Metin Oktay - İzmir
02.02.1936 / 13.09.1991
METİN OKTAY ( 2.2.1936-13.09.1991)

2 Şubat 1936'da İzmir'de doğan Metin Oktay futbola 15 yaşında Damlacıkspor’da başladı. 1954 yılında Yün Mensucat takımında oynarken dikkatleri üstüne çeken Oktay genç milli takıma çağırıldı.

İlk milli maçına 11 Nisan 1954'de Belçika karşısında çıkan Oktay bu maçta 2 gol attı.

Daha sonra İzmirspor'a transfer olan Oktay aynı sezon 17 gole imza atarak İzmir Profesyonel Ligi'nde gol krallığını ilan etti. Böylece Metin Oktay'ın gol krallığı dönemi başlamış oldu.

1955 yılında Gündüz Kılıç Oktay'ı 5 yıllık sözleşme karşılığında Chevrolet marka bir otomobil vererek Galatasaray’a transfer etti.

28 Ağustos 1955’de ilk kez Galatasaray formasıyla sahaya çıktığında henüz 19 yaşında olan Oktay genç yaşına rağmen Sarı - Kırmızılı camiaya çabuk ısındı ve daha ilk sezonunda 19 gol atarak gol kralı oldu. O sezon Galatasaray İstanbul Ligi şampiyonu oldu.

1961 Temmuz’unda İtalya'nın Palermo takımına transfer olan Oktay orada bir sezon top koşturduktan sonra Türkiye’ye dönerek 1969 yılına kadar Galatasaray forması giydi.

Futbol hayatı boyunca 6 kez gol kralı olan ve 217 gollük bir rekora imza atan Oktay’ın bu rekoru 1988 yılında Tanju Çolak tarafından kırıldı.

Metin Oktay derbi maçlarının büyük golcüsüydü. 10 Haziran 1959'da Fenerbahçe kalesinin ağlarını yırtan golü Türk futbol tarihinin önemli olaylarından biri olarak anılan Oktay o golle beraber Fenerbahçe'ye 18 Beşiktaş'a da 13 gol attı.

4 kez A Genç Milli olan ve 36 kez de A Milli Takım formasını terleten Oktay bu forma altında 7 kez kaptanlık yaparken 22 gol attı. Türk futbolunun 'Taçsız Kral'ı 11 golle birkaç sezon aralıksız en çok gol atan oyuncu 38 golle tek sezonda en çok gol atan oyuncu ve 19 golle uluslararası bir müsabakada en çok gol atan Türk oyuncusu olmak üzere çeşitli rekorlara imzasını attı.

Futbol yaşamı boyunca rakip fileleri tam 608 kez havalandıran Oktay. 1 kez İzmirspor'da 10 kez de Galatasaray'da şampiyonluk yaşadı.

1965 yılında Safa Önal’ın senaryosunu yazdığı Atıf Yılmaz’ın yönettiği Gönül Yazar Ajda Pekkan Ayten Gökçer Turgay Şeren ve o zamanki Galatasaray Başkanı Gündüz Kılıç’ın rol aldığı ''Taçsız Kral'' adlı kendi hayatını konu alan bir filmde oynayan Oktay “Top ve Ben” adlı anılarını ve hayatını anlattığı bir kitap yazdı.

Futbol hayatı boyunca sadece 1 kez oyundan atılan 6 kez gol kralı olan ve 217 gollük bir rekora imza atan büyük bir golcü olmasının yanı sıra iyi ahlakı ve sportmen kişiliğiyle de her takımdan taraftarın sevgisini kazanan Oktay ayrıca 1960 yılında 8 gün eksik askerlik yapmasından ötürü (maç izinleri karnesine işlenmediğinden) Toptaşı Cezaevi’nde 45 gün hapis yatmıştır. Oktay jübilesini futbola ilk defa başladığı İzmir’de ve futbolu noktaladığı İstanbul’da olmak üzere iki kez yaptı. İstanbul'da Galatasaray – Fenerbahçe arasında yapılan jübile maçı 1-1 berabere biterken İzmir'deki maçta Göztepe Galatasaray'ı 1-0 yendi.

Fenerbahçe’yle oynanan jübile maçının son dakikalarında Can Bartu’yla formalarını değiştirerek kısa bir süre kendisi Fenerbahçe Can Bartu ise Galatasaray için oynayarak bu maçı ölümsüzleştirdiler. Oktay 1969 sezonunda sahalara veda etmesinin ardından futboldan kopmayarak bu alanda çeşitli görevler üstlendi.

Sarı - Kırmızılı kulüpte yönetici ve menajer olarak görev yapan ve bir süre Galatasaray ve Bursaspor'da teknik adam olarak çalışmasından sonra Metin Oktay'ın son görevi Milliyet Gazetesi spor yazarlığı idi.

13 Eylül 1991'de bir trafik kazası sonucu vefat eden Metin Oktay Galatasaray Spor Kulübü'nün efsaneleşmiş golcülerinden biridir.

29 Ocak 1959'da İzmir'de Oya Sarı ile evlenen ancak daha sonra boşanan Oktay 1965 yılında ikinci evliliğini Servet Kardıçalı ile gerçekleştirdi.

Metin oktay milli sporcu galatasaray gol kıralı taçsız kıral top ve ben