Denali ABD

Denali veya diğer adıyla Mount McKinley Kuzey Amerika'nın en yüksek zirvesidir. Ayrıca dünyadaki en soğuk dağ olarak da bilinen bu dağda kış aylarında sıcaklık -40C'ye kadar düşmektedir. 6.194 metre uzunluğundaki Alaska tepesini ziyaret etme niyetiniz varsa kesinlikle profesyonel dağcı olmanız gerekiyor. Ancak yakındaki Denali Ulusal Park'ını da ziyaret edebilirsiniz.Ulaanbaatar Moğolistan

Moğolistan steplerinde bulunan ve denizden 1.300 metre yükseklikte yer alan Ulaanbaatar sık sık dünyanın en soğuk başkenti olarak anılıyor. Ocak ayında sıcaklık -16C'den yukarıya nadiren çıkıyor.

Oymyakon Rusya

Kutup dairesinin 350 klm güneyinde bulunan Yakutya'daki Oymyakon kasabasında 1926 yılında -71.2 C ölçülmüş. Bu sıcaklık kuzey yarım kürenin en soğuk derecesi ünvanını elinde tutuyor.

Eureka Kanada

Kanada'nın kuzey uç köşesinde bulunan Ellesmere Adası'ndaki Eureka araştırma istasyonu üzerinde insan yaşayabilen en soğuk yerler arasında gösteriliyor. 80. paralel çevresinde bulunan üs 1947 yılında bir hava tahmin istasyonu olarak inşa edilmiş. Yıllık ortalama sıcaklığı -20 C civarında. Kış mevsiminde -40C görülebiliyor.

Northice İstasyonu
Batı yarımkürenin en soğuk kısmı Grönland’dır. Buna rağmen tarihsel olarak Avrupa’nın bir parçasıdır.

1954 yılının 9 Ocak günü Northice(Kuzey buz) Araştırma İstasyonu -66°C sıcaklık rapor etti. Elbette araştırmacılar pılı pırtı toplayıp evlerine gitmediler ama çok da rahat bir süreç geçirmemişlerdir.

Snag
Kanada’daki Snag kasabasında ortalama sıcaklık -30′larda. Kıtanın en soğuk yeri olan bu kasabada görülen en düşük sıcaklık ise -63°C. Orada nasıl yaşadıkları merak ediyorum doğrusu.

Snag soğuğu tam manasıyla yaşıyor. Buna en iyi örnek havada donan buhar. Buna frozen breath diyorlar ki; donmuş nefes anlamına geliyor. Birini takip ederken pek zorlanmıyorlardır herhalde.

Yakutsk
Yakuti’nin Sibarya’nın ve Dünya’nın en soğuk şehri olan Yakutsk’un ortalama sıcaklığı -50°C. 200 bin nüfusu olan şehrin sakinleri arabalarını çoğu zaman açık bırakıyorlar eve dönebilmek için. Yine bu şehirde gözlük takmamanız konusunda uyarılıyorsunuz. Çünkü gözlük derinize yapışıyor ve çıkartmak istediğinizde… Neyse gerisini tahmin edersiniz artık.

Yakutsk’ta yaşayanlar akşam astıkları çamaşırları sabaha donmuş buluyorlar. Kolaylıkla kırılabilir kalıplara dönüşen çamaşırları kendi usüllerince kullanıma hazır hâle getiriyorlar.

Misafiri olduğunuz evde size kahve ikram edilirse ve ortamın soğukluğunu iyice anlamak istiyorsanız dışarı çıkın ve bardaktaki kahveyi savurun. Yere kahve kristalleri halinde ineceğini görünce bir an önce evinize dönmek isteyeceksinizdir.

Not: Bu şehirde Türk kökenli köyler var. Onları bulabilirseniz geziniz kolaylaşabilir.

Verkhoyansk
Yakutsk’a 8 gün mesafede olan Verkhoyansk şehrinin sıcaklığı; ortalama -49 °C. Sert kış dönemlerinde ise sıcaklık -72°C’ye kadar düşebiliyor. Yakutsk’tan sonra ikinci en soğuk şehir olmalı.

Verkhoyansk’ta ulaşım gerçekten zor. Öyle ki civarda hiç karayolu yok(Yapılmasına gerek de yok herhalde çünkü ertesi gün bel boyu karla kaplanır). Göller de donunca bu şehre ancak minibüs tipi araçlarla ulaşılabiliyor. Yol boyunca dikkat etmeniz gereken iki temel husus var. Birincisi motoru kapatmayın ikincisi de kaybolmayın. Belli başlı yerlerde mamut dişine benzeyen büyük işaretler size yardımcı olabilir.

Vostok İstasyonu
Güney yarımkürenin en soğuk bölgesi Antartika’dadır. Bu bölgedeki Rus araştırma merkezi Vostok İstasyonu 21 Temmuz 1983′te bölge sıcaklığını -892°C olarak rapor etti. Hayret! Orada durmuşlar bir de rapor vermişler. Alışmışlar besbelli.


Alıntı