Tayland Boksu - Muay Thai (Dövüş SanatıSporu) - BURMA

Muay Thai eskiden Siyam olarak adlandırılan bölgenin bölünmesinden sonra oluşan ve bugün ağırlıklı olarak Tayland'da sistemlenmiş dövüş sistemlerinin tümünün genel adıdır.

Her ne kadar bölge sınırları değişse dahi bu ülkeye komşu olan Myan Mar (eski adı Burma) 'da uygulanan "Bando veya Lethwai" ve Kamboçya'da yapılan "Khmer Boksu" ile büyük benzerlikler gösterir ...

Muay Thai'nin orijini hakkında “Tayland Myanmar ve Kamboçya “arasında anlaşmazlıklar günümüzde iyice şiddetlenmiş olup her ülke çıkışı kendine mal etmektedir. Bugün Muay Thai evrim geçirerek 3 dalda "Profesyonel Amatör ve Tradisyonel (Geleneksel)" olarak uygulanmaya konmuştur.

Tarihi 1300'lere kadar dayanabilmektedir. Eski antik sistemlerin tümü "Muay Boran" (Antik Döğüş Sistemi) şemsiyesi altındadır (Bu konuda birçok efsane mevcuttur)

Muay Boran şemsiyesi altında ; "Muay Lopburi (bugünkü Muay Thai'nin atası sayılırdik duruşlar ihtiva eder) Muay Chaiyuth Muay Korat Muay Kochasarn Muay Nakorn" sistemleri bulunur... Geleneksel sistemler bazen Myanmar Tayland veya Kamboçya sınırlarında müsabaka düzenlerler eldiven yerine sargı bandaj kullanılır ve özellikle Burma bu konuda gelenekselliği fazla bırakmamaktadır.

Krabbi Krabbong ise tamamen "kılıç mızrak vb." ihtiva eden silahlı geleneksel kendine has bir disiplin olup ancak sanıldığı gibi Muay Thai sistemi ile bir ilgisi yoktur. Ayrıca bugün Tayland ordusunun bazı bölümlerinde kullanılan "Military Lerdrit" diye ülkeye has ayrı bir sistem mevcuttur.

Tayland'da uygulanan profesyonel sistem döğüşleri için ise "Lumpini Rachandamnern TV 7 vb." gibi özel olarak inşa edilmiş stadyumlar mevcuttur. Bunlar arasında özellikle Rachandamnern dünyada yalnızca "Boks" amacı için inşa edilmiş en büyük stadyumdur. Buralarda her hafta gün aşırı döğüşler düzenlenir ve yoğun olarak ilgi çeker... Enternasyonel profesyonel muay thai konusunda başlıca dünya organizasyonları " WMC (WORLD MUAY THAI COUNCIL) S-1 (SONGCHAI PROMOTIONS) olarak adlandırılabilir.

Amatör kapsamda ise 110 ülke "IFMA (INTERNATIONAL FEDERATION MUAYTHAI AMATEUR) şemsiyesi altında toparlanmış olup sözkonusu kuruluş 2006'da "GAISF" (Olimpiyatlar için kriter kuruluşlardan biri) tarafından üyeliğe seçilmiştir... Amatör Muay Thai; "Müsabaka Yarışma (Koreografi) ve Aerobic Muay Thai" bölümlerinden oluşturulmuştur.

Muay Thai (Tayca: มวยไทย) Tayland'da ortaya çıkan ve özgün adı Muay Thai olan dövüş sporu.

Tayland Boksu da denir. Başta Tayland olmak üzere Myanmar (eski adı ile Burma) Kamboçya Laos gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde uygulanır. Yumruk diz dirsek ve tekmelerin kullanıldığı sert bir dövüş sanatıdır.