlarını neler yaptıklarını ülke ve dünya insanlığına neler kazandırdıklarını hayatlarının önemli başarılarını ve dönüm noktalarını bütünüyle anlatan yazı ve kitaplara biyografi (yaşamöyküsü) denir.

  Bir kişinin hayatını ayrıntılı olarak veren kişisel biyografi kitapları olduğu gibi birden çok kişinin hayat hikâyelerini bir araya getiren genel biyografi eserleri de vardır.

  Örneğin antolojilerde ansiklopedilerde yıllıklarda birden çok kişinin biyografileri çok kısa olarak ana hatlarıyla verilir. Bu eserlerde ya da yazarın kitabının arka kapağında veya iç sayfasında yer alan biyografiler genellikle kısadır. Ayrıntıları atılmış daha çok doğum ölüm tarihleri doğum yerleri bitirdikleri okullar çalıştıkları işler yazdıkları eserler ve önemli başarıları anılmakla yetinilir. Her döneme her mesleğe ve her millete ait kişilerin biyografilerini veren eserlere evrensel biyografi bir millete ait kişilerin biyografilerini verenlere ulusal biyografi bir bölgeye mensup kişilerin biyografilerinin toplandığı eserlere bölgesel biyografi belli bir mesleğe mensup kişilerin yer aldığı eserlere meslekî biyografi belli bir dönemde yaşayanların hayat hikâyelerinin verildiği eserlere de dönem biyografisi denir. Dönem biyografisine çağdaş insanların yer aldığı Who's Who? (Kim Kimdir?) adlı eseri gösterebiliriz.

  Biyografiler yazım tekniğine göre de farklılıklar arz etmektedir. Bunları kısaca şöyle sınıflandırabiliriz:

  a. Bilimsel biyografi

  Biyografik bilgileri kronolojik bir sıra içerisinde alt başlıklar halinde onun dönemi içindeki konumunu getirdiği yenilikleri gösterdiği başarıları eserlerini eserlerinin değişik özelliklerini eleştirel bir tutumla belgelere araştırma ve incelemelere dayalı olarak veren çalışmalara bilimsel biyografi ya da biyografik monografi denir. Bu tür eserlerde kişinin doğumu yetişmesi öğrenimi çalışma hayatı türlerine göre eserleri eserlerinin önemi şekil ve muhteva özellikleri başarıları ödülleri ve başka özellikleri bölümler halinde verilir. Bilimsel biyografi türüne şu örnekler verilebilir: Mehmet Kaplan Tevfik Fikret Devir-Şahsiyet-Eser (1971); İsmail Parlatır

  b. Biyografik roman

  Roman hikâye gibi tahkiye kurgusu içerisinde olay anlatımı üslûbuyla kişiyi bir roman kahramanı gibi olayların içindeki konumlarıyla sunan eserlere de edebî biyografi ya da biyografik roman denir. Biyografik romanlarda kişinin ruhsal ve fiziksel özellikleri davranışları duyguları düşünceleri tepkileri tavır alışları giyinişi gibi

  pek çok değişik özellikleri ayrıntılı olarak verilip bir anlamda onun portresi çizilir. Hayatı içerisinde canlı yaşayan bir kişilik olarak sergilenir. Buna örnek olarak M. Emin Erişirgil'in Mehmet Akif /İslâmcı Bir Şairin Romanı (1956); Tahir Alangu'nun Ömer Seyfettin (1968) adlı eserleri verilebilir. Ayrıca Oğuz Atay'ın Bir Bilim Adamının Romanı (1975) adlı romanı da bu türün en iyi örneklerindendir. Yazar bu romanında hocası Mustafa İnan'ı merkez alarak bir dönemin idealist neslinin hayatını yansıtmıştır.

  c. Nekroloji


  Ölen ünlü bir kişinin hemen ölümünden sonraki günlerde genellikle gazete ve dergilerde yakın çevresinde yer alan kişiler tarafından onun üstün niteliklerinin erdemlerinin çalışmalarının ve diğer özelliklerinin anı üslûbuyla anlatıldığı yazılara denir. Bu yazılar bir anlamda öleni çok seven birinin ağıtları duygusal öznel açıklamalarıdır.

  Bu tür yazılara örnek olarak Yahya Kemal'in ölümü dolayısıyla kaleme alınmış şu yazıları verebiliriz: Vehbi Cem Aşkun "İstanbul Aşığını Kaybetti" (Dün-ya 5 Kasım 1958); Nimet Behsuz "Büyük Şairin Arkasından" (Yeni Gün 3 Kasım 1958); Cenap Gedikoğlu "Bir Dev Şair Göçtü" (Yeni Gün 5 Kasım 1958).

  Oto-biyografi:

  Bazı ünlü kişiler hayattayken kendi hayat hikâyelerini yazmışlardır. Bunlara da oto-biyografi (özyaşamöyküsü) denir.

  Önceleri biyografiler genellikle kralların büyük din adamlarının ya da olağanüstü kahramanlıklar göstermiş kişilerin hayatıyla sınırlıydı. Bunların biyografilerinde genellikle onların gerçek özelliklerinin ve niteliklerinin yanında efsanevî menkıbevî özellikleri de vurgulanırdı. Kahramanların yüceltilmiş kişilikleri o topluma bir özgüven aşılıyor ayrıca model kişilikleri sunularak onlar gibi olunması salık veriliyor ve bazı hikmetli davranışlarıyla da ibretli dersler verilmesi amaçlanıyordu.

  Örneğin Tanzimat’tan önce klâsik Türk edebiyatında yazılan menakıpnameler tarikat büyüklerinin kerametlerle dolu olağanüstü hayatları verilir.

  Türk edebiyatında ilk biyografik eser Malik Bahşi'nin Feridüddin-i Attar'dan çevirmiş olduğu Tezkiretü'l-Evliya'dır.

  Daha çok mesleklerine göre düzenlenmiş ve birden fazla kişinin biyografisinin yeraldığı tezkire menakıb vefeyat devha sefine tuhfe hadika fihrist silsilename şairname gazavatname sicil gibi adlar altında birçok eser kaleme alınmıştır. Menakıpname ya da velâyetname denilen eserlerde tarikat büyüklerinin evliyaların pir ve şeyhlerin olağanüstü halleri kerametleri ve diğer kişisel özellikleri anlatılır.

  Yayımlanmış bazı menakıpnamelere şu örnekler gösterilebilir: Hacımsultan

  Velâyetnamesi (Rudolp Tschudi); Hacı Bektaş Velâyetnamesi (Erich Gross).Vakayinamelerde de birçok devlet adamının biyografilerine ait malzemelerbulmak mümkündür.

  Şuara Tezkireleri:

  Şairlerin biyografilerine eserlerine yer veren şiirleri hakkında değerlendirmelerin bulunduğu eserlere şuara tezkiresi denir.

  Türk şairlerinin biyografilerinin toplandığı ilk Türkçe şuara tezkiresi XV. Yüzyılda kaleme alınan Ali Şir Nevayî 'nin Mecâlisü'n-Nefâis adlı eseridir.


  Alıntıdır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş