Kadir Topbaş İstanbul Belediye Başkanı

mimar


1945 yılında Artvin'in Yusufeli ilçesinde doğdu. Üç aylıkken ailesiyle İstanbul'a geldi.

Orta öğrenimine Işık Lisesi'nde başlayıp İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. 1972 yılında M.Ü. İlahiyat Fakültesi'nden 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Doktora tezini İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü'nde "Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri" konusunda tamamladı. Uzun yıllar serbest mimar olarak çalıştı.

1994-1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yaptı. Danışmanlığı süresince Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olan saray kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkıları oldu.

Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Bir süre aile şirketlerinin yönetiminde bulundu.

1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul'a model olabilecek 'Güzel Beyoğlu' projesini hayata geçirdi. Mimari projesini kendisinin çizdiği 'Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon' çalışmaları kapsamında Kasımpaşa'da Kapalı Spor Salonu Kompleksi Eğitim ve Sosyal Tesislerini hizmete sundu.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AKPARTİ'den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde ikinci kez İstanbul Belediye Başkanı seçildi.

TAÇ Vakfı (Tarih ve Çevre Vakfı) mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyesi. Evli ve üç çocuk babası.

ESERLERİ:


Kadir Topbaş'ın Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı 'Beyoğlu : Kültürleri Buluşturan Kent' TAÇ Vakfı ile birlikte hazırladığı 'Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II' ve 'Anılarda Beyoğlu' isimli eserleri bulunuyor.


Topbaş UCLG Başkanı


Topbaş konuyla ilgili şu açıklamayıyaptı: Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Teşkilatı UCLG’nin Mexico City’de yapılan 3. Kongresi’nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak UCLG Başkanı seçildim.

Dünya nüfusunun yarısından fazlasının temsil edildiği Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Teşkilatı UCLG’nin Mexico City’de yapılan 3. Kongresi’nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak UCLG Başkanı seçildim.

Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe 2004 yılından bu yana 2 dönem UCLG başkanlığı yaptı. Bende 2007 yılından bu yana dünya kentlerinin Birleşmiş Milletleri sayılan Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın eş başkanlığını yürütmekteydim.

Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Teşkilatı UCLG’nin Mexico City’de yapılan 3. Kongresi’nde Avrasya Bölge Teşkilatı’nın oy birliği ile UCLG Başkanlığına aday gösterildim. UCLG’nin altı Bölge Teşkilatı ve bazı Avrupa kentleri destek verdi. Avrasya’dan Kazan Belediye Başkanı İlsur Metshin lehimize yürütülen çalışmalarda başı çekti.

alıntıdır