Derrick Rose


Doğum tarihi:
4 Ekim 1988 (23 Yaşında)

Doğduğu yer: Chicago

Milliyeti: ABD

Boyu: 1.91m

Kilosu: 86kg

Derrick Martell Rose : NBA'de Chicago Bulls forması giyen Amerikalı basketbolcu. Chicago 'da doğan Rose basketbolu kendisinden büyük üç ağabeyinden öğrendi. Lisede 2 yerel şampiyonluk yaşadı ve gözlemciler tarafından mezun olduktan sonra ülkenin en iyi oyun kurucu potansiyeli olarak gösterildi. Üniversitede Memphis Tigers'ta forma giydi ve 2008'de NCAA Finalleri'ne çıktı. Kısa bir süre sonra Rose 2008 NBA Seçmeleri'ne katılacağını açıkladı ve seçmelerde Chicago Bulls tarafından ilk sırada seçildi.Profesyonel basketboldaki ilk yılında Rose Bulls playofflara dönerken Yılın Çaylağı oldu ve en iyi Çaylak Takımı'na seçildi. Bir sonraki yıl ilk kez All Star seçildi ve 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazandı.2010-11 sezonunda All Star da bu kez ilk beş başladı ve o sezon En Değerli Oyuncu (MVP) seçildi ve bunu başaran tarihteki en genç oyuncu oldu. Bununla beraber de Michael Jordan dışında MVP olan ilk Bulls oyuncusu oldu. MVP sezonunda 2000+ sayı ve 600+ asist barajlarını geçerek bunu yapabilen tarihteki 3. oyuncu oldu.
2009'da NCAA soruşturması ortaya koydu ki Rose'un SAT notları geçerli değildi bu da onun Memphis için oynamasını olanaksız kılıyordu. Sonuç olarak NCAA Memphis'in 2008 sezonunun kalanını fesh etti.


Çocukluk Yılları
Derrick Rose Chicago'nun Güney yakasında doğdu ve büyüdü Brenda Rose'un 4 oğlunun en küçüğüydü. Tutkulu bir basketbol taraftarı olarak yetişti bu da Michael Jordan'ın Bulls'u sürüklediği yıllarda gerçekleşti. Yakınlardaki sahalarda ağabeyleri Dwayne Reggie ve Allan'la saatlerce basketbol oynuyordu. Onların etkisiyle topu çok küçük yaşta başladı ve sol elini de sağ eli kadar iyi kullanabilir hale geldi. Basketbol için özel yetenekleri gelişir ve kazandığı şehir şampiyonluklarının sayısı artarken ağabeyleri onun dış dünyayla ilişkisini sınırlamaya başladı çünkü onun NBA'e yolculuğunun partilerle yoldan çıkabileceğini düşünüyorlardı tıpkı bir önceki Chicago yeteneği Ronnie Fields gibi.

Lise
2003 yılında Rose Simeon Kariyer Akademisi'ni kazandı. Wolverines adına oynadı ve 1984'te bir gangster tarafından öldürülen gelecek vaadeden bir oyuncu olan Ben "Benji" Wilson'ın anısına 25 numarayı giydi. Rose 1980'den beri okulda bulunan koç Bob Hambric'in uzun zamandır süregelen geleneği nedeniyle oynamaya izinli değildi çünkü bu kural okul takımında ilk sınıf öğrencilerinin oynayamayacağını söylüyordu. Ama bu Rose'un oynamasını ve hatta 18.5 sayı 6.6 asist 4.7 ribaunt ve 2.1 top çalma ortalamalarıyla oynayıp çaylak ve ikinci yıl oyuncularının en iyisi olmasını takımına da 24-1 gibi bir pozisyon kazandırmasını engelleyemedi. Hambric kuralını yumuşattı ve onun ilk senesinde yerel turnuvada oynamasına izin verdi. Ertesi sene Hambric emekli oldu ve Robert Smith koç olarak atandı. Rose ilk karşılaşmasında üniversite koçları ve gözlemcilerince takip izlenilen maçta Thornwood Lisesi'ne karşı 22 sayı 7 ribaunt ve 5 top çalmayla oynadı. Wolverines'i 30-5 galibiyet yüzdesine getirdi ve bu süreçte 19.8 sayı 5.1 ribaunt 8.3 asist ve 2.4 top çalma ortalamalarıyla oynadı fakat sezon bölgesel bir turnuvadaki mağlubiyetle sona erdi. Rose'un performansı ona ilk ulusal ödülünü kazandırdı''Parade'' dergisinde liseler arası en iyi 3. takıma seçildi.


2006 yılında Simeon Wolverines Chicago Public League'i kazandı ve bunda United Center'da Rose 25 sayı ve kalabalığı memnun eden smaçlarla başroldeydi. Takım playofflara kaldı ve finalde Richwood Lisesi karşısında şampiyonluğu kazandı Richwoods son saniye basketiyle uzatmalara bırakmayı başarmıştı ama Rose uzatmaların bitimine 1.5 saniye kala topu çalıp maçı kazandıran şutu gönderdi. Bu şampiyonluk Wilson'ın onlara 1984'te kazandırdığından beri gelen ilk şampiyonluktu. 33-4 ile sezonu tamamladılar ve Rose Illionis'de ödül kazandı ayrıca bu sefer Parade dergisinin en iyi 2. takımına seçildi.

Son senesine girerken Rose Sports Illustrated tarafından ülkenin en önemli 5. gelecek vaadeden oyuncusu olarak gösterildi. Ocak 2007'de Simeon Rice Lisesine karşı oynamak için Madison Square Garden'a gittiler. Wolverines 53-51 kaybetti. Sezonun onun adına en önemli maçı 2 hafta sonra ESPN'de yayınlanan Virginia'nın namağlup takımı Oak Hill Academy'ye karşıydı. Brandon Jennings'le eşleşti Rose takımı 78-75 kazanırken 28 sayı 9 asist ve 8 ribauntla oynadı. Jennings'e ise ilk 3 çeyrek sayı attırmayıp toplamda 19 sayıda kalmasını sağladı. Bu performansı için USA Today onu haftanın liseli oyuncusu olarak seçti. Simeon şampiyonluk ünvanını O'Fallon Lisesi'ni 77-54 yenerek korudu. Böylece Simeon iki kez üstüste yerel şampiyonluk kazanan ilk Chicago lisesi oldu. Lise finalinde Rose 2 sayıyla oynadı ama 7 ribaunt ve 8 asist yaptı.

Wolverines sezonu 33-2 ile tamamladı ve Sports Illustrated tarafından en iyi USA Today tarafından en iyi 6. lise seçildi. Rose son senesinde ortalama 25.2 sayı 9.1 asist 8.8 ribaunt ve 3.4 top çalma ortalamaları tutturdu.

Rose'un oynadığı senelerde Simeon'un toplam derecesi 120-12 idi. Son senesinden sonra Rose tekrar Illionis'nin en iyi takımına seçildi hatta Illionis Mr. Basketball ödülünü kazandı ve McDonald's En iyi Amerikan takımına seçildi. Ayrıca Parade dergisinde bu sefer en iyi takımdaydı USA Today'de olduğu gibi. Jordan Brand All Star ve Nike Hoop Summit maçlarında oynamak üzere de seçildi. 2009'da Rose ESPN RISE dergisi tarafından son 10 yılınen iyi lise oyun kurucuları arasında Chris Paul ve TJ Ford'un arkasından 3. seçildi.


Üniversite
Rose John Calipari yönetiminde Memphis Tigers için oynamayı kabul etti. Indiana ve Illionis üniversiteleri tarafından da büyük çabalar gösterilmişti. Rose Memphis'i okulun NBA'e gönderdiği oyuncu geçmişinden ve ligin veteranı ona yardım edecek olan 17 yaşındaki Rod Strickland'dan dolayı seçti. Rose Penny Hardawaytarafından giyilip emekli edilen 25 numara yerine 23 numarayı giydi.

Rose ve veteran takım arkadaşları Joey Dorsey ile Chris Douglas-Roberts'ın takıma katılmasıyla Tigers sezona üçüncülük tahgminiyle başladı. Memphis sezona 26-0 ile başladı Tennessee Volunteers'a Şubat'ta 66-62 yenilmeden önce son 25 yılda ilk kez ülkenin en yüksek basamağına erişti. Memphis geri dönme ve 33-1 dereceyle Konferans Turnuvasına katılma yeteneğine sahipti. Rose normal sezonda 14.9 sayı 4.7 asist ve 4.5 sayı ortalamalarıyla oynadı ve en iyi 3. takıma seçildi. Bob Cousy ve John R. Wooden Ödüllerinde de finalist sezonu noktaladı.

Memphis Güney Bölgesi'nde 1. sıradaydı ve Final Four'a ulaşana kadar turnuvanın altını üstüne getirdi. Rose çeyrek finallarde Texas guardı DJ Augustin'i düşük yüzdeyle oynatarak artan defans konsantrasyonuyla büyük övgü aldı. Final Four'daki bir UCLA maçında Rose Bruins guardı Darren Collison'ı büyük baskı altında tutarken 25 sayı 9 ribauntla oynadı ve maçı 85-67 kazandırarak takımını finalde Kansas Jayhawks'un rakibi yaptı. Bu galibiyet NCAA'de bir sezonda en çok galibiyet alma rekorunu kırdı 38 ile. Kansas karşısında Rose 7-17 atarak 17 sayı 6 ribaunt ve 7 asistle oynadı ama 2. yarının sonlarında çok kritik bir serbest atış kaçırdı ve takımı uzatmalarda 75-68 kaybetti. Takımı sezonu 38-2 ile tamamladı. Kendisi en iyi Final Four takımına seçildi ve turnuvada 20.8 sayı 6.5 ribaunt ve 6 asist ortalamalarıyla oynadı.

15 Nisan'da Rose 2008 NBA Draftı'na katılacağını açıkladı.2008-2009 Sezonu:
Yılın Çaylağı
Rose Chicago Bulls tarafından 1. sırada seçildi. Bulls %1.7 şansla 1. sıradan seçim hakkını kazanacaktı ve Mayıs ayında bunu elde etti. Ulusal takımın Beijing Olimpiyatlarına hazırlanmak için oynadığı U.S. Select Team'e seçildi.

Temmuz'un ortasında sağ dizinden sakatlanıp yazı kapatana kadar Orlando Yaz Ligi'nde iki maç oynadı ama sonra Ekim'de 8 preseason maçının hepsinde oynadı.
Çaylak yılına hızlı başladı ve Michael Jordan'dan sonra ilk 10 maçının hepsinde çift hanelere çıkan ilk Bulls draftı oldu. Kasım ve Aralık'ta da Doğu Konferansı'nda ayın çaylağı seçildi. All Star Haftasonu'nda Rose Rookie Challenge'da oynadı ve rakipleri all star olmasına rağmen Skill Challenge'ı kazanan ilk çaylak oyuncu oldu. Ocak ve Şubat'taki form düşüklüğünden sonra Rose tekrar formuna kavuştu ve Mart ayında ayın çaylağı ödülünü kazandı. Bu sıralarda Bulls John Salmons ve Brad Miller'la güçlenip sezonu 12-4 gibi bir dereceyle bitiriyor ve 7. sırayı alıyordu.

Chicago'nun bu atağı Rose'a Yılın Çaylağı ödülünü getirdi bunu 1985'te Michael Jordan ve 2000'de Elton Brand'den sonra başaran 3. Bullslu oldu. Ortalama 16.8 sayıyı %47.5 ile attı 6.3 ile çaylakların en fazla asist yapan oyuncusu oldu ve maç başına 3.9 ribaunt topladı. Ayrıca en iyi Çaylak beşine seçildi.

İlk playoff maçında son şampiyon Boston Celtics'e karşı oynadı. Rose 36 sayı(bu Kareem Abdul-Jabbar'ın ilk playoff maçında en çok sayı atma rekorunu egale etti) 11 asist ve 4 ribauntla oynadı ve Bulls uzatmalarda 105-103 kazandı. Rose Chris Paul'den sonra NBA tarihinde ilk playoff maçında 35 sayı 10 asist barajını geçen 2. oyuncu oldu. Rose takımı Celtics'e 7 maç sonunda yenilirken %47.5 ile 19.7 sayı 6.3 asist ve 4.9 ortalamaları tutturdu.


2009-2010 Sezonu: All-Star Rose'un ölü sezonu ilk maçta bileğinden sakatlanınca kötü başladı ve sezon öncesi hazırlıklarının geri kalanını kaçırdı. Sezonun ilk maçında San Antonio Spurs'e karşı kısıtlı süre oynadı. Rose'un bileği onu en çok Kasım ayında etkiledi. Bileği iyileştiğinde oyunu mükemmel bir şekilde gelişmeye başladı. 28 Ocak 2010 tarihinde Rose kariyerinin ilk All Star maçı'na Doğu Konferansı'nda yedek olarak seçildi. Rose kariyerinin ilk All Star maçında 8 sayı 4 asist ve 3 top çalmayla oynadı. Bulls 41-41 dereceyle sezonu bitirerek tekrar playofflara kaldı. Rose playoff'larda Cleveland Cavaliers'a karşı 5 maçta elendikleri seride ortalama 26.8 sayı ve 7.2 asist ile oynadı.

13 Nisan 2010'da Rose Boston Celtics'e karşı 15-22 iki sayılık atış ve 9-10 serbest atış ile kariyer rekorunu 39 olarak geliştirdi.

Rose bu sene itibariyle ligde en çok satan 4. formaya sahip.