1) Instagram nedir? kimler kullanmalıdır? Diğer ağlardan farkı nedir?

Instagram 2010 yılında iOS uyumlu cihazlar ile yoluna başlayan ve fotoğraflara filtreler uygulayarak farklı bir görünüm sunan fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. Kısa sürede popüler hale gelen Instagram Android platformuna da geçiş yapması ve Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınması ile birkaç yılda kullanıcı sayısını 200 milyona kadar ulaştırmayı başardı.

Instagram’ı yaşamlarında gördükleri muhteşem anları ölümsüzleştirerek çevresiyle paylaşmak isteyen herkes kullanmalıdır. Fakat bazı kullanıcılar daha çok sevdikleri ünlü kişileri takip etmek ve onlara yakın olmak adına Instagram kullanmayı tercih edebiliyor.

Diğer ağlardan farkı ise uygulama üzerinde bulunan filtreler sayesinde fotoğraflara eskitilmiş görünüm kazandırması ve çapraz paylaşımlar ile tek seferde Facebook Twitter gibi sosyal ağlara kolay paylaşım imkanı sağlaması kullanıcılara çekici gelmiştir. Aynı zamanda hashtag sistemi ile paylaşımların yüzlerce kişiye ulaşabilmesi Instagram’ı popüler hale getirmiştir.

2) Instagram’da kimseyi takip edemeyenler bunu nasıl düzeltebilir?


Aslında Instagram her sosyal ağda olduğu gibi doğru kullanıldığı zaman çok iyi vakit geçirilen ve sorun çıkarmayan bir sosyal ağdır. Yaklaşık 3 yıldan bu yana Instagram’ı kullanıyorum ve kişi takip edememek yada hashtaglerin gözükmemesi gibi bir sorunla karşılaşmadım. Hesabım da bugüne kadar kapatılmadı ve herhangi bir engelleme almadım.

Instagram topluluk kurallarında bahsettiği üzere spam yaparak diğer insanları rahatsız edenleri bir süreliğine engelleyebiliyor yada hesabını kapatabiliyor. Örneğin Instagram spamı engellemek için en fazla 7500 kişiyi takip etmeye izin veriyor. Ardı ardına çok fazla fotoğraf yada video paylaşıldığı onlarca yorum yapıldığı vakit yine spam olarak algılanıp geçici engellemelere konulabiliyor. Instagram herkesin daha iyi vakit geçirebilmeleri için kişilerin birbirlerine saygılı olmalarını istiyor.

Eğer bir kullanıcı yanlızca bir kişi takip etmekte başarısız oluyorsa takip etmek istediği bu kişi kendisini engellemiş olabilir. Kimseyi takip edemiyorsa büyük olasılıkla topluluk kurallarını ihlal eden bir davranışta bulunmuş ve bu yüzden engellenmiş olabilir. Durumun düzelmesi yine Instagram’ın elinde. Bu engel kısa bir sürede kalkabilir yada ömür boyuda devam edebilir. Konu hakkında Instagram kullanıcıya bir açıklamada bulunmaz.

3) Instagram profili nasıl gizlenir?

Instagram kullanıcıların profillerini doğrudan arama motorlarının görüntülemesine izin vermez. Fakat Instagram API kullanan üçüncü sahış web görüntüleyici kullanarak oturum açılırsa bu işlem kullanıcı profillerine ve görüntülerine erişim hakkı tanıdığı için görüntüleriniz Google arama sonuçlarında görünebilir. Eğer bir kullanıcı içeriklerinin sadece takipçileri tarafından görüntülenmesini isterse profilini ayarlar bölümünden gizli hale getirerek herkesin erişimini engelleyebilir. Fakat gizli profillerin paylaşımlarına girdiği hashtagler sadece kendisi ve onu takip eden kişiler tarafından görüntülenir diğer kişiler bu hashtagleri göremez.

4) Instagram’da çoklu fotoğraf(karelemele-birleştirme) nasıl yapılır?

Bu işlem uygulama mağazalarında yer alan basit ve kullanışlı uygulamalar sayesinde yapılabilir. Örneğin PicFrame Diptic Photoshake ve PhotoGrid gibi uygulamalar tercih edilebilir. Yeni çıkan PicPlayPost isimli uygulama ise aynı karede hem fotoğrafları hemde videoları birleştirerek ortaya çok güzel bir görüntü çıkarıyor. Ne yazık ki bu uygulama şimdilik iOS cihazlarla uyumlu ve yaklaşık 4 TL civarında. Bu tarz yardımcı uygulamalara her hafta instagramtr.net sitemizin uygulamalar bölümünde geniş yer veriyoruz. Dileyen buradan bilgi sahibi olabilir.

5) Popüler Instagram etiketleri nelerdir?

Şu an Instagram’ın en popüler etiketi 2013 sonu itibariyle yaklaşık 400 milyon fotoğraf ve videoda yer alan #love etiketidir. Bunları sırasıyla #instagood #me #like #follow #cute ve #photooftheday etiketleri takip ediyor. Fakat birçok kullanıcı Instagram’da etiketlerinin görünmediğinden şikayetçi.

Ben bu konuda şimdiye kadar hiçbir sorun yaşamadım. #love #me ve #instagood gibi popüler etiketlere her dakika binlerce fotoğraf yükleniyor ve kısa zamanda yüklenen bu fotoğraflar gerilere düşerek kaybolup gidiyor. Bu da fotoğraflarım etiketlerde neden görünmüyor sorusuna neden oluyor.

6) Instagram’da geri takip etmeyenleri nasıl bulabilirler?

Bunun için devreye yine uygulama mağazalarında yer alan üçüncü şahış uygulamalar giriyor. InstaFollow gibi bir uygulama ile kullanıcılar kendileri takip etmeyenleri filtreleyerek görüntüleyebilir.

7) Instagram’da arama geçmişine nasıl bakılır? Nasıl silinebilir?

Profil bölümünün üst kısmında yer alan arama sekmesine gelindiğinde kullanıcı ve etiket arama bölümleri ayrı olarak yer alır. Bu bölümler yapılan son aramalar alt tarafta listelenir. Silme işlemi ise ayarlar bölümünde yer alan arama geçmişini sil seçeneği çalıştırılarak hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.