Mehdi Zana Diyarbakır Eski Belediye Başkanı

1940 yılında Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde doğdu. 1963'te ise Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) katıldı. İki yıl sonra TİP Silvan ilçe Başkanı oldu. 1978 mahalli seçimlerinde Diyarbakır Belediye Başkanlığı'na bağımsız olarak seçildi. Kesintili olarak toplam 16 yıl cezaevinde yattı. Yaklaşık sekiz yıl İsveç'te yaşadı. 15 Ekim 2004 tarihinde Türkiye'ye döndü. Leyla Zana'nın kocası.

ESERLERİ:

Zelal Yeniden Doğuş
Mehdi Zana
Belge Yayınları / Yaşam ve Anılar Dizisi

"Mehdi Zana'yı 1967 yılından beri daha doğrusu Doğu Mitingleri günlerinden bu yana tanıyorum....Mehdi tanıdığım günden beri bende hep bir volkan izlenimi bıraktı. Bir volkan gibi son derece dinamik devamlı hareket halindeydi. Otururken bile kıpır kıpırdı... Mehdi'nin çok yoğun ajitasyon gücü vardı. Hitabetli coşkulu hareketli ve düzgündü....12 Mart döneminde Mehdi'yle Diyarbakır Cezaevi'nde beraberdik. 12 Eylül döneminde ayrı ayrı cezaevlerinde tutulduk. 1990'lı yılların ortalarında yine cezaevinde beraberiz...." - Dr. İsmail Beşikçi -

Sevgili Leyla
Uzun Bir Sürgündü O Gece
Mehdi Zana
Belge Yayınları / Yaşam ve Anılar Dizisi

Bugün benim açlığımın 17'si diğer arkadaşlarımınsa 32. günü. Yani 2 Ağustos'u 3'e bağlayan gecenin saat 01.00'indeyiz. Yatağımdan yorgun ve bitkin bir şekilde kaldırıldım. Vücudum da öyle bir ağırlaşmış ki!.. Açlığın ölüm sınırına vardığı insanların büyük ölçüde takatten düştüğü bir sıra da bir nakil ya da diğer adıyla sürgün nasıl olacak diye düşünüyorum.

Sanırım herkesin gözlerinde bu soru var. Arkadaşlarla göz göze geldiğimizde bunu daha açık görüyorum. Evet nereye ve nasıl?..

Vahşetin Günlüğü
Diyarbakır Zindanlarından
Mehdi Zana
Belge Yayınları / Yaşam ve Anılar Dizisi

"'Vahşetin Günlüğü' bir tanıklık. Toplama kamplarında ve zindanlarda direnmenin en önemli amaçlarından biri insanı ayakta tutan temel dürtü bir gün tanıklık etmek olmuştur. Diyarbakır zindanlarında yaşananlar insanlığın en utanç verici sayfalarından biri. Yaşamak ayakta kalmak ve tanıklık etmek. Direnmenin farklı boyutları. İnsanlık onurunu aşağılamak en iğrenç biçimde
çiğnemek çabası karşısında insanın yücelişi... Nazilerin Auschwitz Dachau Treblinka ve diğer cehennem kampları gibi insanlık Diyarbakır'dan da direniş içinde yücelerek arınarak insanlık dışı uygulamaları yapanları ise en aşağı zavallı sefil ve acınacak bir duruma sokarak çıktı."

HABER

Mehdi Zana: Kürtlerin asıl dini Zerdüştlük
Zaman 03.04.2007

Eski Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana yine çok tartışılacak bir iddia ortaya attı. Kürtlerin 'kılıç zoruyla ve yanlışlıkla' Müslüman olduğunu savunan Zana asıl dinlerinin ise Zerdüştlük olduğunu söyledi.

Zana geçtiğimiz ay Tempo Dergisi'ne verdiği mülakatta "Kürtler İslamiyet'i kabul ettiklerinde kaybetti." ifadelerini kullanmıştı. Kürt aydınlardan gelen tepki üzerine yanlış anlaşıldığını savunarak kökeninin Silvan şeyhlerine dayandığını belirtmiş ve "Ben de Müslüman'ım." açıklamasını yapmıştı.

Mehdi Zana Aksiyon Dergisi'ne ilginç değerlendirmeler yaptı. Sümerlerin Kürt olduğunu ileri süren Zana Türklerin Anadolu'ya girişinin Kürtlerin yardımı ile gerçekleştiğini savundu: "Kürtler Selçuklulara yardım olsun diye 14 bin askeri Türk ordusuna veriyor. Bunlar birlikte savaşıp Malazgirt'te kazanıyor." Zana Kürtlerin nasıl Müslüman olduğunu ise şöyle anlattı: "Kürtler yanlışlıkla Müslüman oldu. Kılıçla tüfekle üstümüze geldiler 'kelime-i şehadet getir' dediler dedelerimiz de şehadet getirerek Müslüman oldular." Kürtlerin asıl dininin Zerdüştlük olduğunu ifade eden Mehdi Zana sonradan Yezidi Yahudi Keldani ve Hıristiyanlığı kabul edenlerin olduğunu kaydetti. Zana'ya göre İslamiyet'ten sonra zorla Müslüman yapıldıkları için şu anda en fazla Müslüman Kürt var.

Zerdüştlük İranlı Zerdüşt tarafından kurulan tek tanrılı bir inanç sistemi. Ateşe tapıyorlar. İçinde sürekli ateş yanan tapınakları var. Kutsal kitapları hikmet ve bilgi anlamına gelen Avesta.

alıntıdır