Rıdvan Dilmen - Nazilli Aydın
14.08.1962 / -------


15 Ağustos 1962’de Aydın’ın Nazilli ilçesinde Mehmet Lütfü Bey ile Makbule Hanım’ın dördüncü ve son çocukları olarak dünyaya gelen Dilmen spora atletizmle başladı daha sonra futbola yöneldi. Küçük yaşına rağmen mahalle takımlarının aranan ismiydi. Gazoz ve şekere karşılık mahalle arası transfer bile olurdu. Mahalle maçlarında herkes kendine bir futbolcunun adını yakıştırırken o Fenerbahçeli Cemil Turan’dı. Fenerbahçe’nin maçlarını izleyebilmek için İzmir’e otostop yapardı. 12 yaşındayken babası Mehmet Lütfü Bey’i kaybeden Rıdvan’ın ağabeyi Ercüment ailenin geçimine katkıda bulunmak için Denizlispor’da bir süre futbol oynadı.

13 - 14 yaşlarında mahalle arasında futbol oynarken keşfedilen Dilmen Nazilli Sümerspor’da oynamaya başladı. O sezon takımı yenilgisiz şampiyon oldu. Daha sonra Muğlaspor Rıdvan’ı transfer etmek istedi ancak kulübü kabul etmedi. Sonunda pazarlık reddedilmez noktaya geldi. 25 futbol topuna Muğlaspor antrenörü Kemal Dirikan tarafından tranferi gerçekleşti.

Rıdvan’ın oynadığı sezon Muğlaspor amatör ligden ikinci lige çıktı. Dirikan’ın "Şeytan gibi bir zekan var" sözü Rıdvan’ın “şeytan” lakabının temeli oldu. Muğlaspor’da oynadığı futbolla büyük takımların dikkatini çekmeye başlayan 19 yaşındaki Dilmen sezon sonunda birinci lig takımı Boluspor’a transfer oldu. Takım ilk maçını Ali Sami Yen Stadı’nda Fenerbahçe’yle ikinci maçını da Galatasaray’la oynadı. Böylece Dilmen rüyalarını süsleyen Fenerbahçe Takımı’yla ilk kez karşılaşmış oldu.

1-1 biten maçın ertesi günü Dilmen’in adı Ziya Şengül İslam Çupi gibi önemli yazarların köşelerinde geçiyordu. "Türkiye’de bir yıldız doğuyor. Gelecek hafta Boluspor - Galatasaray maçında Rıdvan’ı mutlaka izleyin!"

Boluspor’un 2-1 kaybettiği maçta takımının tek golünü kaydeden Rıdvan aynı akşam açıklanan milli takım kadrosunda yerini aldı.

İki yıl Boluspor’da oynayan ve sonra Sarıyer’e transfer olan Dilmen dört yıl da Sarıyer forması giydi. 1987 - 1988 sezonu Rıdvan’ın hayalleri gerçek oldu. Fenerbahçe’ye sansasyonlu bir şekilde transfer olan futbolcu önce Galatasaray yöneticisi Ergun Gürsoy’a söz vermesine rağmen Fenerbahçe’de oynamaya başladı.

1988 - 1989 sezonunda kariyerinin zirvesine çıkan Dilmen’in takımı Fenerbahçe 103 gol atarak şampiyon oldu. Aykut Oğuz Hakan Schumacher gibi oyuncuların bulunduğu takımda Dilmen 19 gol atıp 38 gol attırarak şampiyonluktaki en büyük rolü oynadı.

1989 - 1990 Rıdvan şanssız bir sezon geçirdi. Trabzonspor’un Yugoslav oyuncusu Yesiç’in tekmesiyle sağ ayağı sakatlanan Rıdvan’ın futbol hayatı dalgalanmaya başladı. Dört kez dizinden ameliyat olan Dilmen’e doktorlar "Altı ay oynama" dediyse de biraz kendi aceleciliğinden biraz da etraftakilerin baskısıyla Dilmen üç ay sonra sahalara döndü.

1991’de Galatasaray maçında sol omzu kırılan Rıdvan’ın yine altı ay sahalardan uzak durması gerekirken uyarılara kulak asmayan Rıdvan İzlanda - Türkiye milli maçına çıktı. 90. dakikada omzu aynı yerden bir kez daha kırılan Rıdvan’ın bir başka maçta da ayak bileği kırıldı. Eskiye dönmek için çaba harcayan Rıdvan’ın şevki tekrarlayan sakatlıklar ve nükseden ağrılar yüzünden kırıldı. Taktik zekası ve oyun kabiliyetiyle göz dolduran Rıdvan yılda 7-8 maça çıkabilen istikrarsız bir sporcuya dönüştü.

1994’de Ali Şen’in başkanlık yaptığı Fenerbahçe’yle Rıdvan karşılıklı olarak yollarını ayırdı.

Maç takviminin uyuşmaması yüzünden jübilesi üç kez ertelenen Rıdvan 31 Ocak 1996’da -7 derecelik dondurucu bir soğukta jübilesini yaptı. Soğuk yüzünden sadece 1982 seyircinin bulunduğu maçta Şeytan sevenlerini golsüz bırakmadı. Jübilesinde gol atan ender futbolculardan biri olarak sahadan ayrılan Rıdvan Dilmen futbol kariyerini 32’si Fenerbahçe’de olmak üzere toplam 62 golle tamamladı.

24 kez A Milli forması giyen Rıdvan bu formayla da 5 gole imzasını attı.

Futbol hayatına teknik direktörlükle yeni bir sayfa açan Rıdvan Vanspor Konya Altay Karşıyaka Adana ve Fenerbahçe’de teknik direktörlük yaptı.

1999’da Fenerbahçe’de beş hafta teknik direktörlük yapan Rıdvan takım ligde yenilgisiz oynarken hakkında çıkan yıpratıcı haberler yüzünden takımdan ayrıldı.

Bu arada eşinden boşanan Dilmen 19 Mayıs 1999’da Eczacı Ayşe Hanım’la ikinci evliğini yaptı. 2000’de kızı Eda dünyaya gelen Rıdvan’ın Sarıyer’de futbol oynarken evlendiği ilk eşinden de Erdi adında bir oğlu bulunmaktadır.

Futbol kariyeri boyunca hiç kırmızı kart görmeyen sadece üç sarı kartla futbol hayatını noktalayan Rıdvan Dilmen teknik direktörlük macerasından sonra şimdi çeşitli yayın ve basın organlarında futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Halen haftanın üç günü halı ya da çim sahada maç yapan Rıdvan’ın oğlu Erdi ve ünlü golcü Tanju’nun oğlu Anıl aynı takımdadır.