Mehmet Altınsoy ( 1924) siyaset adamı


1924 yılında Aksaray'da doğdu. 1961-1969 yılları arasında milletvekilliği 1965'te Devlet Bakanlığı 1961 Kurucu Meclis üyeliği yaptı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı (1984-1989) oldu. Avukatlık yaptı. Diyanet İşleri Başkanlarından Ahmet Hamdi Akseki'nin damadıdır. Evli ve iki çocuk babası. 17 Şubat 2007 tarihinde vefat etti.

VEFAT-HABER

Özal'ın sırdaşı duayen siyasetçi Mehmet Altınsoy hayata veda etti
Fatih Uğur
Zaman 18/02/2007

Anavatan Partisi kurucularından eski Devlet Bakanı Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mehmet Altınsoy (83) dün hayatını kaybetti. Salı günü yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması teşhisi ile Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Altınsoy komadan çıkamadı.

Altınsoy'un naaşı yarın törenle toprağa verilecek. Altınsoy Türk siyasi tarihinin son 50 yılında milliyetçi-muhafazakar çizgisini koruyan isimlerden biriydi. Adalet Partisi Milliyetçi Hareket Partisi Milli Selamet Partisi Millet Partisi Anavatan Partisi Refah Partisi gibi geniş bir siyasi yelpazede yer aldı. Başbakan Suat Hayri Ürgüplü'nün kurduğu 29. Hükümet'in kabinesinde Süleyman Demirel ile birlikte bakan oldu. İkinci kez bakanlık koltuğuna Refahyol hükümeti sırasında (1996-1997) oturdu. 1961-69 yılları arasında milletvekilliği yapan Altınsoy 1961'de Kurucu Meclis üyeliği görevinde bulundu. Diyanet İşleri Başkanı Ahmet Hamdi Akseki'nin damadı olan Altınsoy Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 633 sayılı ilk teşkilat yasasının çıkarılmasına öncülük etti. Turgut Özal'ın isteği ile 1984-1989 yılları arasında Ankara büyükşehir belediye başkanlığı yaptı. Özal'ın sırdaşı olarak gösterildi. Özal'la birlite başkentte birçok icraata imza attı. Ankara Metrosu'nun temeli su ve hava kirliliğine yönelik önemli projeler onun imzasını taşıdı. Bunlarla övünürken "Hizmetlerim hep yerin altında kaldı zamanla anlaşılacak." sözlerini kullandı. Çamlıdere Barajı Ankara Çevreyolu ve Kocatepe Camii Altınsoy'un döneminde bitti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Mehmet Altınsoy evli ve iki çocuk babasıydı.

alıntıdır