Maria Yuryevna Sharapova 19 Nisan 1987’de Nyagan Rusya’da dünyaya geldi. Sharapova’nın ailesi henüz 1 yıl önce 1986’daki çernobil nükleer kazasının ardından Gomel Belarus’dan Siberia Rusya'ya taşınmıştı.

Sharapova 7 yaşındayken babası tarafından Amerika'ya getirildi ve Bradenton Florida’daki Nick Bollettieri Tennis Academy’ye başladı. Bikaç yıl sonra annesi de yanlarına katılan Sharapova çoçukluğu Amerika’da geçmesine rağmen Rus vatandaşı olarak kaldı.

Sharapova 2004 yılında 17 yaşındayken Lottie Dod ve Martina Hingis’den sonra Wimbledon bayanlar şampiyonu olan üçüncü en genç tenisçi oldu. Sharapova çeyrek finalde Ai Sugiyama’yı (5-7 7-5 6-1) yarı finalde Lindsay Davenport’u (2-6 7-6 6-1) ve final maçında arka arkaya 2 kez şampiyon olan Serena Williams’ı (6-1 6-4) yenerek aynı zamanda da Open Era turnuvalarını kazanan 2. en genç oyuncu oldu. Maria Sharapova Wimbledon Turnuvası’nı kazanan ilk Rus oldu ve 2004 WTA Şampiyonası’nı sezon sonunda Williams’la olan maçının final setinde skoru 0-4’den çevirerek (4-6 6-2 6-4) başarıyla sonlandırdı.


Sharapova haziran 2004’ten 2005 Wimbledon yarı finaline kadar geçmiş Birmingham ve Wimbledon Şampiyonlukları da dahil olmak üzere ardı ardına çim sahada 22 maç kazandı. Wimbledon’ı kazandıktan sonra başarısı devam eden Maria 2005 Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda yarı finale kadar yükseldi fakat Serena Williams’a 2-6 7-5 ve 8-6’lık setlerle yenildi yine de bu maçların ardından birçok reklam desteği almaya başladı.

İlk kez 22 Ağustos 2005’de WTA sıralamasında 1 numaraya yükselen Sharapova yerini ancak bir hafta koruyabildi ve Lindsay Davenport’a kaptırdı. 12 Aralık 2005’de ise U.S. Open yarı final maçında kaybetmesine rağmen yeniden 1 numaraya yükseldi ve bu kez yerini 6 hafta boyunca korumayı başardı ve sonrasında yine Davenport’a bıraktı.


Sharapova arka arkaya 4 Grand Slam turnuvasında önceki turlarda o Grand Slam’in şampiyonuna yenilerek elendi. Australian Open’da yarı finalde Serena Williams’a French Open’da çeyrek finalde Justine Henin-Hardenne’e Wimbledon’da yarı finalde Venus Williams’a ve U.S. Open’da yarı finalde Kim Clijsters’a yenilen Sharapova bu düzeni 2006’da bozdu ve Australian Open’da yarı finalde Henin-Hardenne’e yenilmesine rağmen turnuvayı Amélie Mauresmo kazandı.

2006 U.S. Open’a Kim Clijsters’ın bileğinden sakatlandığı için turnavadan çıkmasıyla 3.sırada başlayan Sharapova yarı finalde WTA sıralamasında 1 numarada bulunan Amélie Mauresmo’yu 6-0 4-6 6-0’lık setlerle yendi ve finalde de Henin-Hardenne’i 6-4 6-4’lük setlerle yenerek ikinci Grand Slam turnuvasını kazandı. Bu kariyerinin 13. turnuvası aynı zamanda da yılın 3. turnuvasıydı.
Başarılı tenisçinin aldığı bazı ödüller şu şekildedir:

2003

WTA Newcomer of the Year

Yılın En Seksi Sporcusu (Maxim)

2004

WTA Yılın Oyuncusu

WTA Yılın En Çok Gelişme Gösteren Oyuncusu

WTA Servis Oyuncusu

Yılın En Seksi Sporcusu (Maxim)

2005

ESPY En İyi Kadın Tenisçi

Rusya Tenis Federasyonu- Ülkenin En İyi Kadın Sporcusu

Master of Sports of Russia Onur Ödülü

Yılın En Seksi Sporcusu (Maxim)

Prix de Citron Roland Garros

2006


Yılın En Seksi Sporcusu (Maxim)

Maria Sharapova 2005 yılında maçlar sırasında 100 desibeli aşan çığlıkları yüzünden Wimbledon Turnuvası’nı düzenleyen komite tarafından uyarı aldı.

19 yaşında olan ve liseyi henüz bitiren Maria Sharapova’nın adı başarılı tenisçi Andy Roddick ile anılıyor.

Alıntıdır