Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Kuşçubaşı Eşref Kimdir?  Kuşçubaşı Eşref


  Osmanlının son Dönemlerinde yetiştirdiği gerçek vatan evlatlarından birisi Eşref Sencer Kuşçubaşı namı diğer teşkilatı mahsusanın önde gelenlerinden Kuşçubaşı Eşref Allah onlardan ve bu vatan için şehid olanlardan razı olsun

  Nam-ı diğer Kuşçubaşı Eşref. Kafkas kökenli Türk istihbaratçı gerilla savaşçısı. Sultan Abdüllaziz’in kuşçubaşısı Çerkes Mustafa Nuri Bey’in oğludur. Harb okulunun son sınıfında iken Jön Türkler’le ilişkisi yüzünden 2. Abdülhamit tarafından Hicaz’a sürgün gönderilmiştir. Sürgünde bulunduğu zindandan kaçıp 2. Abdülhamit’in baş yaverinin oğlunu üç tabur korumanın arasından kaçırmayı başarmıştır.

  Arabistan’da 2. Abdülhamit’e karşı giriştiği isyan hareketi sırasında tüm Arabistan’ı dolaşmış yerel şeyhlerle dostluk kurmuştur. Her an her yerde ortaya çıkabildiği için kendisine ‘şeyh-it tuyyur’ -uçan şeyh- denilmiştir.

  II. Abdülhamit meşrutiyeti ilan etmek zorunda bırakılıp aralarında Kuşçubaşı’nın da bulunduğu pek çok kişiye af çıkarmasıyla birlikte isyanına son vermiştir. İsyan sırasında etrafına topladığı kendisine bağlı silah arkadaşlarıyla beraber kurulan Teşkilat-ı Mahsusa adlı istihbarat örgütüne katılmışlardır.

  1911 yılında Trablusgarb ‘ta Enver bey ile birlikte direniş hareketlerini örgütlemiş 1912 yılında 2. Balkan Savaşı sırasında Enver Bey kardeşi Sami Kuşçubaşı Cihangiroğlu İbrahim ve Süleyman Askeri ile birlikte Çorlu Tekirdağ Malkara Hayrabolu ve Edirne’nin kurtarılmasında yer almıştır. Aynı yıl Süleyman Askeri ve yörenin ileri gelenleri ile beraber Batı Trakya’da ilk Türk Cumhuriyetinin kurulmasına katkıda bulunmuştur.

  1. Dünya savaşının çıkmasıyla birlikte 1914-1915 yılları arasında Teşkilat-ı Mahsusa’nın Arap Yarımadasından sorumlu başkanı olarak görev yapmış Süleyman Askeri Bey’in ölümünü takiben Teşkilat-ı Mahsusa başkanı olmuştur (1915-1918).

  1. Dünya Savaşı sırasında İngilizler’e karşı girişilen Süveyş Kanal Harekatı’nda (1916) öncü birliklere komutanlık etmiş Hayber’de Faysal’ın (sonradan Irak Kralı olacaktır) 20 bin kişilik birliğine karşı 40 kişilik Teşkilat-ı Mahsusa birliği ile beş saatten fazla savaştıktan sonra yaralı olarak ele geçirilmiştir (1918).

  Yakalandıktan sonra Lawrence’a şöyle dediği iddia edilmektedir: – “Lawrence kazandığını sanıyorsun. Fakat henüz hiçbir şey bitmedi. Hükümetinin başına öyle musibetler salacağım ki 2 asır uğraşsanız bitiremeyeceksiniz.” Kuşçubaşı’nın bu sözünün arkasında Teşkilat-ı Mahsusa’nın IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) yapılanmasını örgütlemiş ve desteklemiş olmasına inanılmaktadır.

  Bir savaş gemisi ve bir denizaltı eşliğinde Malta’ya sürgüne gönderilmiş sürgünlüğü sırasında Arabistan’daki macerasını yakalanışının ve sürgün hayatının ayrıntılarını anlatan bir eser yazmıştır.

  İngilizlerle imzalanan esir değiş-tokuş anlaşması gereği serbest bırakılmış deniz yoluyla Anadolu’ya dönmüştür. Malta dönüşü hemen milli mücadeleye katılmış kendi yetiştirdiği Çerkes Ethem’in kuvvetlerinde yer almıştır (1920). Çerkes Ethem’in isyanı üzerine kendisi de 150***8242;likler listesinde yer almış ve vatana girişi 1936 yılına kadar yasaklanmıştır.

  1955***8242;te yurda dönene kadar birçok Arap ülkesinde ikamet etmiş olup bu zaman içerisinde herhangi bir istihbarat faaliyetine katılmamış olduğu tahmin edilmektedir. 1955-1964 yılları arasında Türkiye’de bulunmuş ve beraber savaştığı silah arkadaşlarının mezarlarını dolaşmıştır.

  alıntıdır

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kuşçubaşı Eşref Bey

  KUŞÇUBAŞI EŞREF BEY
  1873-1964

  Kuşçubaşı Eşref Bey Kuvay-ı Milliye Kumandanlarındandır. Bulgar ordularının İstanbul önlerine Veliefendi'ye geldiği günlerde 300 kişilik kuvvetiyle çete savaşları yaparak onları mağlup etmiş çok kısa bir zaman içinde Edirne'yi de Bulgarlardan kurtarmıştır.

  Daha sonra 31 ağustos 1913 tarihinde Gümülcine'yi ve bir gün sonra da İskeçe'yi düşman işgalinden kurtarmıştır. Kendisine dönemin hükümet yetkililerince Batı Trakya'yı terketmeleri söylenince de büyük bir kararlılıkla ve sevinçle cevaben "Garbi Trakya Hükümeti Müstakilesini" ilan etmiştir. Ancak bu devletin ömrü İstanbul Hükümetinin hataları nedeniyle sadece 53 gün sürebilmiştir.

  Devletin bayrağı ay yıldızlı yeşil beyaz ve siyah renklerden oluşuyordu ve ayyıldız Türklüğü yeşil İslamiyeti siyah matemi beyaz ise girişilen mücadeleden yüz akıyla çıkılmış olmayı temsil ediyordu.

  Kuşçubaşı Eşref Bey İstanbul önlerine kadar gelen Bulgar ordusuna karşı harekete geçmeden öncehararetli bir tartışmadan sonra Enver Paşa'ya şunları söylemiştir.

  -Biz Trablusgarp'ta mücadeleye başladığımız zaman vaziyet daha mı çok ümitliydi? Emin olunuz Bulgarlar ağır bir baskınımıza tahammül edecek durumda değildirler. Siz bana imkan verin ben seçkin kıtalarımla yine akınlar yapayım. Düşmanın ardına sarkayım.

  Debeyelim. O bizi nasıl 24 günde yarım milyonu aşan ordumuzla gafil avlayıp buralara kadar sürdü ise biz de onun içinde bulunduğu buhrandan ve müttefikleriyle boğuşmasından faydalanarak aynı taktikle hareket edelim. Edirne'yi kurtarmak ümidi ciddi olarak bir belirirse bütün memleket ayağa kalkar mucizeler birbirini kovalar. Eğer ben muvaffak olamazsam gayri mesul bir adamım. Çeteler Umumi Kumandanıyım. Hükümet ilzam etmem. Beni KOVAR HAPSEDER HATTA ASARSINIZ. ZATEN BÖYLE ACİZ YAŞAMAK YERİNE ...

  İşte Türk Kurtuluş savası Kuşçubaşı Eşref Bey gibi kumandanlar ve vatanperverlikte ondan aşağı yanları olmayan Mehmetçikler sayesinde kazanılmıştır. Ruhları şad makamları cennet olsun.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş