Sosyolog ve psikologlar TÜİK'in “Boşanmalar hızla artıyor” tespitini analiz etti: Yuva yıkan en önemli sebepler batılı hayat tarzı ve sosyal medya...

Erişim engeli ile gündemde olan sosyal medyanın boşanmalardaki etkisi uzmanlar tarafından da vurgulanıyor. İstatistikler Türkiye'de son 10 yılda boşanmaların artış gösterdiğini gözler önüne serdi. TÜİK tarafından açıklanan istatistiklerine göre 2011'de boşanan çiftlerin sayısı 120 bin 117 kişiyken 2012'de 123 bin 325 2013'te 125 bin 305 kişiye ulaştı.

Boşanmanın en sık görüldüğü bölge Ege en az görüldüğü bölge ise Orta- Doğu Anadolu. İl bazında ise geçen yıl en yüksek boşanma 27 bin kişiyle İstanbul'da gerçekleşti. Psikolog Suna Akgün “ Sosyal Medya'daki iletişimin yaygınlığıyla aldatmalar arttı. Evliliklerinde beklentilerini elde edemediklerinde daha kolay aldatır oldular” dedi.

Çocuk
Ağır Ceza Mahkemesi Uzmanı Muharrem Çetin “Sosyal Medya'da evlilik nasıl normal bir süreçse boşanma normal olarak görülüyor” dedi. Prof. Dr. Erol Göka “Batılı hayat tarzı ülkemize gelip yerleşti. Dolayısıyla Türk aile yapıısı bozulmaya başladı” şeklinde konuştu.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]sporx