Güneş rüzgarı Güneş'in taç katmanından ışık hızının onda biri hızında fırlatılan yüksek enerjili (1000 elektron volt) parçacıklardan oluşan bir plazma akımıdır.


Heliosferik AkımGazdan ziyade plazma özellikleri gösteren Güneş rüzgarı hayli elektrik-iletkendir ve dolayısıyla güneşin manyetik alanının etkilerini kendisiyle beraber güneş sisteminin uçlarına kadar taşır. Güneş rüzgarının oluşturduğu ve tüm güneş sistemini dolduran bu plazma akımına heliosferik akım yüzeyi denir.
Bu plazma gibi hidrojen ve helyum ionlarından oluşur ve bileşimi taç katmanda Güneş'ten çıktığı noktadan güneş sistemini dolduran (ve bir ölçüde dış etkilerden koruyan) heliosfer'in dış sınırına kadar her yerde aşağı yukarı aynıdır: %73 Hidrojen %25 Helyum.


Taç KatmanGüneş'in taç katmanı güneşin görülebilen ışıklı yüzeyinden (fotosfer) 200 kat daha sıcak ancak fotosferin 1012 de biri yoğunluğunda güneşten bir milyon kilometre kadar uzağa yayılan bir tabakadır. Bu ısının kaynağı hakkında her kafadan bir ses çıkıyor ancak ne olduğu henüz kesin olarak bilinmiyor. Yalnızca çok ama çok sıcak olduğu ve bileşiminin (plazma'dakiyle aynı şekilde) %73 ünün ionize hidrojen %25 inin ionize helyum geri kalanının da eser miktarda ıvır zıvır olduğu biliniyor.


[İonize ne demek?
Elektronları yani eksi yüklerinin bir veya daha fazlası bir enerji kaynağı tarafından çekirdeğinden kopartılmış atom demek. Güneşin taç katmanındaki hidrojen ve helyum atomlarının hiç elektronu yoktur yalnızca + yüklü çekirdekleri kalmıştır.]Güneşin manyetik alanının etkisi Güneş ve Dünya arasında boşluktan başka bir şey olmasa Dünya yörüngesinde 10-11 tesla olacakken güneş rüzgarının etkisiyle 100 kat daha güçlüdür ve bu yüzden dünyanın manyetik alanının şekillenmesinde çok büyük etkisi vardır.

[Buradan anlayacağımız şey "uzayın boşluğu" dediğimiz şeyin güneş sistemimiz içinde aslen sıvı/plazma özellikleri gösteren bir madde ile dolu olduğu ve aslında "boşlukta salınmak"tan ziyade "plazmada yüzüyor" olduğumuzdur.

Alıntı