Matias Delgado (d. 15 Aralık 1982 - Rosario Arjantin) Arjantinli futbolcu.Futbola bir çok Arjantinli futbolcu gibi çocuk yaşlarda başlayan Delgado ülkesinde Chacarita Juniors Argentino Juniors ve River Plate takımlarında oynadı.Ülke dışındaki ilk transferini İsviçre’nin güçlü takımı Basel’e giderek yapan Delgado 2006-2007 sezonu itibariyle Ülker Grubu sponsorluğuyla ödenen 5 milyon euro bonservis bedeliyle İsviçre rekoru kırarak Beşiktaş Jimnastik Kulübü külübüne transfer oldu.Külübe transferi dönemin teknik direktörü Jean Tigana 'ın yoğun ısrarları sonucu gerçekleşmiştir.


FC Zürich takımı ile yapılan şampiyonlar Ligi 2.öneleme ilk maçında 1 gol 29 Ağustos 2007'de yapılan Şampiyonlar Ligi 2. Öneleme rövanş maçında ise İnönü Stadı'nda 2 gol atarak Beşiktaş`ın 2007-2008 sezonunda Şampiyonlar Ligine katılmasını sağlamıştır.Delgado Beşiktaş takımının oyun kurucusudur.Beşiktaş'la 2011 yılına kadar sözleşmesi bulunmaktadır. Bu sezon başında bir çok teklif alan Delgado tüm teklifleri tepmiştir. Beşiktaş'ın 1.kaptanıdır.2008-09 sezonunda babası oğlunun Espanyol forması giyeceğini öne sürmüştür.Ama bu haber Beşiktaş JK Kulübü tarafından yalanlanmıştır.Açıklamada şu bilgilere yer verilmiştir:


"Milliyet Gazetesi’nde bugün İspanyol gazeteleri kaynak gösterilerek yer alan “Delgado Uçuyor” başlıklı haber gerçek dışıdır. Futbol Takımımız’ın kaptanı Matias Emilio Delgado ile ilgili Kulübümüz’e gelen her hangi bir transfer teklifi bulunmamaktadır.Tek resmi teklif Espanyol'dan gelmiş o da şiddetle reddedilmiştir." 20 Temmuz 2008 Tarihinde Beşiktaş İle 2011 e Kadar Sözleşme Uzatmıştır.Yıllık 2.1 milyon € alacaktır.Beşiktaş Tarihi'nin en çok para alan oyuncusudur.Delgado Türk Milli Takımı için seve seve oynayabileceğini dile getirmiş ve Beşiktaşlı yöneticiler Türkiye Futbol Federasyonuna başvuru yapmışlardır.TFF'nin ise bu konu hakkında ne gibi bir tutum alacağı merakla beklenmektedir.

Alıntıdır