Mehmet Aurelio

Eski adı (Marco Aurélio Brito Dos Prazeres) (d. 15 Aralık 1977 Rio de Janeiro Brezilya) 1.78 boyunda ve 75 kilogram ağırlığındaki Brezilya asıllı Türk futbolcudur. Özkan Sümer tarafından 2001-2002 sezonunda Rio Bölgesel Ligi takımlarından Olaria'dan cüzi bir rakama Trabzonspor'a transfer edilmiştir. Eduardo Marcio Jarro ve Robson Da Silva ile birlikte Trabzonspor'un 4 Brezilyalısı olarak dikkat çekmişlerdir. Ancak geldiği diğer futbolculardan farklı olarak kalıcı olmayı başarmıştır. 2 sezon Trabzonspor'da oynadıktan sonra 2003-2004 sezonunda Trabzonspor takımından 3 yıllık sözleşme yapılarak Fenerbahçe'ye transfer edildi. Orta saha mevkiinde oynamaktadır. Yüksek pas yüzdesi takımı rahatlatması ve oynatması ile sahadaki mücadelesiyle ön plana çıkan bir futbolcudur.

Temmuz 2006'da Türk vatandaşlığına kabul edilmiştir. Kurallar gereği Brezilya Milli Futbol Takımı'nda yer almadığı için Türk Millî Futbol Takımı'nda oynayabileceğinden milli takıma Fatih Terim tarafından çağrıldı. İlk milli maçı Türkiye - Lüksemburg maçıdır. Fenerbahçe'deki ilk maçı 16 Temmuz 2003 tarihinde oynanan Waldhof Mannheim - Fenerbahçe hazırlık maçıdır. Fenerbahçe'deki ilk resmi maçı 10 Ağustos 2003 tarihinde oynanan Fenerbahçe - İstanbulspor A.Ş. Türkiye Süper Lig maçıdır. Avrupa kupalarında ilk golü Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme maçında Dinamo Kiev'e atmıştır.

Böylece bir ilk gerçekleşir ve Türk milli takımında bir yabancı futbolcu milli formayı sırtına geçirir bu büyük yankı uyandırır hatta ve hatta k.kanat milli marşımız okunurken bu olaydan ötürü ayağa kalkmayacağını bildirir.

Alıntıdır