Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Sosyoloji Nedir?

  Sosyoloji Nedir?

  Yaşadığımız dünyada yaşamın gelişimi nasıl sağlandı? Bizim yaşam koşullarımız anne-babalarımızın ve onların anne-babalarının yaşam koşullarından neden böylesine farklıdır? Gelecekte yaşamsal süreçteki değişmenin alacağı yön nasıl olacaktır?

  Bunlar ve bunlara benzer sorular çağcıl entelektüel kültürde oynayacak birincil rolü bulunan bir inceleme alanı olan sosyolojinin temel konularıdır.

  Sosyoloji; insanların toplumsal yaşamlarının grupların ve toplumların incelenmesidir.

  Sosyolojinin ana konusu toplumdur.

  Dar anlamıyla sosyoloji; toplumun yapısına toplumsal kurumlara toplumsal ilişkilere sosyal gruplara kültüre ve bu unsurlardan meydana gelen değişme ve gelişmelere eğilen bir sosyal bilim alanıdır.

  Sosyolojinin amacı; toplumların değişimini gelişimini yapısını araştırmak; yapılan araştırma ve açıklamaların ortaya çıkardığı bilgilere genellemeler yapmaktır.

  Sosyoloji bire bir olarak fertlere ait sorunlarla ilgilenmez; pozitif bir bilimdir ve toplumun bütünüyle ilgilenir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sosyoloji Nedir?

  Sosyoloji; “Toplum Bilimi” veya “sosyal olayların bilimi” ya da “sosyal örgütlenme ve sosyal değişimler bilimi” olarak da bilinmektedir.

  Sosyoloji sosyal hayatımızda var olan sosyal gerçekleri (sosyal hadiseler ve olgular) insanların meydana getirdiği grupları grupların davranışlarını ve sosyal kurumları olduğu gibi inceleyen pozitif bir sosyal bilim dalıdır. Bir başka ifadeyle sosyoloji bir takım varsayımlardan çok; var olan gerçekleri ortaya koymaya çalışan sosyal gerçeğe eğilen bir ilimdir.

  Geniş anlamıyla sosyoloji insanların birbirleriyle kurdukları sosyal münasebetleri sosyal gruplar kurumlar ve örgütler arasındaki münasebetleri toplu eylem toplu direniş gibi topluluk ve fert davranışlarını değişik düzeylerde bütün sosyal etkileşim biçimlerini sosyal yapı özelliklerini ve bu yapıda ortaya çıkabilecek değişme temayüllerini belirli bir yöntem dahilinde inceleyen sosyal gerçekleri ve süreçleri sistematik ve bilimsel olarak mercek altına alan bir bilim dalıdır.

  Sosyoloji fertten ziyâde toplumun aynasıdır. İnsanın sosyal diye vasıflandırabileceğimiz bütün davranışları sosyolojinin ilgi alanına girmektedir. Her ne kadar insan ruhuna pek yakın olan ilgi alanlarını değerleri ve duyguları ihtiva eden sorunları ele alıyorsa da sosyoloji bir şeyin iyiliği veya kötülüğü uygunluğu veya uygunsuzluğu gibi hususlarda yargıda bulunmaktan uzak durmaya yani tarafsız kalmaya gayret etmektedir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sosyoloji Nedir?

  Toplum yaşamının oluşumunu koşullarını işleyişini ve değişimini objektif bir şekilde sosyal bütünlük içerisinde inceleyen bilim dalı olarak bilinen sosyoloji; en genel anlamda toplum içinde yer alan sosyal grupları sosyal sınıfları ekonomik politik sosyal dinsel ve hukuksal kurumları; nüfusu örf adet değer norm ve inançları; tüm bunlar arasındaki karşılıklı ilişkileri; tüm bu unsurlardaki değişmeleri inceler ve açıklamaya çalışır.

  Bunlara ilaveten sosyolojinin içerdiği bilgi oldukça geniş ve farklılaşmış fenomenler alanının geniş bir bölümünü kapsar. Örneğin; aileler kilise cami ve mezhepler yerel ve siyasal birlikler yerel etnik ve ulusal topluluklar vb. gibi kurumlar içerisinde bireylerin davranışları gibi bireyler arasındaki ilişkilerin kalıpları kurumlar ve toplulukların işleyişinde yapının ve otoritenin rolü topluluk ve kurumların gelir ve statü veya saygı ile ilgileri toplumların tabakalaşması bireylerin eylemlerinde ve toplulukların kurumların ve toplumların işleyişinde bilişsel ve normatif inançların rolü gibi...


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş