Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Sayokan - Savaşçının Yolu ve Kanı (Türk Savaş Sanatı)  S A Y O K A N
  SAVAŞÇININ YOLU ve KANI
  (TÜRK SAVAŞ SANATI)  Sayokan Kökleri Orta Asya'ya dayanan yaklaşık M.Ö 67 'e Yıllarından başlayan türk tarihinde bulunan bilgiler derlenmiş ve Stratejileri oluşturulmuş bir Türk savaş sanatidir. Nihat Yiğit tarafından gündeme getirilmiş ustaları Dünya Savaş Sanatları ve analiz edilerek Federasyonu tarafından resmi olarak bir kepek dünyaya tanıtılmaya başlanmıştır.Sayokan Dünya Federasyonu Amerika Newyork ta 2002 tarihinde kuruldu yılında kuruldu.05.Ocak.2005 Türkiyeden Türk Savaş Sanatı Sayokan Federasyonu Akabinde da Dünya Federasyonu Amerika Türkiyeden fes edilerek 07.12.2006 tarihinde yeniden kurulmuş ve faaliyetlerine devam etmektedir.

  Sayın Nihat YİĞİT bu sisteme "savaşçının YOLU ve uygun KAN'ı cümlesini görmü bu cümledeki sözcüklerin baş hecelerini alarak kısaltmıştır. Onun ifadesi ile "savasci" Mete Han'dan Atatürk'e kadar gerek bedensel gerekse ruhsal zihinsel yetenek erdemliliğe ve sahip eşsiz devlet adamlarımızı komutanlarımızı kahramanlarımızı "YOL" ise bu eşsiz insanların bu yetenek ve giden erdemliliğe yolunu KAN "ise yine bu eşsiz insanlarla olan bağımızı ifade etmektedir." diye tanımlıyor. Tabiatı ile uzak doğu savaş sanatlarına bu alanda alternatif yerelliği ve milliği olan bir kültürleştirme hareketi olunca kolay kabul edilebilir görünmektedir.

  Sayokan'ı temel özellikleri ile tanıtmaya çalışacağız. Tanımak başlangıç tarihi Kültür ve tanınmasın geleneksel unsurlarını zorundayız ki sıradan sanatı imajı ile bir savaş Bu temel özellikleri tekniksel olduğu kadar. Veya sadece uzak doğu savaş sanatlarına alternatif mantığı taşıyan bu amaçla bir çalışma ortaya konmuş olarak görülmesin.
  Sayokanın ve Teknik Eğitim yapısı


  Sayokan 4 bölge-4 hilal üzerine kurulmuştur. Onu büyük bir hilal ayak hareketi komutan Alparslan'ın Malazgirt savaşında kullandığı hilal stratejisini ifade eder. Rakip hilalin içine hapsedilir ve teknik uygulamaya geçilir. Sayokan Vuruşlu-Serme sistemin yere sahiptir. Kahramanlık Oyunlarındaki cenkler bu kural anlayışı ile icra edilir.

  Ayrıca Sayokan'ın öğreti ve teknik anlayışı zıtlıkların birliği Kuramı üzerine kurulmuştur. Bu anlayis teknik alanda kişiyi sağ ve sol yeteneklerini aynı seviyede geliştirir. Öğreti boyutunda ise bu kainatın anlayis ile yaratıldığını bilir ve ve yaşamında Artı Eksi değerleri dengelemesini öğrenir. Bu anlayışın tekniksel alanda uygulanışı başka savaş sanatlarında yoktur. Tüm temel tekniklerde uzuvlar araçtır destekleyici ivme kuvvetini artırıcı unsur gövdedir.

  Örneğin yumruk tekniğinde kol ve el araçtır. Yumruğu destekleyen itici güç ve ivme kazandıran gövdedeki başka kas guruplarıdır. Bu teknik anlamda Sayokan'ın hareket analizi ile diğer savaş sanatlarının teknik analizleri arasında çok ciddi farklılıklar vardır. Tekniklerde ORAK kanca TIRPAN Kalkan gibi olması sadece
  isimlendirmeden ibaret tanımlamaların değildir.

  Temel El Teknikleri: Ben yumruk - Orak yumruk - Kanca yumruk - Döner dirsek - Sağ ve sol sancak - Gökkuşağı - Kalkan - Burgu - Kılıç el - Sarmala at - Ters sarmala at - Osmanlı eli - Direk ok - ORAK Yönetmen - Yönetmen Osmanlı eli.

  Temel Ayak Teknikleri: Alt orta ve üst TIRPAN - Omca - art tekme - Sanat ORAK tekme - ön tekme - yan tekme - ekleme tekmesi - ekleme tekmesi - Durduran tekme Ters.

  Sayokan eğitim yapısı

  Sayokan'da iki eğitim programı uygulanmaktadır. Birincisine "Alplik Programı - A" ikincisine "Alplik Programı - B" de diyoruz. Her iki programın temel teknik unsurları aynı olmasına rağmen Kullanım Amaçları farklıdır. Her iki eğitim programı da 4 bölge-4 hilal üzerine kurulmuştur.

  Alplik Programı - A

  Bu program 12 ile 25 yaş guruplarına hitap eder. Bu eğitim programın içeriği uygulayıcıları "Kahramanlık Oyunları (Yarışmalar) na hazırlamaktır. Yani bir eğitim Ağırlıklı taktikleri programidir. Bundan dolayı vurusu içeren el teknikleri yüz bölgesine değil gövdeye uygulanması yönünde kurgulanmış ve döner dirsek Gökkuşağı teknikleri dahil edilmemiştir. Bu eğitimi alan kişinin önemle üzerinde durması gereken unsurlar; kişi kontrolü zaman kontrolü ve mesafe kontrolüdür.  Temel el teknikleri şöyledir.

  Ok yumruk (orta seviye) Kanca (orta seviye) Orak (orta seviye) Kalkan Kılıç el Burgu Sancak Tekniği Yönetmen ok (orta seviye) Şube Müdürlüğü ORAK (Orta seviye)

  Temel ayak teknikleri ise;

  TIRPAN (alt-orta ve üst seviye) Ön tekme Yan tekme Omca tekme tür tür ORAK tekme Durduran tekme

  6Temel emin:

  1-4 Bölge - 4 hilal 2 - Mesafe Kontrolü 3 - Aktif Dinlenme 4 - Cevap Teknikler 5 - Biçim - şekil 6 - doğaçlama yeteneği

  Alplik Programı - B

  Bu eğitim programı 3 bölümden oluşur ve her bölüm 108 saatlik eğitimi kapsar. 1.ncisi Toralp 2.ncisi Tuyun ve 3.ncüsü Tuyun 2 eğitim programlarıdır. Bu program kişinin kendisini bire-bir veya bire-çok Silahlı-silahsız kişilik karşı koruma Müdafaa edebilme eğitimini içerir. Stratejik unsurlara sahiptir taktik anlayışı desteklemek. Bu eğitimi alan kişinin önemle üzerinde durması gereken unsurlar; kişi kontrolü zaman kontrolü ve alan kontrolüdür. Bu eğitim Programında 10 strateji bulunmaktadır. Stratejilerin her biri rakibin tabi / yaratısal saldırı atakları veya tepkilerine karşı genel bir öğretidir. Yani 357 + 114 kiside yapılan Araştırmada adrenalinin öfke ve gerginliğin hakim olduğu ruhta fiziksel tepkiler analiz edilmiş aynı olan tepkimelere karşı genel stratejiler oluşturulmuştur. Bu stratejiler istisnai durumlara da karşı koyabilecek biçimde kurgulanmış ve ortaya konmuştur. Strateji askeri bir kavram taktik ise sportif bir kavramdır.

  Bu eğitim programı savaş sanatlarında Ayrıca başka bir eğitim formasyonu olarak ele alınmamıştır. Bu savaş Türk Sanatının bir özelliğidir. Diğer Savaş Sanatları detaydan ikiz kuleleri Gidiş düşüncesine sahiptir. Alplik programı - W ise stratejik yapısından dolayi tümden gelim düşüncesine sahiptir. Bundan dolayı Sayokan rakibin elinde silahları veya silahsız kişinin saldırı detaylarını kontrol etmek veya pasifize etmekte ziyade bütünsel kontrol altına almayı pasifize etmeyi amaçlar. Her iki düşünce arasında kıyaslanamaz bir farklılık vardır.

  Bu eğitim programındaki temel teknikler aşağıdaki gibidir. Bu ilk eğitim Programında Toralp 108 saatlik programı bitiren kişi Kemerdere beyaz siyah Tuyun Kemer 1.San adaylığına geçer. Tuyun Programını her yıl bitirdikten sonra Sayokan Federasyonu'nun Aralık ayında yaptığı sınava katılarak başarılı olması durumunda Tuyun siyah kemer 1.San 'a geçer.

  Temel el teknikleri;

  Ok yumruk (her bölgeye) Kanca (her bölgeye) Orak (bölgeye önce) Kalkan Gökkuşağı yönetmen ok ORAK Müdür Müdür Osmanlı eli Sancak Tekniği Sarmala at at Ters sarmala Osmanlı fırlatması 1 Osmanlı fırlatması 2 Türk teknikleri (10 adet)

  Temel ayak teknikleri;

  TIRPAN (alt-orta ve üst seviye) ekleme tekmesi Ters ekleme tekmesi Omca

  5Temel emin:

  1-4 Bölge - 4 Hilal 2-10 Strateji 3 - Cevap teknikler 4 - Biçim - şekil 5 - doğaçlama yeteneği

  Kaynak'lar:

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  BORKED
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Karateyi andırıyor.

  Belki de dövüş sporlarının bir çoğu Türkler sayesinde öğrenildi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş