Werner Haase
Werner Haase (d. 2 Ağustos 1900 Sachsen-Anhalt Költhen Almanya - ö. 30 Kasım 1950 Moskova SSCB) Bir SS-Obersturmbannführer ilaç profesörü ve Adolf Hitler'in kişisel doktorlarından biri.

Werner Haase 1933'te Nazi partisine ve 1941'de SS'e katıldı. 1945'e kadar SS Obersturmbannführer rütbesi ile görev yaptı. 1935'ten 1945'e kadar Hitler'in vekili ve kişisel doktoruydu. Hitler'in ölümü kitabında KGB'in dosyalarından Rusya'nın son büyük sırrı ve Sovyetlere ait arşivdeki dökümanlar baz alınarak Hitler'in 1943'te doğum gününde Haase'ye bir telgraf belgelenmiştir. Telgrafın içeriği şöyledir: "Doğum gününde benim derinden hissedilen tebriklerimi kabul et."

Berlin'de II. Dünya Savaşı'nın son günlerinde doktor Ernst-Günther Schenck ile birlikte yaralanan Alman askerlerinin yaşamlarını kurtarmaya çalıştı. 29 Nisan'da Führerbunker'e Hitler'in köpeği Blondi'yi zehirlemek için çağırtıldı ve köpeği zehirledi.

Berlin Sovyetler tarafından ele geçirildikten sonra intihar eden ve sonra kısmen yakılan eski Propaganda Bakanı Goebels'i eşi Magda ve öldürülen altı çocuklarının vücudunu teşhis etti. 1950'de Moskova'daki bir hapishanede Tüberküloz hastalığından dolayı öldü.

alıntıdır