Linux Linus Torvalds adlı bir üniversite öğrencisinin üniversite ödevi olarak başlamıştır. Linus'un yazdığı bilgisayarın temel işlemlerini yerine getiren basit bir yazılımdır. Bu yazılıma kernel denir. Linux kerneli internet vasıtasıyla gönüllü kişiler tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmektedir.

1985 yılında Richard Stallman Free Software Foundation (Özgür Yazılım Derneği) adlı derneği kurarak 1984'de başlayan GNU projesine hız vermiştir. Bu projenin amacı özgür herkesin kullanabileceği ücretsiz bir işletim sistemi oluşturmaktır. Bu işletim sistemide kodlar açık olacaktır. Kodları herkes değiştirip katkıda bulunabilecektir. GNU-Linux böyle sistemdir. Bu sistemde kodlar GPL (General Public Licence) Genel Kamu lisansı ile korunur. Bu lisansta yazılan program yazılımcıya aittir kullanıcı kodları kopyalayabilir değiştirebilir geliştirebilir satabilir. Ancak kodu her zaman açık tutmak zorundadır.

Linux kerneli ve GNU desteği ile GNU-Linux internetten yayınlanan gönüllü kitleler tarafından geliştirilen ve şu an kişisel bilgisayarlar ve çeşitli platformlarda başarıyla çalışan bir sistemdir. Yalnız bu bir işletim sistemi değildir. Ücretsiz olan bu sistemi alan her kişi buna dayanan bir işletim sistemi yapabilir. (Red Hat Suse Debian Knoppix Pardus Gelecek Linux vs..)

Linux tabanlı işletim sistemlerinden bazıları windows gibi sabit diske kurulmak zorundadır. Fakat Knoppix gibi CD'den çalışan ve kuruluma ihtiyaç duymayan linux sistemleri de vardır. Bu işletim sistemleri sabit diske kurma ve sabit disk bölümlenmesi gibi işlemlerin yapılmasına gerek kalmadan işletim sistemi CD'si ile herhangi bir bilgisayarda gerekli setup ayarının yapılması kaydıyla rahatlıkla çalıştırılabilirler.

Kylix Borland firmasının Gnu-Linux temelli işletim sistemleri için program geliştirilmesi amacıyla ürettiği bir programlama aracıdır. Linux'da Delphi'nin karşılığıdır. GPL lisansına tabi değildir ve ücretlidir.