Facebook İncelemesi…

Facebook‘a nasıl üye olunur nasıl fotoğraf upload edilir nasıl arkadaş eklenir nasıl uygulama eklenir? Bu döküman tüm bu soruların cevapları ve daha fazla ipucu için hazırlanmıştır.

Nereden nasıl geldi ve bir anda nasıl bu kadar büyüdü? Farkı neydi?

Facebook ile ilk tanışmam bundan yaklaşık 2 yıl önce olmuştu. Bir gazete haberinde internet öğrencileri arasında bir haberleşme portalı olan site Yahoo! tarafından satın alınmak isteniyordu. Sonrasında merak edip siteye bir göz atmıştım. Üyelik için e-mail adreslerinin üniversite uzantılı olması gerekiyordu. Yani herkes üye olamıyordu. Siteye bir şekilde girdiğimde ise giriş sayfasında Facebook‘u yaratan Harvard öğrencisinin fotoğrafı ile karşı karşıyaydım. Site yine de özellik açısından oldukça gelişmişti. Ancak bir daha girmeyeceğimi sanarak yarattığım hesabı 2 gün sonra kapatmıştım. 2004 yılında Harvard öğrencileri arasında haberleşme amacı ile bir sosyal ağ projesi başlatan Mark Zuckerberg isimli 1984 doğumlu genç 2005 yılına gelindiğinde sitesini önce tüm üniversitelilerin kullanımına açtı ve ardından da tüm insanlar için Facebook kullanıma açıldı. Web 2.0 çılgınlığına oldukça hızlı bir giriş yapan Facebook‘un her gün 24 milyon kullanıcısı çevrimiçi oluyor. Ve kimi kullanıcılar profillerinde an ve an ne yaptıklarını arkadaşları ile paylaşırken kimi kullanıcılar da bu site yardımı ile çok uzun zamandır görüşmediği arkadaşlarını buluyor. Ve hatta bazı kullanıcılar bu site üzerinden para bile kazanıyor. Tam değeri 10 milyar doların üzerinde olduğu tahmin edilen Facebook‘un neden bu kadar ünlü ve kullanışlı olduğu sorusunun yanıtına gelince verilecek cevap tabiki “applications” yani uygulamalar olacaktır. Diğer tüm sosyal ağ sitelerindeki gibi Facebook’ta da kullanıcılar profil oluşturabiliyor fotoğraf yükleyebiliyor arkadaşları ile konuşabiliyor ve hatta profillerinde müzik çalabiliyorlar. Ancak Facebook’u diğerlerinden ayıran en büyük özellik applications bölümünde ortaya çıkıyor. Çünkü diğer hiçbir sitede bu çeşit bir olanak kullanıcılara sunulmuyordu. Applications sayesinde profilinizde istediğiniz bir şeyi duyurabilir veya profilinizde reklam yapabilirsiniz. İş isteğinizi apps(applications yerine kısaltmasını kullanmak daha cazip) sayesinde profilinizden duyurabilirsiniz sevdiğiniz kişiler ile apps sayesinde profilinizde oyunlar oynayabilirsiniz. Bilgi oyunları ile Facebook genelinde bilginizi ölçebilirsiniz. Ve daha bir çok şeyi apps sayesinde internet üzerinde yapabilirsiniz. Üstelik tek bir site içerisinde. Kısaca applications’lar tamamen isteklerinize ve hayalgücünüze kalmış. Çünkü eğer php programlama dilinden biraz anlıyorsanız kendi uygulamanızı da yapabilirsiniz. Bu adrese bir göz atarak nasıl applications yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak php dili dışında ingilizcenizin de oldukça iyi olması gerekiyor.

Nasıl üye olunur ve kimler üye olabilir? Bu soruların cevabı oldukça basit. Üye olmak oldukça kolay ve Facebook’un giriş sayfasındaki sloganda denildiği gibi “Everyone can use Facebook” herkes Facebook’u kullanabilir.