Rüzgâr yönü rüzgârın meydana getirdiği bir yöndür. Genellikle ana yönlerde veya azimut açılarında başvurulur. Örneğin rüzgâr güneyden 180 derecelik bir açıyla gelsin. Bu yön doğudan 90 derecedir.Rüzgâr yönünü ölçmek için rüzgâr gülü rüzgâr hortumu gibi çok çeşitli araçlar kullanılır. Bu araçlar en ufak bir hava hareketinde bile çalışır. Bir rüzgâr gülünün yolu rüzgârın daha kuvvetli estiği yön tarafından belirlenir. Rüzgârı estiği yönde rüzgâr hortumunu yüzü daha fazla açılırken rüzgâr hortumunun kuyruğu rüzgârın estiği yönde daha az açılır.

Rüzgâr hızı ve yönünü ölçmek için anemometre gibi modern araçlar kullanılır. Bu tür araçlar Rüzgâr güç endüstrisi tarafından türbin kontrol ve rüzgâr kaynak değerlendirme için kullanılır.

Modern araçların bulunmadığı ilkel şartlarda rüzgârın yönünü bulabilemek için insanlar işaret parmağını kullanıyordu. Bunu yapmak için parmak ıslatılıp yukarıya kaldırılıyordu. Bu durumda parmağın soğuğu hissettiği taraf rüzgârın estiği yöndür. Parmakğın üşümesi rüzgârın parmağın karşısından estiğine işarettir ve bu "parmak tekniği" hem nemli hem de çok sıcak ortamlarda rüzgâr yönünü ölçmede iyi iş görmez. Çiy noktasını ölçmek için de aynı prensip kullanılır (burada bir Higrometre kullanma insan parmağının ölçtüğünden daha doğru değer verir).

wikipedia