Lakros ABD'de en hızlı gelişen spor dalıdır. Genellikle Kuzey Amerika'da popüler olan lakros Kanada'nın ulusal sporu olarak kabul edilmektedir.


Lakros her oyuncunun ufak ve sert plastikten yapılmış topu taşıyabilecekleri ve ucunda bir ağ olan sopalarla (crosse) oynadığı amacı topu karşı takımın kalesine sokmak olan bir takım sporudur.

Oyun değişik kategorilerde farklı sayıda oyuncudan oluşan takımlarla oynanır. Erkekler açık sahada 10 oyuncu kapalı sahada altı oyuncudan oluşan takımlarla oynarken bayanlar 12 kişiden oluşan takımlarla mücadele ederler. Klasik olarak her gole 1 puan verilir. Ancak ABD profesyonel lakros ligi Major League Lacrosse'da 15 yarddan uzaktan atılan gollere 2 sayı verilir. Normal şartlarda maçların normal süresinin berabere bitmesi sonucunda uzatma uygulanır.

Modern lakrosta erkeklerde on oyuncudan oluşan iki takım çimen ve suni çim üzerinde mücadele eder. Bu on oyuncunun üçü hücum oyuncusu üçü orta sahada üçü de defansta görev alır. Bir oyuncu ise kalecidir.

Erkeklerin spor kıyafetleri başarını omuzlarını kollarını ve ellerini karşı takımın lakros sopalarından gelen darbelere karşı koruyucu bir şekildedir. Bunun aksine bayanların kıyafetinde sadece gözü koruyacak bir gözlük vardır.

Bunun sebebi bayanların mücadelesinde sopalarla karşı takım oyuncusuna müdaheleye tolerans yoktur. Bayanlarda sadece kalecinin kıyafetinde kask gibi koruyucular vardır. Bayanların lakros maçlarında bir diğer fark orta sahada iki tane fazladan oyuncu bulunması ve takımın 12 oyuncudan kurulmasıdır.