Yaklaşık 500 yıl önce 1507’de iki Alman akademisyen Martin Waldseemüller ve Matthias Ringmann’ın Fransa’nın dağlarındaki üslerinde hazırladığı bir harita bugün “Dünyayı Değiştiren Harita” diye anılıyor.


Waldseemüller ve Ringman 1507’de yayımladıkları “Kozmografi’ye Giriş” adlı eserlerinde dünyanın yalnızca Avrupa Asya ve Afrika kıtalarından ibaret olmadığını İtalyan tacir Amerigo Vespucci tarafından daha önce varlığı bilinmeyen dördüncü bir bölgenin daha keşfedildiğini ilan etmiş ve bu bölgeye Amerigo Vespucci’nin onuruna “Amerika” adını vermişti.

Kristof Kolomb’un Atlantik’teki ilk yolculuğundan 15 yıl sonra hazırlanan harita Avrupalıların dünya hakkındaki görüşlerini derinden değiştirecek ilklere sahipti.

Amerika’ya adını vermesinin ötesinde harita “Yeni Dünya”yı Kolomb Vespucci ve diğer kaşiflerin son nefeslerinde bile ısrarcı olabilecekleri “keşfedilen bölgenin Asya’nın doğu kıyıları olduğu” iddiasına aykırı olarak ayrı bir kıta olarak gösteriyordu.

Haritada gizemli bir şekilde Ferdinand Magellan’ın daha sonra adını vereceği Pasifik okyanusunun varlığına da işaret ediyordu.

Döneminde okullarda asılması için 1000’in üzerinde basılan haritadan bugün yalnızca bir tane kaldı ve o kopya da ABD’nin başkenti Washington’daki Kongre Kütüphanesi’nde korunuyor. Bu haritanın satışa çıkarılsa en az 10 milyon dolar edebileceği belirtiliyor.Waldseemüllerin (1507) haritası

*
Alıntı