Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Süleyman Demirel Kimdir? Hayatı Hakkında...

  Süleyman DEMİREL hayatı / biyografisi


  Sami Süleyman (Gündoğdu) Demirel Dolakçıyan/Dolaksızoğlu Sami Süleyman siyasetçi. 1 Kasım 1924'te Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de doğdu. İlköğrenimini doğduğu köyde ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyon'da bitirdi. Şubat 1949'da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl Elektrik İşleri Etüd İdaresi' nde göreve başladı. Önce 1949-1950 daha sonra 1954-1955 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri'nde barajlar sulama ve elektrifikasyon konularında ihtisas yaptı.

  1954 yılında Barajlar Dairesi Başkanı 1955 yılında da Devlet Su İşleri Genel Müdürü oldu. 1962-1964 yılları arasında serbest müşavir-mühendis olarak çalıştı. Aynı yıllarda Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde su mühendisliği konusunda dersler verdi.

  Siyasî yaşamına 1962 yılında Adalet Partisi Genel İdare Kurulu üyeliği ile başladı. 28 Kasım 1964 tarihinde bu partiye genel başkan seçilmesinin ardından kurulmasını sağladığı ve Şubat-Ekim 1965 tarihleri arasında görev yapan koalisyon hükûmetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

  10 Ekim 1965'de yapılan genel seçimlerde başında bulunduğu AP yüzde 53 oy alarak tek başına iktidar oldu. Bu seçimlerde Isparta Milletvekili olarak Parlamento'ya girdi ve Türkiye'nin 12. Başbakanı olarak hükûmeti kurdu. Bu hükûmet 4 yıl sürdü. 10 Ekim 1969 tarihindeki genel seçimlerde de Adalet Partisi yine tek başına iktidar oldu. Böylece 31. T.C. Hükûmeti'ni kurdu. Daha sonra parti içi bir kriz dolayısı ile 32. T.C. Hükûmeti'ni kurmak durumunda kaldı. 12 Mart 1971 muhtırası üzerine başbakanlık görevini bıraktı. 1971 ile 1980 arasında 1975 1977 ve 1979'da 3 defa daha hükûmet kurdu.  12 Eylül 1980 müdahalesi üzerine görevi bıraktı ve 7 sene yasaklı olarak siyaset dışı kaldı. 6 Eylül 1987'de yapılan halk oylaması ile yasaklar kaldırıldı ve 24 Eylül 1987 tarihinde Doğru Yol Partisi Genel Başkanlığı'na seçildi. 29 Kasım 1987'de yapılan genel seçimlerde Isparta Milletvekili olarak tekrar TBMM'ne girdi. 20 Ekim 1991 tarihinde yapılan genel seçimler sonrasında DYP ile Sosyaldemokrat Halkçı Parti'nin biraraya gelerek kurduğu 49. T.C. Hükümeti'nde Başbakan olarak görev aldı.

  30 yaşında genel müdür 40 yaşında önce parti genel başkanı sonra başbakan olmuş; 12 seneye yaklaşan başbakanlık görevinde Türkiye'nin kalkınması ve gelişmesine çeşitli hizmetlerde bulunmuştur. Türkiye'nin en genç genel müdürü en genç başbakanı ve İsmet İnönü'den sonra en uzun başbakanlık yapmış kişisidir. 6 dönem Isparta Milletvekilliği yapmış 7 sene yasaklı kalmış 6 defa hükûmetten gitmiş 7 defa hükûmet kurmuştur.


  16 Eylül 1992 tarihinde BJK plazalarının açılışını yaptıktan sonra Kartal Devlet Hastanesi ACİL bölümünün açılışına giderken Bostancı Köprüsü altında Polis eskortundan bir araç Neriman Pervin Güneş isimli yaşlı bir kadına 140 KM hızla çarpmış ve ölümüne neden olmuştur. Bunun üzerine yaşlı kadının 4 Oğlu ( Biri doktor biri subay biri avukat diğeri ise elektrik mühendisi) dava açmış ve Süleymen Demirel'i sanık olarak mahkemeye çağırmışlardır. Süleyman Demirel ise ne başsağlığı dilemiş ne de mahkemeye gelmiştir. Bu olay tüm ülke genelinde büyük yankı uyandırmış 4 ay süreyle Türk televizyon ve gazeteleri manşetten haberi tekrar tekrar yayınlamış o 4 aylık dönem "4 GÜNEŞ" dönemi olarak Türk politika tarihine geçmiş bu da Süleyman Demirel'in partisi DYP'nin oy kaybetmesine neden olmuştur.


  16 Mayıs 1993 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Görevini 2000 yılında dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı ve kendisi gibi Afyon Lisesi mezunu olan Ahmet Necdet Sezer'e devretti.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  O yılların şarkılarını dinlediğinizde Cem Karaca Fikret Kızılok gibi sanatçıların dalga geçtiği cumhurbaşkanıymış. Çoğu filmde de şapkası ve konuşmasını taklit ederek eleştirilmiş. Aldığı kararlara gelirsek beş para etmeyen siyasetçiydi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş