Facebook Fotoğraf Gizlilik Ayarları

Tüm fotoğraflarınız için gizlilik ayarlarını tüm Facebook sayfalarının en üstündeki Hesap açılır menüsünden “Uygulama Ayarları”na tıklayarak değiştirebilirsiniz.
Facebook Albümleri

Belirli bir albümün gizlilik ayarlarını albüme gidip “Fotoğrafları Düzenle”ye ve ardından “Bilgileri Düzenle”ye tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Fotoğraf bir başkasının albümündeyse albümün gizliliğini albümün sahibinin ayarlaması gerektiğini lütfen unutmayın. Bu işlem profil fotoğrafınızın altındaki “Fotoğraflarıma Bak” bağlantısıyla erişilebilen fotoğrafları etkileyebilir.

Fotoğraf albümü gizlilik ayarlarına Gizlilik Ayarları sayfasına gidip “Profil Bilgileri”ne tıklayarak ve ardından “Fotoğraf Albümleri“nin yanındaki bir ayarı seçerek de erişebilirsiniz.

Eğer albümlerinizi Facebook kullanmayan kişilerle de paylaşmak istiyorsanız; albümünüzü görüntülerken sayfanın altında bir “herkese açık bağlantı” göreceksiniz. Bu bağlantıyı arkadaşlarınıza göndererek veya bir internet sitesinde yayınlayarak bağlantıya tıklayan herkesin albümü görebilmesini sağlayabilirsiniz. Bu bağlantının albüme fotoğraflar ekleseniz veya albümün gizlilik ayarlarını değiştirseniz bile her zaman çalışacağını unutmayın.

Eğer “Profil Resimleri albümünüzü” kimlerin görebileceğini kontrol etmek istiyorsanız; bilmelisiniz ki profilinize bakan herkes profil resimlerinizi görebilir. Profil resimlerinizden herhangi birini kaldırmak isterseniz fareyi profil fotoğrafınızın üzerine getirip sağ üst köşede beliren “Resmini Değiştir” bağlantısını seçerek bunu yapabilirsiniz.

Facebook Fotoğraf Etiketleme

Etiketlenmiş olduğunuz fotoğraflar için gizlilik ayarlarını değiştirmek üzere Facebook sayfalarının en üstündeki Hesap açılır menüsünden “Gizlilik Ayarları”na tıklayın sonra da “Arkadaşlar Etiketler ve Bağlantılar”a tıklayın. “Fotoğraflarım ve Videolarım”ın yanındaki bir ayarı seçin.

Kullanıcıların en sık şikayet ettiği konulardan biri de; kişi kendi hesabındaki fotoğrafların erişimlerini kısıtlamış olsa bile diğer kullanıcılar kişinin etiketlenmiş fotoğraflarımı görebiliyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; “Etiketlendiğin Fotoğraflar” için gizlilik ayarını kısıtlamak yalnızca doğrudan profil resminizin altındaki bağlantıyı kaldırır. Bu etiketlenen fotoğraflar ve Fotoğraflar sekmesinin etiketli fotoğraflar kısmı için geçerlidir. Kullanıcıların bu fotoğrafları sitenin başka yerlerinde görebilmelerini kısıtlamaz.

Fotoğrafın gizliliğini fotoğrafın sahibinin belirlediğini unutmayın. Diğer kullanıcılar etiketlendiğiniz fotoğrafları görebiliyorsa bunun nedeni büyük olasılıkla fotoğrafların sahibinin fotoğraf albümünün gizliliğini içindeki fotoğrafları herkesin görebileceği şekilde ayarlamış olmasıdır. Kullanıcıların etiketli fotoğraflar kısmını sizin profilinizde görmesini engelleyen bir seçenek vardır ancak sahibi olmadığınız bir fotoğrafın görünürlüğünü kısıtlamanızın bir yolu yoktur.

Alıntı.