Spor Dalları - TENİS KurallarıTarihçesiİlk Tenis Ne Zaman Oynandı ?


İngiltere'den 1800'lerde ilk olarak oynanmaya başlayan oyun öncelikle İngilizce konuşulan ülkelerde yayılmıştır. Tenis bugün bir olimpiyat sporu olup her seviyeden her yaştan ve her ülkeden oyuncusu bulunmaktadır.

Tenis raketle iki kişi ya da iki kişilik iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (korta) atmaya çalışırlar. Kurallar dahilinde en çok puanı alan oyuncu kazanır.

Tenis dikdörtgen düz bir yüzeyin üzerinde genellikle betonda balçıkta veya çimin üzerinde oynanır. Bazen de toprak sahada oynandığı görülür. Kortların önemli uzunluk ölçünleri vardır ve her kort bu ölçülere göre yapılmak zorundadır.


Kortlar

Tenis kortu bir dikdörtgendir. Tenis kortları 2377m (78 feet) uzunluğunda ve 1097m (36 feet) genişliğindedir. Tekler müsabakası için genişlik 823m (27 feet) ‘dir.

Tenis kortu107m (3.1/2 feet) yüksekliğindeki iki direğin üzerinden geçen çelik tel veya kordona asılmış durumdaki fileyle ortadan ikiye ayrılmıştır. File gergin olmalı direkler arasını tamamen doldurmalı ve topun geçmeyeceği kadar sık dokunmuş olmalıdır. Filenin orta yüksekliği 0914m (3 feet) olup fileyi tutan çelik telin üzerinden geçerek yere sabitlenen bir “orta bant” ile filenin yüksekliği ve gerginliği ayarlanır. Filenin üzerindeki çelik tel bir bant tarafından (file bantı) örtülü olmalı. File bantı ve orta bant tamamıyla beyaz olmalıdır. Fileyle ilgili kurallar arasında şunlar yer alır:

Çelik telin veya kordonun çapı en çok 08 cm (1/3 inç) olmalıdır.

Ortada bulunan file bandının genişliği en çok 5 cm (2 inç) olmalıdır.

Filenin bandının genişliği çelik telin her iki yanından da aşağıya doğru en az 5 cm (2 inç) en çok 635 cm (2.1/2 inç) olmalıdır.

Turnuvalar

Teniste 4 büyük turnuva (Grand Slam) vardır. Bunlar; Avustralya Açık Fransa Açık (Roland Garros) Wimbledon ve Amerika Açık'tır. Amerikan Açık Tenis Turnuvası; sert kortlarda Fransa Açık Tenis Turnuvası; toprak kortta Wimbledon; çim kortlarda Avustralya Açık ise Sentetik Kortlarda oynanır. Bu turnuvaların dışında başka turnuvalar da düzenlenmektedir.

Veteran tenisi

Veteran tenisi dünya spor dünyasına birçok yönden damgasını vurarak ön plana çıkmaya başladı. Çok ayrıcalıklı bazı durumları ise şunlardır:

85 yaş ve üzeri oyuncular için düzenli olarak turnuvalar yapılır. Veteran teniste turnuvalar (kadın ve erkek için) 35 yaşta başlar ve 5'er yıllık aralarla erkeklerde 85 kadınlarda 75 yaş kategorilerinde oynanır. Bütün bu kategorilerin ulusal ve uluslararası müsabakaları bulunmaktadır. Dünyada bir yılda 186 bireysel turnuva ve takım şampiyonası oynandığı bilinmektedir. Bilinen en yaşlı tenisçi 93 yaşındadır.

Her yıl Dünya Veteran Şampiyonası (B serisi +55 +60 +65 +70 +75 +80 +85) Antalya ilinde 31 ülkeden 600 civarında kadın erkek tenisçinin katılacağı turnuva yapılır.Maç Set ve Galibiyet

Bir taraf servis atarak oyunu başlatır. Kazanılan her sayıda oyuncunun puanı 15 30 ve 40 şeklinde artar. Sayı topun rakibin sahasında kalması rakibin topu hatalı atması rakibin iki kere üst üste hatalı servis kullanması gibi durumlarda kazanılır. Üç sayı alıp 40 puana erişen oyuncu bir sayı daha kazanırsa o set içinde 1 oyun kazanmış olur. Toplamda 6 oyun kazanan oyuncu bir set kazanmış olur. Erkeklerin maçında toplamda 5 set ve kadınların maçında toplamda 3 set oynanır. Setlerin çoğunu kazanan oyuncu galip gelir.

Eğer maç sırasında 40-40'lık bir eşitlik meydana gelirse bir sonraki sayıyı kazanan avantaj kazanır. Böyle bir durumda oyuncu bir sayı daha kazanırsa seti alır. sayıyı rakibi kazanırsa eşitlik durumu yeniden oluşur. Bir oyuncu iki sayı üst üste kazanıncaya kadar da mücadele bu şekilde devam eder.