Atmosferin bütün şartları "hava durumu" diye tanımlanır. Sıcak-soğukkuru-yağışlıgüneşli-bulutlu rüzgarlı veya durgun ne olursa olsun "hava durumu" söz konusudur. Hava durumu günden güne değişir ve bu değişimlerin bir yıl içindeki topluca etkileri "mevsim"leri oluşturur.

Havadaki değişikliklere sebep olan nedenler çeşitli ve gerçekten çok karmaşıktır. Fakat bu konuda en büyüken önemli etken "güneş" tir. Güneşin sıcaklığı suyu buharlaştırır ve havayı ısıtır. Böylece gökyüzünde su buharını taşıyan sıcak hava akımları yükselir. Havanın soğumasıyla havadaki su buharı yağmuradaha şiddetli ısı düşmelerinde kara dönüşür. Bunlar tedricen (yavaş yavaş) veya birden (şiddetli) olur. Şiddetli olduğu zaman "fırtına" lar meydana gelecektir.

İngiltere'de yaklaşık olarak 200 "meteoroloji istasyonu" vardır. Meteoroloji istasyonları havanın izlemehava durumları hakkında raporlar verme ve yakın hava değişikliklerini duyurma işiyle görevlidir. Başka türlü söylemek gerekirse yakın bir yağmur beklendiğini fırtına çıkacağını don olacağınıgüneş açacağınıısının yükseleceğini bilimsel yollarla önceden kestirir ve çeşitli yollardan (gazeteradyo televizyon gibi) bütün ülkeye duyururlar.

Bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi "meteoroloji" hava durumlarını inceleyen değişimleri izleyençeşitli belirtilerden yararlanarak "havanın nasıl olacağı"na ilişkin tahminler yapan bilim dalıdır.


Alıntı