Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz Kırkpınar Yağlı Güreşleri - Öğeleri, Özellikleri,Kuralları  Kırkpınar Yağlı Güreşleri

  KISPET > Yağlı güreşe çıkan her pehlivanın güreş malzemesinin başında kıspet gelir. Manda dana veya malak derisinden yapılan kıspetin bel kısmı dört parmak genişliğinde ve kalın olur. Beli sarması için kalın bir ip geçirilen bu kısma kasnak denir.

  Kıspetin diz kapağının altına gelen yere paça denir. Paça ile etin arasında paçabent denilen keçe konur. Deri kısım keçenin üzerine çekilir ve üzeri sicimle sıkıca bağlanır.

  Sıkı bağlanmayan paçadan içeri giren parmaklar sayesinde oyun almak kolaylaşır. Güreşten sonra yağlanan kıspet zembil'e konularak saklanır.

  ZEMBİL > Kıspet zembil adı verilen ve sazdan yapılan bir torbada taşınır ve saklanır. Güreşi bırakan pehlivan zembilini duvara asmasından belli olur.

  YAĞ > Güreşçiler kavranmaları güç olsun diye yağlanırlar. Pehlivanlar güreş meydanının uygun bir yerinde yağ ve su ile doldurulmuş kazanların etrafında yağlanırlar. Pehlivanlar önce sağ elle sol omuza göğüse kol ve kıspete yağ sürerler. Daha sonra sol el ile aynı işlemi tekrarlarlar.

  Güreşçiler bu arada birbirlerinin sırtlarını da yağlarlar. Güreş başladıktan sonra pehlivanlar çayırda dolaşan yağcılardan diledikleri zaman yağ ve su alabilirler.

  DAVUL Ve ZURNA >
  Yağlı güreşin en önemli öğelerinden olan davul ve zurnada Kırkpınar’a has bir melodi bulunmaktadır. Yağlı güreşlere çalacak olan müzisyenlerin güreş ezgilerini çok iyi bilmeleri güreşin gidişatına göre müziğin ritmini ayarlamaları gerekmektedir.

  PERŞERV > Güreşin başlangıcı ve güreşe hazırlıktır. Ahenkli ve mevzulu bir biçimde güreşe ısınma hareketi olarak bilinen peşrev seyircilerin göz zevkini okşamasının yanında pehlivanın moralini yükseltir. Pehlivan peşrevle kaslarını nefsini kalbini ve beynini başlayacak olan güreşe hazırlar. Güreşmek üzere çayıra çıkan pehlivanlar ahenkli bir şekilde ellerini ve kollarını sallayarak peşreve başlarlar. Peşrevde üç kez ileri üç kez de geri gidişten sonra yere sol diz ile çökülerek önce sağ el yeredizedudağa ve alına üç defa değdirilir. Bu merasim bittikten sonra sıçrayarak “Hadi bre” pehlivan diye nara atılır. Karşılıklı gidiş ve gelişten sonra rakibin paçaları yoklanır sırtı sıvazlanır enseler bağlanır eller tutuşur ve böylece güreşe girilmiş olur.

  CAZGIR > Yağlı güreşlerdeki tüm pehlivanları seyircilere tanıtan onları güreşe başlatan kişidir. “Salavatçı”da denilen Cazgır hakem heyetinin ya da kura ile eşleştirilen pehlivanların adlarını sanlarını güreş oyunlarındaki hünerlerini uygun mısra ve dualarla tanıtır. Bu dua yörelere göre değişir. Pehlivanlıkta olduğu gibi cazgırlıkta da usta-çırak geleneği vardır. Ünlü cazgırlar arasında Edirne Ayşekadın Camii imamı Sadık Hoca (Atılgan) Şirin Mustafa sayılabilir. Güreşlerin başlangıcının ilk günü olan Cuma günü tüm güreşçiler pehlivanlar mezarlığını ziyaret ettikten sonra Selimiye Camiinde okutulan Mevlütün ardından Sarayiçi'ne gidilerek küçük boylardan itibaren cazgırın duası ile güreşleri başlatırlar.

  GÜREŞ AĞASI > Yağlı güreşin ilk zamanlarında birkaç eski pehlivan köy ağaları veya güreşlerden anlayan birkaç kişi kurallara aykırı iş yapılmasın diye güreş meydanının bir köşesine oturur güreşleri kontrol ederlerdi. Bugün ise kuralları uygulayan hakem heyetleri oluşturulmuştu.

  KIRKPINAR AĞASI >
  Kırkpınar güreşlerinin en temel öğelerinden biri ağalık müessesesidir. Önceleri pehlivanları güreşe çağıran yarışmaları düzenleyen gelen konukları ağırlayan yemek ve yatacak yerlerini temin eden örf ve adetlere uygun olarak güreşlerin yapılmasını sağlayan ödüller veren Kırkpınar Ağaları idi... Ancak şimdi “Kırkpınar Ağası” saydığımız bu faaliyetlerin hepsini karşılayamadığından ve bir etkinlik çerçevesine toplandığından masrafların büyük bir çoğunluğu Belediyelerce karşılanmaktadır.

  ALTIN KEMER > Kırkpınar başpehlivanına verilen Kırkpınar’ın en büyük ödülüdür. Kırkpınar’da başpehlivan olan güreşçi 1 yıl süreyle altın kemerin sahibi olur. Ancak aralıksız üç yıl arka arkaya başpehlivan olan güreşçi altın kemerin sürekli sahibi olur. Zamanımızda Altın Kemer’ler Belediyelerce yaptırılmaktadır.

  KIRMIZI DİPLİ MUM > Kırkpınar’ın davet simgesi “Kırmızı Dipli Mum”dur. Eskiden şehir ve köylerdeki kahvelere “Kırmızı Dipli Mum”lar asılarak oradaki halk Kırkpınar'a davet edilirdi. Diğer bir deyişle davet için sadece “Kırmızı Dipli Mum” kullanılırdı.

  YARIŞMADA KURALLAR >

  Sırtüstü getirmek: Yağlı güreşin en basit ve en çok bilinen kuralıdır. Rakip yerde iken sırtüstü çevrilerek veya ayakta iken düşürülerek yapılabilir.

  Açık düşürmek: Rakibini kıç üstü yere düşürmek ya da rakibin kendi düşmesi. Rakibin sırtı yere gelmemiş olsa bile göbeği meydana çıkacak kadar arka üstü veya yan düşmüş ise düşen güreşçi kaybeder.

  Çivi yukarı: Rakip ayaklarından yakalanır baş üstü dikilir sonra sırtı yere getirilirse müsabaka kazanılmış olur.

  Kıspet çıkarmak: Kıspetin herhangi bir nedenle tamamen çıkması ya da boydan boya yırtılması bir yenilgi sebebidir.
  Pes etmek: Güreşçilerden biri herhangi bir nedenle "Pes ediyorum!" ya da sadece "Pes!" der veya rakibinin seyine vurursa müsaabakayı kaybetmiş olur.

  Tartarak yenmek: Taraflardan biri rakibini kucaklar ayaklarını yerden keser en az 3 adım yürürse müsaabakayı kazanmış olur.

  TURNUVA BÖLÜMLERİ ÖZELLİKLERİ > Kırpınar'da pehlivanlar şu kategorierden birinde yarışabilirler: Minik 1 minik 2 minik 3 teşvik tozkoparan deste küçük boy deste orta boy deste büyük boy küçük orta küçük boy küçük orta büyük boy büyük orta başaltı ve baş.

  Bunların haricinde en iyi peşrev yapan pehlivana ve en centilmen pehlivana da ödül verilmektedir.

  Kırkpınar vikipedi

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  HAKEM HEYETİ  Kırkpınarda iki çeşit hakem heyeti bulunur. Bunlardan birisi kule hakemleri diğeri ise meydan hakemleridir. Meydan hakemleri bizatihi güreşleri en yakından takip eden hakemlerdir. Güreşin neticesini ve ilgili uyarılarını kule hakemine bildirmekle güreşin kurallara uygun işleyişini sağlamakla mesuldürler.

  Kule hakemleri başpehlivan olmuş güreşçilerden seçilir. Bu bir gelenek halini almış onlara verilen itibarın nişanesi olmuştur. Buna karşılık son yıllarda güreş federasyonu da 2 üye vererek kule hakemliğine katkı sunmaktadır

  Meydan hakemleri ise başpehlivanlardan seçilmezler. Başpehlivanlık mücadelesini yönetecek hakemin en fazla başaltında güreşmiş bir pehlivanlık geçmişine sahip olması arzu edilir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  KIRKPINAR DUASI


  Evliya Çelebi’nin aktardığına göre güreşlerde şu dua okunurdu:

  "Allah Allah Hoca-i âlem
  Seyyid-i kâinat ve
  Mu’ciz-i mevcudat
  Pür kemal cemal
  Muhammed Mustafa’ya salâvat
  Engürü’de er yatar
  Rum’da Mehmed Buhari Sarı Saltuk
  Ton giyer."

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş