Samsun ve Turizm

Samsun'da turizmin vazgeçilmez üçlüsü denizin kumun güneşin yanısıra artık birçok insanda tutku halini almış alternatif turizm aktivitelerinin gerçekleştrildiği alanları içiçe bulabilirsiniz. Havza ve Ladik'te bulunan kaplıcalarıyla Sağlık Turizmine ; siyasal sanatsal bilimsel ve eğitsel konulardaki ev sahipliği ile kongre turizmine ; yaylaları gölleri ve ormanlarıyla doğa turizmine ; yeşilin ve mavinin kucaklaştığı uzun kumsallarıyla deniz turizmine ; koşulların elverişli olması nedeniyle kış sporları ve su sporlarına merkez oluşturabilecek potansiyele sahiptir.

Yakakent'ten Terme'ye kadar uzanan sahil bandı üzerinde çok güzel kuma sahip geniş doğal plajlar denize girmek için idealdir. Yakakent Çamgölü mevkiinde çam ormanlarıyla kaplı yemyeşil tepeler masmavi sulara iner. Eşsiz güzellikteki sahili ile denizle içiçe bir yaşamın sürdürüldüğü şirin bir kıyı kasabası olan Yakakent'de gün batımı ise gerçekten görülmeye değer güzelliktedir. Terme ilçesi bir de tarihin ilginç ve çekici savaşçı kadınlarının yaşadığı yer olarak bilinir.

Sahil bandı üzerinde Alaçam Bafra ve 19 Mayıs ilçelerimizin topraklarının bir bölümünü kaplayan Kızılırmak Deltası sulak alanı flora ve faunasıyla ülkemizin eko-turizm alanında en ilginç köşelerinden biridir.

Deltada 19 Mayıs ilçesi yörükler mevkiinde ilkbaharda tabanı tamamen suyla kaplanan yaprakdöker ağaçlardan oluşmuş Galeriç ormanı yaban hayatı açısından oldukça ilgi çekicidir.

Samsun termal turizm açısından da oldukça önemli merkezlere sahiptir. Havza ve Ladik kaplıcaları 2000 yıldan beri bilinen sağlık merkezleridir. Havza 25 Mayıs Termal Tesisleri turizm bakanlığınca "Termal Turizm Merkezi" olarak ilan edilmiştir. Yeni ve eski binalardan oluşan 5 hamamın yanı sıra termal otel-motellerde mevcuttur. Bir çok hastalıklara derman olduğu kanıtlanmıştır. Ladik'deki Hamamayağı kaplıcası ise ülkemizdeki birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca merkezlerindendir. Radyoaktif özellik gösteren Ladik kaplıca suları organizma üzerinde uyarıcı etki yapar. Bu nedenle bu suya "GENÇLİK SUYU" adı verilir. Havza ve Ladik'deki kaplıca sularının başta romatizmal hastalıklar olmak üzere kadın hastalıkları sinirsel hastalıklar eklem hastalıkları ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etki yaptıkları tıbbi olarak da kanıtlanmıştır.

Samsun'un yaylaları da diğer karadeniz yaylaları gibi; yeşili temiz havayı ve sessizliği özleyenlere kucak açmaya hazırdır. Samsun'dan yaylalara ulaşmak oldukça kolaydır.

Yaylaların yolları aracınızla bile kolaylıkla gidebileceğiniz durumdadır.
Ladik-Akdağ yaylaları Vezirköprü-Kunduz dağı yaylaları her mevsim farklı güzellikleri barındırırlar. Kunduz yaylalarının orman dokusuyla içiçe oluşları ve ormanların Altınkaya Baraj Gölüyle birleşmesi bölgeye bambaşka bir güzellik kazandırmaktadır. Burası yayla turizminin yanısıra doğa yürüyüşleri su sporları balık avcılığı motor gezileri çim kayağı yamaç paraşütü ve kampçılık için son derece elverişli alanlara sahiptir. Bölgedeki Orman İşletme tesisi ise yaz kış gelenlerin dinlenme ve konaklama ihtiyacını karşılamaktadır. Ancak tesislerde önceden rezervasyon yaptırmak gereklidir.
1997 Yılından itibaren Ladik-Akdağ yaylalarında Yayla şenlikleri de düzenlenmeye başlanmıştır.

Samsun doğal güzelliklerinin yanısıra tarihi alanlarıyla da dikkat çekicidir. Samsun'da çok eski zamanlardan beri insanların yaşamış olması Samsun'un tarihi bir zenginliğe sahip olmasını sağlamıştır. Samsun sınırları içerisinde büyük ölçüde tarihi eserlerle karşılaşmak mümkündür. Bu eserlerin başlıcaları şunlardır; Atatürk Anıtı İlkadım Anıtı Atatürk Müzesi Stad Çeşmesi Gazi Müzesi Büyük Cami M. Dolarosa Kilisesi Şifa Hamamı Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Tekel Sigara Fabrikası vb. gibi... Paleolitik dönemde yerleşim yeri olarak kullanılmış Tekkeköy mağara-kale yerleşimleri; M.Ö. 5000 yıllarından bu yana sürekli yerleşim yeri olarak kullanılagelmiş Bafra ikiztepe ve bugün bile sularını galerilerini merdivenlerini görebileceğimiz 3000 yıl öncesinden gelen Kızılırmak Vadisindeki Asarkale; Paflagonlara ait kaya mezarları Amazonların yaptığı ileri sürülen Garpu kalesi ise görülmeye değerdir.

Samsun'da Anadolu ahşap mimarisinin en güzel örneklerini de görebilirsiniz. Çarşamba'daki Göğçeli Cami bunlardan en ilginç olanıdır. Yapımında hiç çivi kullanılmamış olan yapı kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte yaklaşık 800 yıldır sapasağlam ayakta kalmıştır.