Hüsnü Mübarek
Mısır Eski Cumhurbaşkanı

Muhammed Hüsnü Said Mübarek

4 Mayıs 1928 tarihinde doğdu. Kahire'deki Mısır Askeri Akademisi'ni (1949) ve Bilbays'taki Havacılık Akademisi'ni bitirdi (1950). Sovyetler Birliği'nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri konusunda öğrenim gördü. Mısır Hava Kuvvetleri'nde çeşitli görevler üstlendikten sonra 1966-69 arasında Hava Akademisi komutanlığını yürüttü. 1972'de Enver Sedat tarafından hava kuvvetleri komutanlığına getirildi. Ekim 1973'te İsrail'le yapılan Yom Kippur Savaşı'nın ilk günlerinde Mısır Hava Kuvvetleri'nin elde ettiği başarılarda önemli rol oynadı. Ertesi yıl mareşal oldu.

Nisan 1975'te devlet başkanı yardımcılığına atandı.
6 Ekim 1981'de Enver Sedat'ın bir suikast sonucunda öldürülmesi üzerine devlet başkanı oldu. 1982'de Lübnan'ı işgal eden İsrail'le yakınlaşma politikasından uzaklaştı. 1987'de altı yıllık ikinci bir dönem için oyların yüzde 97'sini alarak devlet başkanlığına yeniden seçildi. 1989'da Enver Sedat döneminde İsrail'le yaptığı barış antlaşması yüzünden Arap Birliği'nden çıkarılmış olan Mısır tekrar birliğe kabul edildi merkezi de Kahire'ye taşındı.

1990-91'deki Körfez Bunalımı ve onu izleyen Körfez Savaşı sırasında Arap ülkeleri İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü arasında başlıca aracı işlevini üstlendi. Suudi Arabistan'ın uluslararası kuvvetlerin desteğine başvuru kararının desteklenmesinde öteki Arap ülkelerine öncülük etti.

Enver Sedat'a yapılan suikastın ardından Mısır Devlet Başkanlığına ve Ulusal Demokratik Parti'nin liderliğine seçildi. Mübarek 1987 1993 1999 ve 2005 yıllarında yapılan ve muhalefetin katılımının kısıtlandığı seçimlerde arka arkaya dört kez göreve seçildi. 1981'de ilan edilen sıkıyönetim hala devam ediyor. Şubat 2010 halk direnişi ile görevinden ayrıldı. HABER

Hüsnü Mübarek istifa etti


Mübarek'in görevini Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'ne devrettiği bildirdi.

Hüsnü Mübarek'in yardımcısı Süleyman "Ülkenin içinden geçtiği zorlu koşulları göz önünde bulundurarak Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek cumhuriyetin devlet başkanlığı görevinden ayrılmaya karar vermiş ve devlet işlerini idare etmesi için Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'ni görevlendirmiştir" dedi.

Konseyin başkanlığını yöneten Savunma Bakanı Hüseyin Tantavi'nin akşam saatlerinde devlet başkanlığı sarayını ziyaret ederek protestocuları selamladığı bildirildi. El Arabiya televizyonu ordunun kabineyi görevden alacağını ve parlamentonun her iki kanadını da feshedeceğini belirtti.

alıntıdır