Kuzey Amerika


Kuzey Amerika Siyasi Haritası

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 700x687.


Genel Özellikleri

Kuzey Amerika kuzey yarım kürede bulunan kuzeyde Arktik Okyanusu doğuda Atlantik Okyanusu güneyde Karayip Denizi ve batıda kuzey Büyük Okyanus'uyla çevrili olan kıta dır.

24.230.000 km²'lik bir alan oluşturmaktadır. 2001 yılındaki ortalama nüfusu 454.225.000'dur. Asya ve Afrika'dan sonra üçüncü büyük kıtadır ve nüfus olarak da Asya Afrika ve Avrupa'dan sonra en kalabalık dördüncü kıtadır.

Yeni Dünya olarak da adlandırılan kara kitlesinin kuzey kısmında bulunmaktadır. Kuzey Amerika'nın Güney Amerika'ya tek kara baglantısı dar Panama Kanalıdır.

Kıta dört büyük bölgeye ayrılabilir: Meksika Körfezi'nden Kanada Arktiği'ne kadar Great Plains; Rocky Mountains Great Bas Kaliforniya ve Alaska 'yı içeren jeolojik olarak genç daglık batı; kuzeydoğuda yüksek ama nispeten düz Kanada bölgesi; ve Appalachian Dağları'nı ve Florida yarımadasını içinde bulunduran doğu bölgesi.

Dunyanin en sorunsuz bolgesi olup en gelismis bolgesidir ayni zamanda. Asya ve Afrikadan sonraki ucuncu buyuk toprak parcasi.. o da toplamda 24 milyon 230 bin metrekarelik bir alana sahip oldugu icindir muhtemelen..

Nufus olarak ise en kalabalik dorduncu mekani.. yaklasik 500 milyon nufusla..

Guney Amerika ile tek baglantisi panama kanalidir.. bu kanal sayesinde kuzey amerikanin 4 tarafi da aslinda deniz/okyanusla cevrilidir.. kuzeyinde arktik okyanusu guneyinde karayip denizi* dogusunda atlantik okyanusu batisinda da kuzey pasifik okyanusu vardir..

Güney Amerika
Güney Amerika Siyasi Haritası

Genel Özellikleri

Amerika'nın güney yarısını oluşturan kıta. Büyük Okyanus'un doğusunda Atlantik Okyanusu'nun batısında Kuzey Amerika'nın güneyinde ve Antarktika'nın kuzeyinde bulunur. Güney AmerikaAmerika ismini Amerigo Vespucci den sonra alır. Çünkü o Amerika'nın batı Hindistan olmadığını söyleyen ilk Avrupalı idi. Fakat Yeni dünya Avrupalı'larca bilinmiyordu. Güney Amerika 17.840.000 km kare lik bir alana sahiptir. Veya yaklaşık olarak Dünya yüzeyinin %3.5'i dir. 2005 yılına göre nüfusu tahminen 371.000.000 dan daha fazla idi. Güney Amerika alan sıralamasında dördüncü(AsyaAfrika ve Kuzey Amerika'dan sonra) ve nüfusta beşincidir (Asya Arika Avrupa ve Kuzey Amerika'dan sonra).


*

Alıntı