Kış sporları hakkında herşey...Buz Sporları - Buz-Pateni Artistik Buz Pateni-Buz pateni buz zeminde altı kızaklı patenle kayarak yapılan estetik yönü de bulunan spor. Buz pateni genel olarak estetik ağırlıklı ve bireysel ya da çiftlerle yapılan; Artistik Buz Pateni ve karşılıklı iki takım arasında gol atarak mücadele edilen Buz Hokeyi şeklinde satandardize edilmiştir. Kış sporu olarak bilinmekle birlikte artık kapalı alan buz pistlerinde yıl boyu yapılabilmektedir.
ARTSİTİK BUZ PATENİ:

Artistik buz pateni bireysel çift ya da grup olarak buz üstünde dönüş atlayış kaldırış adım dizisi gibi hareketlerin yapıldığı bir olimpiyat sporudur. Yarışmalarda müzik eşliğinde yapılacak dansın ya da gösterinin konusuna uygun kostümlerle gerçekleştirilir. Sporun uluslararası yönetim organı International Skating Union kısa adıyla ISU'dur. Artistik buz pateni 1908 Yaz Olimpiyatları ile olimpiyat programına alınmış 1924 Kış Olimpiyatları ile de ilk kez Kış Olimpiyatları altında yapılmıştır.[1] ISU Avrupa Şampiyonası Dünya Şampiyonası Dört Kıta Şampiyonası ve İSU Grand Prix Yarışmaları gibi yarışmalarda düzenler.

Olimpiyatlar düzeyinde yarışmalar Buz Dansı Çiftler Tekler disiplinlerinde yapılır. Bunun dışında artistik patinaj başka pek çok değişik şekilde dörtlü ya da 10-12 kişilik gruplar halinde de icra edilebilir. (senkronize kayma)

Tekler yarışmaları sadece 1 erkek ya da sadece 1 kadın sporcunun (ISU kurallarında "ladies" olarak geçer) atlayış dönüş adım dizisi (step sequences) spiral ve diğer başka teknik elemanları gösterdiği disiplindir.

Çiftler bir kadın ve bir erkek sporcudan oluşan çiftin çiftlere özel teknik elemanlar olan ölüm spirali twist kaldırışı gibi elemanlarla birlikte fırlatmalı atlayış (erkek sporcu kadın sporcuyu havaya atar ve kadın sporcu havada atlayışı yapar) yan yana ve birlikte dönüşler yaotığı disiplindir. Çiftlerde kaldırışlarda kadın sporcu erkek sporcunun baş seviyesinin üstünde tutulur.

Buz dansı yine bir kadın ve bir erkek sporcu birlikte yaptığı bir disiplindir. Çiftlerden teknik elemanlar olarak çok daha farklıdır. Buz dansı kaldırışlarında kadın sporcu erkek sporcunun muz seviyesini tamamen geçemez. Buz dansı genelde ayak oyunlarına dans tutuşlarına ve müzikle uyuma yoğunlaşır.

Senkronize kayma 12 ya da 20 patenci ile gösterilen bir disiplindir.

Buz Pateninde 6 önemli atlayış (jump) vardır. Bunlardan 3'ü ayağa buz vurup güç alarak diğer 3'ü ise havaya sıçrayarak gerçekleştirilir.


Bunlardan ayağı buza vurup güç alarak yapılanlar:
Toe loop
Flip
Lutz
Havaya sıçrayarak yapılanlar:
Salchow
Loop
Axel

Bu atlayışlar tek başlarına yapılabildikleri gibi arka arkaya kombine bir biçimde de yapılabilirler. Kombine atlamalar patenciye daha fazla puan kazandırır. Atlayışlar tekli ikili üçlü dörtlü olarak gösterilebilir. Üçlü atlayış patencinin havada üç tur döndüğü anlamına gelir.
Artistik patinaj dönüşleri artistik buz pateninde patencinin buzdaki bir nokta üzerinde kendi etrafında dönüş yaptığı teknik elemandır. Dönüşler sırasında bir ya da birden fazla pozisyon gösterilir. ISU Puanlama Sistemi'nde 'spin' kelimesinden ortaya çıkan Sp kısaltması ile gösterilir.

Kolların bacakların ayakların ve karın bölgesinin farklı pozisyonlar aldığı bir çok dönüş türü bulunmaktadır. Dönüşler artistik buz pateni yarışmalarında yapılması gereken zorunlu elemanlardan biridir. Birden fazla pozisyon gösterilen ya da ayak değiştirerek yapılan dönüşler kombine dönüş (combination spin) olarak adlandırılır. Dönüşler iki ayakta kullanılarak yapılabilir. Patenciler iki yöne de dönerek yapılan dönüşleri nadiren tercih eder ve genelde sadece bir yöne dönüş yapar. Saat yönünde dönen patenciler için sol ayakla yapılan bir dönüş forward ya da front spin (ileriye/öne) sağ ayakla yapılan dönüşler ise back spin (geriye) olarak adlandırılır.

Dönüşler ayakta yapılan oturularak yapılan ve camel pozisyonunda yapılan dönüşler olarak üçe ayrılabilir.