Eduardo Saverin (d. 19 Mart 1982) Brezilya asıllı ABD'li girişimci. Facebook'un kurucularındandır. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ile Harvard Üniversitesi'ndeki ilk yılında tanışmışlardır ve okulun ikinci yılında thefacebook.com şirketini Chris Hughes ve Dustin Moskovitz birlikte kurmuşlardır.

Kişisel Yaşamı

Eduardo Saverin São Paulo Brezilya'da doğmuş ve Miami Florida'da büyümüştür. Eduardo'nun babası ihracat giyim emlak ve nakliye ile uğraşan bir sanayiciydi. Eduardo eğitim hayatına Miami'deki Gulliver Preparatory School'da başladı ve daha sonra Phoenix S.K. Klübü'nün üyesi ve Harvard Yatırım Derneği'nin başkanı olduğu Harvard Üniversitesi'nde devam etti. Harvard yatırımcılar birliğinin başkanlığını yapmıştır. Harvard'da lisans öğrencisiyken Saverin petrol endüstrisine 300000$lık stratejik bir yatırım yaptı. 2006'da Harvard Üniversitesi Ekonomi Fakültesi'nden takdirle mezun oldu. Şu anda Singapur'da yaşadığı düşünülmektedir.

Facebook

Harvard Üniversitesi'ndeki ikinci yılında bir başka ikinci sınıf öğrencisi olan Mark Zuckerberg ile tanıştı. Harvard öğrencilerine özel bir sosyal ağın yokluğunu fark edip Thefacebook adlı siteyi kurmak için beraber çalıştılar. Ortak kurucu olarak Saverin finans direktörü(CFO) ve işletme yöneticisi rolünü üstlendi. Facebook Amerika'daki üniversitelerde hızla yayılırken Saverin ve Zuckerberg arasında anlaşmazlıklar ve fikir ayrılıkları baş gösterdi. Ertesi yaz Saverin New York'ta Lehman Kardeşler'in yanında stajer olarak çalışırken Thefacebook yönetimini Kaliforniya'ya hızla büyüyen Silikon Vadisi'nin olduğu yere taşıdı.
PayPal'ın kurucu ortağı Peter Thiel ve Napster'ın kurucusu Sean Parker'ın Zuckerberg'ı CEO olarak desteklemesi ve işleri yoluna koymak için gereken maddi desteğin kontrolü ele almasıyla Saverin'in katılımı ve etkisi azaldı. Nisan 2005'te Zuckerberg Saverin'in Facebook'ta sahip olduğu payını %34'ten %0.03'e düşürdü.
Saverin tarafından Facebook'a açılan dava mahkeme dışında çözüldü. Bu anlaşmanın şartları gizli de olsa şirket Saverin'in Facebook'un "ortak kurucu" ünvanını onayladı.

Medyadaki yansımaları

"Sosyal Medya"(The Social Network) adlı filmde Eduardo Saverin Andrew Garfield adlı aktör tarafından canlandırılmıştır. Film Facebook'un kuruluşundan Zuckerberg'e açtığı davaya kadar Zuckerberg ve kendisi arasındaki ilişkiyi ele almıştır. Film The Accidental Billionaires adlı kitaptan esinlenmiştir.