Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Snowboard Nedir, Nasıl Yapılır?

  Snowboard Nedir Nasıl Yapılır?

  Snowboard Hakkında Bilgiler

  Snowboard en net anlamda kar üzerinde sörf yapmak olarak nitelendirilebilir ve biz çok severiz. Bir süredir de fırsat buldukça yapmaya kendimizi Türkiye’nin kar pistlerine atmaya çalışıyoruz. Profesyonel değiliz amatör bir hobi olarak yapıyor ve seni de yapman için dağlara davet ediyoruz. Bilgilerimizi deneyimlerimizi paylaşalım.

  Snowboard Nedir?

  Kaykay ve surf sporlarının düz mantık kar üzerinde yapılan benzeridir. Her iki ayağın tek bir tahtaya bağlanması ve kar üzerinde kayarak ilerlenmesi esasına dayalı yoğun efor sarf edilen zevkli sanıldığından kolay ve hızlı geliştirilebilir ve kış sporudur.

  Snowboard’ın Kısa Tarihi

  Çok genç bir spor faaliyeti olan “kar tahtası” ancak 1960’lar civarında doğmuştur. 1998’te ilk kez Japonya’da olimpik spor olarak literatüre girmiştir ve yakın senelerde Amerika Birleşik Devletleri ve AB başta olmak üzere Dünya’da çok hızlı popülerleşmiştir. Yaş ve cinsiyet ayrımı yoktur temel sportif faaliyetleri yapabilecek sağlıktaki vücuda sahip herkes yapabilir. 5 yaşındaki çocuk da 70 yaşındaki bir yetişkin de kapasitesine ve tecrübesine bağlı olarak kayabilir.  Ön Ayak Nedir? Ön Ayak Nasıl Belirlenir?


  Rehber ayak da denilir. Tüm vücudumuz yerden kesilmiş bir şekilde boarda bağlıdır ve ön ayak yön verme kabiliyetimizi ve board kontrolümüzü sağlamaya yardımcı olan adı üzerinde kayarken önde olan ayaktır. (Düz durmuyor yan kayıyoruz ya vücudumuz karşıya değil yana bakıyor) Normal bir sokakta evde koridorda serbestçe koşun ve birden bire durun dururken ilk kullandığınız ve öne aldığınız ayak ön ayağınızdır. Sağ veya sol olmasının hiçbir farkı yoktur tamamen vücut dengesi ile alakalıdır. Ön ayağınız sağ ise siz “Sağ ön kayarsınız”. Sol ise “sol ön”. Board seçerken ve ayarlarken de bu tabiri kullanırız.

  İlk Kez Snowboard Yapacaklara Tavsiyeler:


  • Bir bilenle birlikte olun. Mutlaka size yardım edecektir. Kimse yoksa ne yazık ki hoca tutmalısınız.
  • İleri aşamada hoca tutabilirsiniz. Ancak paranıza yazık olmaması için ilk birkaç seferi kendiniz tecrübe edin.
  • Teçhizat almak yerine kiralama yapın.
  • Ayak bağlamayı iyi öğrenin. Ayağınız bot içerisinde hareket ediyorsa sıkıntı var tekrar bağlayın.
  • Cesur olun ama cesareti abartmayın.
  • Korkmayın. Her şeyi hallederiz.
  • Bol okuyun video izleyin pistte sporcuları gözlemleyin.
  Snowboard İçin Gerekli Malzemeler


  Temel malzemeler “ekipman güvenlik elemanları ve kıyafet” olarak sınıflandırılabilir. İlaçlar eklenebilir. Uzun ve korkutucu bir liste olabiliyor ancak derinlemesine analiz etmeye çalıştık. Ek sayfada buyurun: Snowboard malzemeleri  Snowboard Nasıl Yapılır?


  Kişiden kişiye sporcunun kar ve diğer sporlarla (Özellikle paten kaykay kayak surf v.s.) tecrübesine bağlı olarak birkaç tam günlük çalışma ve denemeler ile kendi kendine öğrenilebilen geliştirilebilen ve ilerletilebilen bir spordur. Elbette bireysel ya da grup özel dersleri alınabileceği gibi milli takımlar seviyesine kadar profesyonel de yapılabilir.

  İlk başlarken mutlaka bir bilenden destek alınması önemlidir. Kendi kendine öğreniliyor dediysek temeli şart. Araba sürmeyi okuyarak tam olarak öğrenemeyeceğimiz gibi sanki. Ama yine de temeli okumak iyidir.  Boarda ilk başlangıçta gözlem ve deneme öneririz en azından biz öyle yaptık. Dediğimiz gibi her zaman için bilen bir arkadaştan başlangıçta pratik bilgiler almak ve onun ‘göstermesi” iyi bir yoldur. Ön ayağınızı belirleyin snowboard malzemelerine eriştikten sonra kısa bir tepeye ya da serbest bir alana çıkın. Önemli olan kimseye zarar vermemeniz kayanları engellememeniz ve kimsenin size çarpmayacağı bir boşlukta olmanız. Ayaklarınızdan kontrol ederek pistin eğimine vücudunuzu vererek düşe kalka öğreneceğiz. Birkaç temel bilgiyi sıralamadan bağımsız verelim. Her zamanki gibi kendimiz yazdık profesyonel yöntemler değildir ancak denenmiş şeylerdir.


  Bot ve board takma çıkarma: Snowboard malzemeleri kısmında da anlattık board takma ve çıkarmayı kiralama/satın alma yaptığınız yerde öğrenin liftlere de başlangıçta board’suz binin. Zirvede takma çıkarma yapmayı birkaç kez deneyin takışlarda ayağınızda boşluk olmamasına özen gösterin.

  Karda Duruş: Zirveden yamaca doğru yan durulur. Yüz karşıya bakıyor olsa da ayaklar arkaya doğru dizilir. Diz hafif bükük ayaklara baskı yapılır ve sırt dik tutulur. Kollar neredeyse tamamen yanlara açılır.  Vücut ayak uyumu:
  Acemilikte genelde tüm işi ayaklarla yapmaya çalışırız ve aslında olur. Ama doğru olan tüm vücudun ortak hareketidir. Başlangıçta kendinizi buna hazırlarsanız ileride de fayda sağlar. Eğilme ve kalkmalar doğrulmalar mecbur olsa da özellikle dönüş topuk ilerleme gibi hareketlerde vücudu da bacaklara paralele hareket ettirmek ve özellikle açık kollar ile rüzgarda kollardan direksiyon hizmeti almak önemlidir.


  Kalkış: İlk ayağa kalkarken de düşmelerden sonra da birkaç yöntem vardır. En yaygın olanları başı dağa doğru verip yamaca doğru ters kalkmak. Bunun için öne doğru kırdığınız dizlerinizin üzerinde ters doğrulup vücudu yukarı atma iyi bir çalışmadır. Aynı şekilde boardtan destek alarak doğrulma ve sonra dikilme de olabilir. Önemli olan ayağa kalkınca durabilecek mesafe ve açı olması. Board eğime paralel olursa kalkmadan kaymaya başlar ve muhtemelen düşersiniz. Belirli seviyeye kadar kalkınca en azından soluklanacak ve vücudu tekrar hazırlayacak kadar sabit durabilmek.

  Snowboardla ilk adımlar: Tepeden eğimle birlikte aşağıya doğru (Zirveden yamaca doğru) değil eğimi dik kesecek şekilde kendi kendine düz bir zeminde (yani aşağıya değil sağa sola diyelim) defalarca gidip gelerek denemeler yapılmalıdır. Belirli bir duruş becerisine ulaştıktan sonra yavaşça düşük eğimlerde (varsa baby lift mesela) başlanabilir.  Kontrolsüz Hızlanma:
  Başlangıçta beklemediğiniz şekilde hızlanır ve kontrolü kaybetmeye başladığınızı düşünür ya da korkunuz artarsa keyif almaya başlamanıza rağmen düşün. Düşmeyi aşağıda anlatacağız kontrollü düşmek iyidir.


  Topuk (Dış basma): Yavaşlama durma için topuklarımıza basarak board’un önü kaldırılır ve altına kar toplanır. Buzda da yapılabilen “topuk” işlemi hız kontrolü ve stop içindir.

  Ön Basma (İç basma): “Ön” olarak da isimlendirilen hareket hız kazanmak ve yön vermek için parmak uçlarına doğru basma ve eğilme ile yapılır. Ön vurduğunuzda vücudunuz da eğilir.  Sağa – sola yön verme:
  Board da tıpkı kayak gibi düz inilerek yapılmaz slalomlar çizilerek inilme üzerine kurgulanır. Sağa sola döne döne inmek hem güvenli hem hızlı hem de daha keyiflidir. Gitmek istediğiniz yöne doğru kırık dizinizle (sağ diyelim) o ayakla ön basar bacağınızla vücudunuzu (ve tek parça olduğunuza göre board’unuzu) o yöne çevirir (beli çevirerek ağırlığınızı sağa iteleyerek) aynı sırada da sağ kolunuzu açıp sol kolunuzu ileri tutarak dönersiniz. Kolsuz da dönülür ama buna alışmayın.


  Snowboard’da düşme: Bir futbol kalecisinin öğrendiği en önemli özelliklerden biri düşmedir bizimki de aynı hesap öğrenilmesi gereken bir şeydir. Düşmek kötü ya da yanlış değildir bundan çekinmeyin ve rahat olun. Önemli olan en sayıda düşmeyi öğrenene kadar ilerlemek ve düşerken de güvenli inişler yapmak. Öne ya da arkaya düşebilirsiniz arkaya düşmek daha sağlıklıdır. Yana da düşülür ama nadir olur bu. Arkaya düşüyorsanız sırtınızı fazla geri alıyorsunuz demektir. Öne düşüyorsanız öne çok eğiliyorsunuz
  demektir. Böyle böyle vücut dengenizi öğreneceksiniz. Taşa çöpe kar çıkıntısına takılarak pek düşülmez. Başta korkulduğu ya da yavaş gidildiği için bu tip düşmeler daha fazla olacaktır ancak normal hızda ilerlemeye başladığınızda bunların sizi düşürmeyeceğini göreceksiniz. Düştüğünüzde de korkmayın kimse size çarpmayacak. Bir şekilde halloluyor o… Elbette bu piste yayılın demek değil. Düşünce küçülün sakin olun acele etmeden yavaşça kalkın. Gerekiyorsa dinlenin. “Aman düştüm hemen kalkayım” diye kontrolsüzce kalkarsanız genelde tekrar ve genelde daha sert düşersiniz.


  Ayrıca dediğimiz gibi ilk çalışmalarda kontrolün elden çıktığını düşündüğünüz anlarda da toparlamak veya inatlaşmak yerine kontrollü bir şekilde kendinizi bırakmayı öğrenmelisiniz.  Özel Snowboard Dersi Almak?


  Tüm kar & kayak pistlerinde kayak hocaları vardır ve federasyona bağlı hocalardan saatlik dilimlerden bireysel iki kişi ya da grup dersleri alınabilir. Otelinize veya kayak odalarına danışabilirsiniz. Kesinlikle arkadaşınızdan aldığınız yardımlar veya sağda soldaki birilerine danışmak dışında federasyona bağlı olmayan birinden ücretli ders almayınız. Bu hem suçtur hem de güvensizdir. Ancak çoğu kar tutkununun yardımcı insanlar olduğunu ve ufak sorulara yanıtlar vereceklerini belirtelim.

  İlk birkaç basit adımı kendi kendinize attıktan sonra hızlı ilerleme için ders alabilirsiniz. (Çocuklarda bu durum en baştan da olabilir) ayrıca belirli bir seviyenin üzerine çıktıktan sonra da daha ileri bir aşamaya geçmek için ders alabilirsiniz. Dersler seviyenize göre hocanın sizinle birlikte liftlerle zirveye çıkması birlikte kaymanız şekilde teorik söylemin pratikte görülmesi şeklindedir.

  Türkiye’de Snowboard Yapılacak Pistler

  Ne mutlu ki sayıları her geçen gün artıyor. Kalitelerinin de sayıları hızında artması temennisiyle tüm liste için şuraya tık:

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Konu TayLan tarafından (18.Şubat.2015 Saat 18:04 ) değiştirilmiştir.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türkiye’nin Kayak Pistleri Kayak Snowboard Merkezleri

  En zevkli ve eğlenceli kar kış aktivitelerinden kış sporları için burnumuzun dibinde birçok iyi seçenek var. Türkiye’nin en iyi kar pistlerini kendimizce sıralarken herhangi bir iyi/güzel sıralaması yapmamaya çalıştık genel popülerliği tercih ettik ve tüm tesislerin temel özelliklerini vermeye çalıştık. Kar tatili fırsatlarını değerlendirmen için seni de kayak yapmaya snowboard yapmaya doğa yürüyüşleri ve trekkinge davet ediyoruz. Kış sporlarının bunlarla sınırlı olmadığını da hatırlatırız.

  Sadece kışın iyi bir hafta sonu veya pazar günü geçirmek için dahi günübirlik kar turu yapabilir kış tatili fırsatlarını değerlendirirken romantik bir kaçamaktan karda sucuk ekmek veya şarap keyfine iyi otel konserlerinden geniş partilere çocuk eğlencelerinden doğa ile baş başa temiz hava fırsatına tesislerin çoğunu denemeni öneririz. ATV kar motoru kar kızağı kar raftingi snow tubing buz pateni ve arazi yürüyüşleri gibi çok seçenek de artık ülkemizde var. Bildiğiniz gibi Keşfetsene‘nin 2 yazarı da kendi çaplarında snowboard yapıyor ve en içten ısrarlarımızla sana da öneriyoruz.

  BUGÜNE KADAR TÜRKİYE’DEKİ DAĞLARIN 5’İNDE KAYMA ŞANSIMIZ OLDU. TEK TEK EKLEYECEĞİZ.


  1- ULUDAĞ KAYAK MERKEZİ / BURSA

  İstanbul’a yakın olması on yıllardır kış turizmi yatırımlarını alması ulaşım kolaylığı Bursa ilinin nüfus çokluğu onlarca tesiste 3000+ yatak kapasitesi günübirlik gidiş geliş kolaylığı 15’ten fazla lift ile yüksek tesis yoğunluğu ve çok sayıda pist varlığı 8500 kişi/saat kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük kar kayak merkezi olması nedeniyle Uludağ Türkiye’nin en meşhur kış merkezidir. Kış sporları kadar eğlence sıklığı aptal konserler ve yoğun aktiviteleriyle de cazibe merkezimiz. Ayrıca birçok gençlik festivali de burada düzenleniyor.

  2- KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ /BOLU

  Hem İstanbul’a hem Ankara’ya yakınlığı eski Yeşilçam filmleri nispeten lüks konumu huzuru 1250 civarı yatak kapasitesi 9 lifti ve birçok pisti ile saatte 5000 kişiye yakın kapasitesi ile Kartalkaya Türkiye’nin en büyük kış turizmi merkezlerinden. Ayrıca sezon uzunluğu ve kar kalitesi sebebiyle de biraz tecrübeli katılımcılar için daha tercih edilesi olabiliyor.

  3- KARTEPE KAYAK MERKEZİ /KOCAELİ

  İstanbul’dan günübirlik kayak turu yapmak için en ideal merkezlerden olan Kartepe aynı zamanda en genç tesislerimizden. Bir otel ile konaklama imkanı da bulunuyor ve civarlardan ulaşım çok kolay. 4650 kişi/saat gibi yüksek kapasitesi nispeten uygun fiyatları çok sayıdaki lift ve 12 pisti ile hep iyi bir fikir. Ancak sezonun kısa sürmesi ve istenilen kar kalınlığına geç ulaşılıp erken sonlanması handikapları olarak aklımıza geldi. Ekipman kiralamak için de ipucu: zirveyi değil şehir merkezini ya da yolu tercih ederseniz kâr edersiniz.

  4- ERCİYES KAYAK MERKEZİ / KAYSERİ

  Toz kar kalitesi ile Türkiye‘nin en iyi kar kalitesine sahip pistlerinden biridir. Özellikle ‘daha sakin’ yapısı pistlerinin sayısı kadar genişliği acemiler için Erciyes’in bulunmaz bir merkez olmasını sağlıyor. 1200’e yakın yatak sayısı saatlik 2400 kişi kapasitesine sahip Erciyes’in makul fiyatları ve karda sucuk ekmek keyfinin en iyi yapılacağı şehirlerden biri olması merkezin ekstralarından. Kayseri Havalimanı’ndan ulaşım da kolay.

  5- PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ / ERZURUM

  Doğunun cazibe merkezlerinden Palandöken özellikle 2011 Palandöken Kış Olimpiyatları ve birkaç yıl içinde olimpiyatlar için yapılan tesislerin çökmesi ile medyada ve gündemde yer almış olsa da milli sporculardan profesyonellere amatörlerden orta seviye kayak ve boardcılara herkes için her zaman tercih edilen bir yer. Nispeten ana yaşam merkezlerine ve kentlere uzak gibi görünse de havalimanı aracılığıyla uçakla Palandöken turu yapabiliyoruz. En önemli özelliklerinden biri de Türkiye’nin en büyük kayak pisti burada yer alıyor ve muazzam zevkli.

  6- SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ /KARS

  Tarihimizde büyük acılarla anılan Sarıkamış ismi kar çilesini pozitif bir şeye kış turizmine evirmiş durumda. Kars’ı daha yakın kılan Sarıkamış kar pistinde Alpler’de bulunan kristal kar yapısı en güzel özelliklerden biri. Toplam 12 km. civarındaki 5 etaplı pistler Kars havalimanı’na 50 km. mesafedeki Çamurludağ’da bulunuyor. Keşfetsene henüz burayı hiç ziyaret etmedi.


  7- ILGAZ KAYAK MERKEZİ / KASTAMONU

  Anadolu’nun yüce dağı Ilgaz Kastamonu’nun tarihi güzellikleri ve doğal harikaları sebebiyle yazın ve baharda yapılan gezilere bir de kış keyfini ekliyor. Yıldız Tepe Kayak Merkezi diye de isimlendirilen merkezin imkanları biraz kısıtlı. Sadece 1700 metre uzunluğundan bir pist ve 1300 metrelik lift yer alıyor Ilgaz’da konaklamak için de 2 tesis var yatak kapasitesi 500’den az. Huzurlu bir kar tatili ve doğa ile iç içe keyifli bir zaman dilimi için birebir.

  8- DAVRAZ KAYAK MERKEZİ / ISPARTA

  Genç kayak ve kar merkezlerimizden Davraz’da 50 yatak kapasiteli bir tesis olsa da daha ziyade günübirlik ziyaretler için bölge şehirlerinin board ve kayak severleri Davraz’a gidiyor. 1000 kişi/saat kapasiteli liftler Akdeniz’le Ege’nin İç Anadolu ile yakınlaştığı Isparta’da alternatif bir seçenek doğuruyor.

  9- KONAKLI KAYAK MERKEZİ / ERZURUM

  Erzurum il merkezine sadece 17 km. mesafedeki Konaklı kayak merkezi neredeyse şehrin içinde sayılması sebebiyle cazibe merkezi olmaya başlıyor. Bizim pek bir fikrimiz yok araştırmalarımızda 3185 m. yükseklikte bir zirve en uzunu 2145 metrelik lift ve 16 gibi yüksek sayıda pist olduğunu öğrendik. Giderseniz aşağıya yorum bırakın lütfen.

  10-SAKLIKENT KAYAK MERKEZİ / ANTALYA

  Popüler olmasının sebeplerinin başında elbette Antalya’da olması geliyor. Türkiye’nin turizm cenneti Antalya’nın deniz kum güneş üçgenine tarihi güzelliklerine lüks otel ve tatil koyu konseptlerine golf tesislerine alternatif olarak kış ve kayak turizmi potansiyelini ortaya çıkaran Saklıkent’te yatak kapasitesi çok çok düşük ancak ulaşım çok kolay. Şehir merkezinde ya da civarda kalınarak günübirlik git gel yapmak çok kolay. Saklıkent’teki 2 teleskinin toplam kapasitesi 400 kişi/saat.

  Diğer Kar Pistlerimiz

  Ayrıca ülkemizde her geçen gün sayısı artan ancak henüz yeterli popülerliğe ulaşmamış da çok sayıda kış sporları pisti bulunuyor. Kar tatili sömestre tatili hafta sonu kaçamakları doğa yürüyüşleri ve dinlenme gibi çok seçenekle tercih edilen bu merkezlerden bazıları ve bulunduğu şehirler de şunlar.

  • Kars Cıbıltepe Kayak Merkezi
  • Ordu Çambaşı Kayak Merkezi
  • Erzincan Ergan Kayak Merkezi
  • İzmir Bozdağ Kayak Merkezi
  • Bolu Esentepe Kayak Merkezi
  • Bitlis Merkez Kayak Merkezi
  • Bitlis Tatvan Kayak Merkezi
  • Van Merkez Kayak Merkezi
  • Siirt Merkez Kayak Merkezi
  • Bayburt Kayak Merkezi
  • Bingöl Yolaçtı Kayak Merkezi
  • Ağrı Bubi Dağı Kayak Merkezi
  • Muş Merkez Kayak Merkezi
  • Erzurum Kandilli Kayak Merkezi

  Bonus: İSTANBUL 1977  Bu fotoğraf 1977 yılında İstanbul Çamlıca Tepesi’nde çekilmiş. O zamanlar şehrin içinde kayak yapılırmış. Nostaljik hatıramız olsun iç çekelim.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş