Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Masa Tenisinin Tarihçesi İlk Masa Tenisi Ne Zaman Oynandı ?


  Masa Tenisinin Tarihçesi İlk Masa Tenisi Ne Zaman Oynandı ?
  Nispeten gençbirspor olmasına (tenisten dahayeni vebasketboldan biraz daha eski) rağmenmasa tenisinin kaynağı hiç bir zaman kesinolarak bilinmemektedir. .

  Bu sporun salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880 liyıllarda Hindistan ve Güney Afrika'daki İngiliz ordu subayları tarafındanoynanırdı. Puro kutularının kapaklarını raket yuvarlatılmış şarap şişesimantarlarını da topolarak kullanırlardı. File olarak da kitaplarıkullanıyorlardı.1890 lı yıllarda İngiltere'de bu oyunun diğer versiyonlarıgeliştirildi.

  Bunlar "whiff whaff" ve "gossima" gibi değişikisimlere sahiptiler ve Parker Brothers firması masaya kurulabilen portatif netdışı file kaplıküçükbirtop ve minyatür raketlerden oluşan salon tenisikitleri satmaya başladı.1900 yılında Amerika'yı zayaret eden İngiliz James Gibb dönerkenyanında bazı içi boş selüloid toplardan getirdi ve arkadaşlarıyla salon tenisinibu topları kullanarak oynamaya başladı. Gibb topun rakete ve masaya çarptığızaman çıkardığı sesi temsil eden "ping pong"ismini kulanmaya başladı.Fakat 1901 yılında İngiliz spor ekipmanları üreticisi olan John Jacques "Ping Pong"ismini kendi adına tescil ettirdi ve bu ismin Amerika haklarını Parker Brothersfirmasına sattı. Onlar da yeni kitlerini bu isimle çıkardılar.Bir başka İngiliz E. C. Goode 1902 yılında tahta raketininyüzeyini pürüzlü lastikle kaplayarak topa falso vermeyi başardı. Aynı yılİngitere'dePing Pong Federasyonu kuruldu fakatisim hakkının Parker Brothers firmasındaolmasından ve dolayısıyla ekipmanların çok pahalıya çıkmasından dolayı 3 yılsonra kapandı.Buna rağmen diğer üreticilerin genelbirisim olan table tennis(masa tenisi) adı altında sattıkları ekipmanlarla bu spor İngiltere ve Avrupa'dasessizce yaygınlaştı. 1921 yılında İngiltere'de yeni birmasa tenisi federasyonu kuruldu.

  Peşinden de 1926 yılında İngiltere İsveç Macaristan HindistanDanimarka Almanya Çekoslovakya Avusturya ve Galler'in Berlin'de yaptıkları toplantıda Fédération Internationale de Tennis deTable (International Table Tennis Federation - UluslararasıMasa TenisiFederasyonu) kuruldu.

  İlk dünya şampiyonası 1927 yılında Londra'da yapıldı. Bu yıldan2. dünya savaşına kadartümşampiyonalar Macaristan'ın egemenliği altında geçti.Bu zamanların en iyi oyuncuları bayanlarda yedi dünya şampiyonası kazanan Macar Maria Mednyanszkyve beş defa dünya şampiyonu olan yine Macar Viktor Barna'ydı. Çekoslovakya veRomanya'lı sporcular da bazı şampiyonaları kazandılar.Amerika Ping Pong Federasyonu 1930 yılında kuruldu fakat sadeceParker Brothers firmasının ekipmanları kullanılabildiği içinüye sayısı fazlaolamadı. 1933 yılında ikirakipfederasyondahakuruldu. 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bunlar U.S. AmatörMasaTenisi Federasyonu veUlusal Masa Tenisi Federasyonuydu. Bu üç gurup 1935yılında birleşerek U. S. Masa Tenisi Federayonu adını aldı. 1994 yılında daadını U.S.A. Table Tennisolarak değiştirdi.

  İkinci dünya savaşından sonra birsüredahaorta Avrupalıoyuncuların egemenlikleri sürdü. 1953 yılından itibaren  Asya'lı oyuncularınegemenliği başladı. Asya'lı yıldız oyuncuların aniden ortaya çıkmalarının birsebebi Japon Horoi Satoh'ın 1952 yılında ilk defa kullandığı süngerlilastiklerin kullanılmaya başlamasıdır. Bu yenimalzeme oyunu hızlandırdı veoyuncuların topa daha fazla falso vermelerine imkan sağladı.

  Asya'lı oyuncular "Penholder tutuşu" adı verilen ve raket sapınınbaşparmak ileişaret parmağı arasında tutulduğu bir tutuş şekli geliştirdiler. Bu tutuş şeklinde her tür vuruşiçin raketin aynı yüzünü kullanıyordu (artık bututuş ile raketin her iki yüzünü de kullanan oyuncular vardır). Bu tutuş bugünbir çok üst seviye uluslararası oyuncu tarafından kullanılmaktadır.

  1988 yılında masa tenisi erkekve bayanlarda tekler ve çiftlermüsabakalarını içeren olimpik birsporhaline geldi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş