SU TOPU Özellikleri Tarihçesi Kuralları Su Topu Nasıl oynanır ? Su Topu Kaç Kişi İle Oynanır ?


SuTopu 19. yüzyıl sonlarında İngiltere ve İskoçya'da hint kauçuğundan yapılmış bir topla su bidonları üzerinde oturarak ve kürekleri hem çekmek hem de topu atmak için kullanarak önce atlı polo gibi daha sonra da rugby kuralları ile oynanan bir su sporu gibiydi.

Sutopunda oyun sırasında bir takımda 6 oyuncu ile 1 kaleci vardır. Bilinen takım oyunları dışında oyuncuların oyunda kesin konumları olmayıp oyun boyunca oyunun akışına ve taktik duruma göre yer değiştirebilirler. Hem savunmada hem de atakta konumlanabilen oyuncular en yararlı oyuncular olarak tanımlanırlar. Buna rağmen kişisel özellikleri imrenilecek derecede öne çıkan bazı oyuncuların belli yerlerde konumlanmaları örneğin solak oyuncuların iki taraflı kanat ataklarını beslemek için kanatlarda konumlanmaları tercih edilebilir.

Hücum dizilişi

Yay patates veya mantar sote dizilişi diye tanımlanabilir. Bu tanım kaleci hariç oyuncular çakılı olarak bilinen ortadaki hücüm oyuncusu rakibin kalesi önünde en uç noktada olmak üzere şemsiye veya mantar biçiminde dizilmesinden kaynaklanır. Yayın merkezindeki forvet rakibin kalesine en yakın kişidir ve "çakılı" olarak tanımlanır.Rakibin kalecisinin tam karşısında yer alan çakılı tıpkı basketboldaki "point-guard" gibi özellikle oyunun temposunun düştüğü ve oyuncuların takım arkadaşları ile görsel ve sözel iletişiminin koptuğu anlarda yönergeleriyle taktik geliştirerek veya bizzat atacağı şutlarla özellikle elinin tersi ve süpürme gibi şutlarla skora önemli katkılarda bulunur.

Savunma dizilişi

Hücüm dizilişinin tersi konumda savunma dizilişi de aynıdır. Savunma "adam adama" veya alan savunması şeklinde olabildiği gibi her ikisin karışımı "M Drop" savunması da mümkündür.

Kaleci
Su topunda kalecilik en zor aynı zamanda en büyüleyici pozisyonlardan biridir. Kaleci diğer takım arkadaşlarına nazaran bacaklarının ve yüreğinin tüm gücüyle sudan oldukça yükseklere çıkma yeteneklerine sahip olmalıdır. Bunun dışında kaleci oyun içinde izlediği ve beklediği şutlar için kalesinde hemen hemen sabit konumda bekler. 28 m² alanındaki kalede; kaleci her yönden gelen şutları geri çevirebilmek için gerek su içinde gerekse de su üstünde hem yana hareketlerde hem de blokajlarda son derecede hızla hareket edebilecek yetenek ve beceriye sahip olmalıdır. Kalecinin bir diğer görevi de savunma oyuncularının göremediği savunma zayıflıkları ile gedikler konusunda onları uyarıp yönlendirmektir.

Değinildiği gibi kalecilerin diğer oyunculara göre çeşitli beceri ayrıcalıkları vardır. Bunun dışında kale çizgilerinden itibaren 5 metreye kadar alanda;
Topu iki elle tutma
Topu yumruklama ve
Havuz dibine dokunma
gibi kural ayrıcalıklarına da sahiptirler.

Buna karşılık kaleciler santra çizgisini geçip karşı alana giremez topu suyun altına batırıp tutamaz topu batıramaz kaleyle oynayamaz kaleyi batıramaz. Bütün bunların aksine yaptığı hareketler takımı aleyhine "5 metre" olarak anılan penaltı cezasını getirir.

Oyuna başlama:
Takımlar her periyotta 3 oyuncu kalecinin sağında 3'ü de solunda olmak üzere kendi kale çizgileri üzerinde dizilerek başlarlar. Başlama düdüğü çaldığında kaleci hariç buna karşılık en hızlı yüzücüleri topu rakipten önce almaya kilitlenmiş olarak yüzmeye başlarlar. Hakem aynı anda topu topu yarı alan çizgisine bırakır. Topa ilk sahip olan takım 30 saniye içinde -30 saniye kuralı da aynı şekilde yaş gruplarına göre değişebilmektedir- kullanmakla zorunlu olduğu hücum hakkını kazanır. 30 saniye dolduğunda havada olan bir top gol olursa gol geçerlidir. Gol olmazsa 30 saniye dolduğunda top rakibe geçer ve rakip hücum hakkı kazanır.

Topu kullanma:

Hücumda ana amaç topu bir an önce kullanıp rakip aleyhine skoru arttırmaktır. Bunu sağlamak için oyuncular takım arkadaşlarına hızlı paslar vererek veya topu yüzerken önlerinde sürerek rakip önünde etkili olabilecek ve skora gidecek hücum konumları yaratırlar. Bu sırada kendine boş alan yaratmak için rakibi itmek rakip lehine faul ile cezalandırılır. Yine hücum oyuncusu toptan önce yani top takım arkadaşının elinden çıkmadan önce rakibin kale çizgisinden itibaren 2 metreye kadar olan alana girerse bu da rakip lehine ofsayt ile cezalandırılır.

Sete dönme oyunun akışı ve top çevirme:
Topu kale önünde çevirerek skora dönük şu konumu aramak hücumun anahtarıdır. Bu sırada hücum oyuncularının önüne ve özellikle çakılıya atılan paslar kısa paslardır bu paslar çakılının hemen önüne atılır ve çakılının bu topu rahatlıkla alabileceği nitelikte paslar olmalıdır. Bunun dışında yakalanması için ele atılan paslar vardır ve bu tür paslardan hemen skor üretmek yukarıda da andığımız gibi oldukça beceri ve deneyim ister. Skor üretmek için genelde yapılan iş hücum oyuncularının topu zamanında ve verimli kullanarak rakibin zaaflarından yararlanarak skora gidecek şutlar atmaktır. Bunun için rakibin savunma hatlarını dağıtacak rakibi etkisiz bırakacak eylemlerle hızla yüzerek rakibi geçip skora uygun boş alanlar yaratmak gibi eylemlerle sonuca gitmek hücum eden takımın almazsa olmazları arasındadır. Bu sırada her iki takımın oyuncuları da hucum eden takım hücum faul savunmadaki takım taktik fauller yapabilir. Hakem bu tür faulleri kısa düdüklerle uyarır. Bir eliyle faulün türünü ve yapan oyuncunun kimliğini işaret ederken diğer eliyle de faulun faulun kime karşı hangi yönde kullanılacağını gösterir.

Bir veya iki oyuncunun oyundan geçici ihracı 20 saniye cezası "6-5" pozisyonları:

Eğer bir savunma oyuncusu rakibi top atarken kolunu veya kendisini tutar veya batırır veya topsuz alanda yüzüne su atar v.b. ağır hatalı hareketler yaparsa geçici olarak 20 saniye oyundan ihrac edilir ve yan kenar kale çizgisi arkasındaki ceza köşesinde beklemeye başlar. Bu pozisyonda 6-5 hücumu olarak da adlandırılan taktik uygulanır. Bu durumun normal hücumdan farkı karşı takımın savunmasını biraz daha değiştirmesi ve hücumda da buna bağlı bazı yer değişikliklerinin görülmesidir. Bir oyuncu oyundan ihraç edildiğinde ceza süresi bittiği anda oyuna girebilmektedir. Ayrıca topu kendi takımı kazanırsa herhangi bir süre beklemesine lüzum kalmadan direk oyuna girebilir.

5 metre cezası:
Eğer bir savunma oyuncusu 5 metre alanı içinde gole giden bir oyuncuyu hatalı bir şekilde engellerse 5 metre "penaltı" cezası verilir. Bu durumda penaltı atışını kullanacak oyuncu 5 metre çizgisine gelir. Başka hiçbir oyuncu onun önünde ve 2 metreye kadar yakınına gelemez. Kalaci kale direkleri arasında ve kale çizgisinde durmak zorundadır. Atış hakemin düdüğü ve kollarını iki yana indirmesiyle tereddütsüz ve anında yapılır. Atış sırasında atışı yapan oyuncunun vücudu top elinden çıkana kadar 5 metre çizgisini geçemez. Aksi takdirde atış tekrarlanır.

Skor elde etme:
Bir şutun gol olması için topun kale çizgisinden geçmesi şarttır. Golden sonra top rakibe geçer ve orta aln çizgisinden 30 saniye hücum süreli olarak oyuna yeniden başlanır. Top gol olmadan kale çizgisi dışna giderse rakip aut atışıyla oyunu başlatır. Eğer top kaleciye çarparak oyun alanına çıkarsa köşe atışı (korner) olur defans oyuncusuna çarparak çıkarsa oyun savunma yapan takım tarafından yeniden başlatılır yani aut olur.

Uzatma:
FINA Uluslararası Su Sporları Federasyonu kurallarına göre ve gerekirse oyunun süresinin berabere bitmesi halinde oyun 3'er dakikalık 2 periyot daha oynanır.Eşitlik yine bozulmazsa takımlar 5 oyuncu ve bir kaleci seçerek penaltı atışlarına geçilir.

NCAA Amerika Kolejler Atletik Birliği kurallarına göre ise oyuna golü ilk atan takımın galibiyeti tescil edilmek üzere ilk gol atılana kadar devam edilir.

Sutopu 6 alan oyuncusu biri kaleci kaleci dahil 7'si oyun icinde yedeklerle beraber toplam 15 kişiden oluşan (Benchtekilerle beraber oyuncu sayısı 13'tür 2 kişinin adı sadece kadroda yazılıdır.) 2 takımla 2 yarı ve 4 periyot süresince en fazla 20x30 metre boyutundaki havuzda yüzerek ve topu kaleye sokmaya çalışarak suda oynanan bir takım oyundur. Oyunu kazanmak için diğer takımdan daha fazla gol atmalısınız.