Demir Çelik Bağımsız Milletvekili
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eski Genel Başkanı

1959 yılında doğdu. Üniversite mezunu. Bir dönem
Varto ilçesi belediye başkanlığı yaptı. Evli ve 2 çocuk babası.

Adres: G.M.K. Fevzi Çakmak 2. Sok. No: 30/6
Demirtepe/ANKARA
Tel: (0312) 229 07 27

Peace and Democracy Party (BDP)
Chair: Demir Çelik – Born in 1959. He served as mayor in Varto Muş. He is married and has two children.

Founded: May 2 2008
Address: G.M.K. Fevzi Çakmak 2. Sok. No: 30/6 Demirtepe/ANKARA
Tel: (0312) 229 07 27

HABER


DTP'nin yedeği BDp

Anayasa Mahkemesi’nin kapatması üzerine DTP’liler faaliyetlerini Barış ve Demokrasi Partisi’nde (BDP)sürdürme kararı aldı.

BDP 2 Mayıs 2008’de kurulmuştu. Partinin kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığına kurucu genel başkanlığı üstlenen Avukat Mustafa Ayzit tarafından verilmişti. Partinin amblemi sarı zemin üzerinde yeşil meşe ağacından oluşuyor. Partinin kurucu üyeleri arasında DTP avukatı Mahmut Tanzi kapatılan HADEP eski Bağlar Belediye Başkanı Cabbar Leygara eski Sur Belediye Başkanı Cezayir Serin gibi isimler de bulunuyor.

BDP’nin 1. Olağan Kongresi ise 7 Eylül 2008’de yapılmış DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani Siirt Milletvekili Osman Özçelik DTP Genel Başkan Yardımcıları Selma Irmak ile Kamuran Yüksek’in de katıldığı kongrede Demir Çelik BDP Genel Başkanlığına seçildi. Çelik 2004’te DTP’nin seçim işbirliğine gittiği SHP’den Varto Belediye Başkanı seçilmişti. Çelik BDP Genel Başkanlığına seçildiği için Belediye Başkanlığından ayrıldı.

-YEREL SEÇİMLERE DE KATILDI-

BDP seçime girmek için 41 ilde örgütlenme şartını tamamlayarak 29 Mart yerel seçimlerine de katıldı ve Türkiye genelinde on binde 6 oranında oy aldı.

DTP yetkilileri yedek bir parti kurmadıklarını BDP’nin DTP’nin devamı olmadığını belirtiyor ancak DTP’nin kapatılması durumunda parti örgütlerinin BDP’ye katılması ve seçimlere BDP çatısı altında girmesi bekleniyor.

HABER

BDP Yönetimi

DTP'nin kapatılma ihtimaline karşı yedek parti olarak kurulan Barış ve Demokrasi Partisi(BDP) 1. Olağan Kongresi sona erdi. Tek listeyle girilen seçimde Muş'un Varto ilçesi eski Belediye Başkanı Demir Çelik BDP'nin yeni genel başkanı oldu.

BDP 1. Olağan Kongresi'nde mali ve çalışma raporlarının okunmasının ardından Genel Başkan Adayı Demir Çelik bir konuşma yaptı. Türkiye'nin siyasi bir kriz içinde olduğunu ve bu krizden çıkışın cumhuriyetin demokratikleşmesiyle olacağını belirten Çelik 'Bunun içinde savaşın operasyonların ve çatışmanın bir an önce durdurulup diyalog yolunun açılması ve tartışmaların yaşanması gerekiyor' dedi. Tek listeyle girilen seçimlerle belirlenen yeni yönetimin bazı isimleri şöyle: 'A. Kerim Bingöl Ahmet Aday Ali Şimşek Ayla Yıldız Baki Aydoğan Bekir Kaya Belkız Balka Erdal Tuncel Erdinç Fırat Ferhat Kaya Gülden Çatalbaş H. Hayri Alkan Hatice Adıbelli Haydar Sayılı İdris Canbay İsmet Sadıkoğlu Kudbettin Kurt Lütfiye Gürbüz M. Nuri Serhanoğlu M. Şafi Ekinci M. Zahir Sarıtaş Mehmet Ali Doğan.'

alıntıdır