Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Birinci Selim Han (Yavuz) Hayatı / Biyografisi


  Birinci Selim Han (Yavuz) hayatı / biyografisi

  Birinci Selim Han (Yavuz)

  İslam halifelerinin yetmiş dördüncüsü ve Osmanlı padişahlarının dokuzuncusudur. İkinci Bayezid hanın oğlu sultan Süleyman hanın babasıdır. Hilafeti Osmanlı padişahlarına bağlayan budur. 1470 de doğup 1520 de vefat etti. Fatih’de sultan Selim camii bahçesindedir.

  1514 de Çaldıran’da İran şahı İsmaili Safeviyi mağlup ederek bozuk inanışlarının yayılmasını önledi. Böylece İslamiyet'e büyük hizmet etti.

  Tebriz’i de aldı. 1516 da İstanbul'da ilk tersaneyi yaptı. Burada gemiler inşa edildi. 1517 de Mısır’ı aldı. Haremeyni şerifeyn de ele girmiş oldu. Hutbelerde (Mekke ve Medine’nin hizmetçisi) diye ismini okuttu. Mısır’daki son Abbasi halifesi olan Yakub bin Müstemsik-billahdan emanetleri alarak halife oldu. Böylece Halifelik Osmanlılara geçti. Büyük donanma yaptı. 1520 de Çorlu ovasında hastalanarak vefat etti.

  Sekiz buçuk senede devleti iki kat büyüttü. Yavuz adını kazandı. Türbesinin yanındaki bir türbede kızı Hatice sultan ile bunun da kızı Hanım sultan vardır. Başka bir türbede sultan Süleyman’ın validesi Hafsa sultan ile sultan Süleyman’ın üç oğlu Murad Mahmud ve Abdullah efendiler vardır. Bir türbede de sultan Abdülmecid han medfundur. Kızı Şah sultan Davutpaşa’da bir cami ve tekke ve Eyyub’de Bahariyye caddesi ile deniz arasında (Şah Sultan camii)ni ve yanında ilk şeyhi Merkez efendi olan tekkesini 1555 de yaptırmış olup bu cami yanındaki türbededir.

  Selim hanın kız kardeşi Gevher Müluk sultanın kızı Nesli-şah sultan Edirnekapı’da ve İstinye’de birer cami yaptırmıştır. Zevci İskender bey ile birlikte Eyyubde zal Mahmud paşa camii yanındadır. Gevher Müluk sultan ve zevci Muhammed bey de buradadır.

  ALINTIDIR

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Yavuz Sultan Selim

  Yavuz Sultan Selim

  Babasi . Ikinci Bayezid

  Annesi . Gülbahar Hatun

  Dogumu : 10 Ekim 1470

  Vefati . 22 Eylül 1520

  Saltanati : 1512 - 1520 (8) sene

  Yavuz Sultan Selim uzun boylu genis omuzlu kalin kemikli ve omuzlari arasi genis yuvarlak basli kirmizi yüzlü ve çatik kasliuzun biyikli yigit bir padisah idi. Sert tabiatli ve cesurdu. Bu yüzden muharebeyi Cok severdi. Kuvvetli bir ilim tahsili yapmisti. Edebiyata meraki vardi. Bir çok Farsça Siirler yazmistir.Siirleri en yüksek bir divan sâiri kadar kuvvetlidir.

  Genis bir kültür ve siyasete sahipti.Harpten hoslanmakla beraber Cok ince bir ruha da sahipti.Iran'a yaptigi seferde Sah Ismail'i 12 saatte perisan etti. Sah Ismail'in iki karisi da esir oldu. Ordugâhtaki hazine ve altin taht ele geçirildi. Iran'in o zamanki bassehri Tebriz'e girdi. 2500 km.lik bir yolu yürüyerek gelip böyle parlak bir zafer kazanmak tarihte esine az rastlanir seylerdendir.Adana Gaziantep Hatay Urfa Diyarbakir Mardin Sürt Mus Bingöl Bitlis Tunceli vilâyetlerini Osmanli topraklarina katti. Dulkadir Beyligi'ni Musul Kerkük ve Erbil'i Osmanli hudutlarina dahil etti. Eyyübi Melikligi'ni aldi.1516'da Misir seferine çikti. 27 Temmuz'da Ramazanogullari Beyligi'ni ilhak etti. 24 Agustos'ta Misir Memlükleri ile Mercidabik Ovasinda karsilasti. Memlükleri kesin bir sekilde maglub etti. 28 Agustos'ta Haleb'e girdi. 29 Agustos 1516'da bütün mukaddes emanetler Istanbul'a getirildi. Suriye Lübnan ve Filistin tamamen fethedildi.Kendi zamanina gelinceye kadar hiçbir hükümdarin göze alamadigi bir isi yapti kikoskoca Sina Çölü'nü 13 günde geçti. Birinci Cihan Harbinde yeni teknigin verdigi imkânlarla bu çöl 11 günde geçilebilmistir. (Türkiye Tarihi Yilmaz Öztuna Hayat Yayinlari) 22 Ocak 1517'de Memlükleri Ridaniye'de tekrar yendi ve Kahire fethedildi.

  Yavuz Memlük sultaninin cenazesini bizzat omuzlarinda tasidi.Kahire'nin fethinden sonra Istanbul'a gelen Misir ulemâsi ile Türk ulemâsi Yavuz'un halife olmasini kararlastirdi. Daha sonra Halife Üçüncü Mütevekkil Ayasofya Camiinde minbere çikarak Yavuz'un hilâfetini ilân etti. Mütevazi hükümdar her ögün yemekte tek çesit yemek yerdi ve agaçtan tabaklar kullanirdi. 22 Eylül 1520'de Aslan Pençesi denilen bir çiban sebebi ile vefat etti. Hayatinin son dakikalarinda Yasin-i Serif okuyordu. Oglu Kanüni Süleyman Fatih Cami'inde namazini kildiktan sonra Sultan Selim Cami avlusundaki türbeye defnettirdi. (Allah rahmet eylesin.)Tahti devraldiginda 2.375.000 km. kare olan Osmanli topraklarini 6.557.000 km. kareye çikarmistir. Bu büyük fütuhati ise sadece 4 seneye sigdirmistir.Mevahib sahibi Seyh Imam Ahmed Kastalâni Emir Buhâri ve Reisü'I Hattâtiyn Seyh Hamdullah Yavuz Sultan Selim zamaninda vefat eden sahsiyetlerdir.

  Erkek çocugu : Kanüni Sultan Süleyman.

  Kiz çocugu : Hatice Sultan Fatma Sultan Hafsa Sultan Sah Sultan.

  Kaynak: Osmanli tarihi


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yavuz'un çok acımasız olduğu söylenir. Alevileri kılıçtan geçirdiği rivayeti ne kadar doğruysa acımasızlığı da o kadar doğru olabilir ancak Yavuz zamanında Osmanlı devleti en parlak yıllarını yaşamıştır. Hatta şöyle bir rivayet vardır. Hazinenin kapılarının açılması için Yavuz'un tuğrasıyla açılır. Doğu seferleriyle hazineyi onun kadar dolduran olmadığı için ''benim kadar dolduran olursa onun tuğrasıyla hazine kapısını açarsınız '' diye fermanı vardır. Oğlu kanuni babası gibi doğuya değil batıya seferler yaptığı için Osmanlı devleti ilk kez onun zamanında enflasyonla tanışarak hazinenin boşalmasına sebep olmuştur. Kim ne derse desin kardeş katili acımasız da deseler Yavuz Osmanlı'ya en parlak yıllarını yaşatmıştır.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş