Biz fark etmiyoruz ama dünya kendi ekseni etrafında epeyce hızlı dönüyor.

Viraja giren bir arabada hissettiğimiz gibi dairesel bir yol üzerinde dönen bir cisme dışarı doğru bir kuvvet etki eder onu dışarı fırlatmaya çalışır. Bu kuvvete ‘merkezkaç kuvveti’ deniliyor. Dünyadaki her cismin üzerinde dönüşten dolayı bir merkezkaç kuvveti etkisi
vardır.

Ancak bu merkezkaç kuvveti yerçekimine göre çok zayıftır. Eğer zayıf olmasaydı zaten dönerken atmosferle birlikte uzaya fırlar giderdik. Dünya aniden frene basılmış gibi durursa güçlü yerçekiminden dolayı uzaya gitmezdik. Aksine merkezkaç kuvveti ortadan kalkacağından dünya bizi daha çok çekecek ağırlığımız daha da artacaktı. Bu ağırlık artışının yüzde 5 civarında olacağı sanılıyor.Dünya aniden durursa atmosfer dünyanın dönme hızı ile dönmesine devam ederdi. Fren yapmış arabadaki insanlar ve eşyalar gibi yere kayalara sabitlenmemiş her şey bu hızla ileri fırlar büyük depremler olur denizler karalara karışır hayat yok olurdu ama hiçbir şey uzaya gitmezdi. dünyanın dönüşü ilerde duruyormuş gibi yavaşlayabilir. Dünyanın dönüşü zaten başlangıçtan beri gittikçe yavaşlıyor.

Nasıl dünyanın uydusu Ay’ın dönüşü yerin çekim gücünden dolayı yavaşlamış vekendi etrafındaki dönüş hızı ile dünya etrafındaki dönüşü eşit hale gelmişse dünyanın dönüş hızı da Güneş’in çekim gücünden dolayı gittikçe yavaşlayarak aynı hale dönüşebilir. Biz Ay’ın nasıl hep aynı yüzünü görüyorsak o zaman Güneş’ten bakılınca da dünyanın hep aynı yüzü görülebilir. Tabii bu dünyanın dönüşünün tamamen durması demek değildir ama fizik kurallarına göre olması gereken budur.

Milyonlarca yıl sürecek bu dönemde 6 ay gece 6 ay gündüz olmasına ortalığın epeyce ısınmasına atmosferik hava akımlarının yönlerinin değişmesine manyetik kutupların ve kuvvetin kaybolmasına biyolojik ritmin alt üst olmasına neden olabilir.


Alıntı