Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Sultan II. Beyazıd Hayatı / Biyografisi

  SULTAN II.BEYAZİD

  Doğum / Ölüm: 1447-1512
  Saltanat Süresi: 1481-1512


  Sultan Beyazid ilme âlimlere evliyalara çok hürmet eder onlara ihsanlarda bulunurdu. Adalet ve merhametten ayrılmayan vakarlı hilmiyle meşhur bir padişah olduğu için Velî Bayezid olarak bilinir. Allahû Tealâ'nın rızası için ilim öğrenen ve insanlara nasihat eden mürşidlerin evliyaların sözlerinden çıkmaz onların nasihatlerini can kulağı ile dinlerdi. Seyyid Sadreddin Muhammed Horasani ve Zeyneddin Hafi Hazretleri'nin halifelerinden Abdurrahim Merzifoni'nin sohbetlerinde bulundu. Şeyh Hamdullah Agah'dan hat dersleri aldı. Seyyid Sadreddin Muhammed'in oğlu ve halifesi olan ve "babam" diye bahsettiği Seyyid İbrahim Çelebi'nin ilminden istifade etti. Çelebi halife adıyla meşhur Cemal-i Halife'nin ve Ebussuud Efendi'nin babası Yavsı Şeyh namıyla meşhur Muhyiddin İskilibî gibi büyük evliya zatlarının dualarına kavuştu. Çelebi halife sultan olacağını 40 gün önceden haber verdi. Tarihî kaynaklar onun babası Fatih Sultan Mehmet'ten sonra en bilgin Osmanlı padişahı olduğunda birleşmişlerdir. Sağlığında saltanatı oğlu şehzade Selim'e teslim etmiştir. Otuz seneden fazla süren saltanatı boyunca sulh ve sukûnu tercih etmesi donanmayı yenileyip hazırlıklar yapması kendisinden sonra tahta geçen oğlu Yavuz Sultan Selim Han'ın fasılasız cihad ile meşgul olmasına vesile oldu.

  alıntıdır


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question II. Bayezid (1481-1512 ) Kimdir? Hayatı Hakkında...
  Sultan II. Bayezid Kırım Hanı Mengli Giray Hanı huzurunda kabul ederken


  2. Beyazıd


  (1481-1512)


  Osmanlı padişahlarının sekizincisi.

  Saltanatı: 1481-1512

  Babası: Fatih Sultan Mehmed Han -

  Annesi:
  Sitti Mükrime Hatun

  Doğumu: 3 Aralık 1447 Vefatı: 26 Ağustos 1512

  Küçük yaştan itibaren tam bir ihtimamla yetiştirilen şehzade Bayezid devrin en mümtaz alimleri elinde tahsil gördü. Yedi yaşında iken Amasya valisi oldu. 1473 Otlukbeli Savaşı'na sağ kol kumandanı olarak katıldı. Babası Fatih Sultan Mehmet'in ölümü üzerine 20 Mayıs 1481'de tahta geçti.


  Cem Sultan

  Ancak Bayezid kardeşi Cem Sultan'ın muhalefeti ile karşılaştı. Bursa'yı alan ve adına hutbe okutan Cem'e karşı Yenişehir savaşını kazanan Bayezid duruma hakim oldu. Fakat Cem meselesi sona ermedi. Tersine olarak bu iş doğu ve batı devletlerinin en çok ilgilendikleri bir problem halini aldı ve imparatorluk bu yüzden daimi bir tehdit altına girdi. Çünkü Papa Cem vasıtasıyla Avrupa'da Osmanlılara karşı büyük bir ittifak kurabilmek için faaliyete girmişti. Ona göre Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılması için en müsait vakit gelmişti. İşlerin tehlikeli bir yola girdiğini gören Bayezid Han bu sebeple 16 Ocak 1482'de Venediklilerle bir anlaşma imzalayarak hristiyanlığın en kuvvetli uzuvlarından birini felce uğrattı ve zahiren de olsa onların dostluğunu temin ederek 17 yıl Osmanlılar aleyhindeki teşebbüslere seyirci kalmalarını sağladı.

  Otranto Klisesi  Boğdan voyvodasının yıllık vergisini ödememesi ve aleyhte faaliyetleri üzerine 1484 yılında sefere çıkan Bayezid 15 Temmuz'da Kili ve 11 Ağustos'da Akkerman kalelerini fethetti. Bu sırada Sultan Bayezid'in Dulkadir Beyliği üzerindeki hakimiyet meselesi yüzünden Mısır-Memlük sultanı ile arası açıktı. Daha sonra Memlüklülerin Cem Sultan'a sahip çıkarak onu Bayezid'e karşı kışkırtmaları ve Osmanlı hacılarına karşı güçlük çıkartmaları iki devlet arasında bir harbe sebebiyet verdi. Belirli aralıklarla altı sene süren savaş küçük birliklerin vuruşmaları şeklinde cereyan etmiş ve kesin bir netice elde edilememiştir.


  Sultan Bayezid kardeşi Cem'in 1495'te Napoli'de vefat etmesinden sonra Osmanlı Devleti'nin dış politikasına başka bir yön verdi. 1498 senesi ilk ve sonbaharında Silistre sancakbeyi Bali Bey kumandasında 40 bin kişilik akıncı birliği Lehistan'a Osmanlı tarihinin en büyük akın hareketlerini gerçekleştirdiler. Bu arada Venediklilerin Mora üzerine tecavüzî hareketlerde bulunması üzerine de Sultan 1499'da Mora seferine çıktı. 25 Ağustos'ta İnebahtı 9 Ağustos 1500'de Modon ve 16 Ağustos'ta Koron Venediklilerden alındı.
  Şah İsmail.


  Bayezid Han batıda daha önemli fetihlere başlama noktasında iken doğuda büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldı. Bu sebepten dolayı 1502'den sonra zamanını Safevi hükümdarı Şah İsmail'in türlü entrikalarını karşılamaya hasretti. Memlüklülerle birlikte ona karşı askeri tedbirler aldı. Fakat bilhassa onunla bir ihtilafa düşmemeye çalıştı. Çünkü Anadolu'da kalabalık bir halk kütlesi Şah İsmail tarafını tutuyordu. Nitekim 1511'de patlak veren Şahkulu Baba Tekeli isyanında Kütahya'yı ele geçiren ayaklanmalar güçlükle bastırılabildi.
  Büyük İstanbul Depremi Tasviri


  Sultan Bayezid'in son yılları saltanatı ele geçirmek isteyen oğullarının mücadelesine de sahne oldu. Neticede kardeşlerine karşı daha dirayetli olan ve yeniçeriler tarafından da desteklenen oğlu Selim'e Allahü teala mübarek etmesi dileğiyle saltanatı teslim etti (25 Nisan 1512).

  Sultan II. Bayezid ile Şehzade Selim savaşırken minyatürü


  Bayezid Han daha sonra Dimetoka'daki saraya giderken Abalar köyü mevkiinde hastalanarak 26 Ağustos 1512 günü vefat etti. İlim sahibi takva adalet ve merhametten ayrılmayan vakarlı ve hilmiyle meşhur bir padişah olduğu için "Veli Bayezid" olarak da bilinir. Bayezid meydanında kendi külliyesi ile birlikte caminin inşası bitince padişah olduğu için; "Her kim ömrü boyunca ikinde ve akşam namazlarının sünnetlerini terk etmemiş ise ilk Cuma namazında o imam olsun" buyurmuştu. Bu hususta kendisinden başka kimse çıkmamış sulhde ve seferde hiçbir sünneti bırakmadığı için namazı kendisi kılmıştır. Sultan Bayezid'in mührünü taşıyan sayısız yazma eserin Türkiye ve Avrupa kütüphanelerinde bulunması onun kültür faaliyetleri arasında dikkati çekmektedir. Memleketin her tarafında imar faaliyetlerini devam ettirdi. Yaptırdığı en önemli eserler arasında Amasya'da medrese cami ve zaviye Edirne'de bir darüşşifa ve İstanbul'da Bayezid Camii medrese ve imareti başta gelmektedir.


  Alıntıdır


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ömrünü kardeşiyle savaşmakla geçirmiştir.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş