Delphi'de de Visual Basic'te de windows ortamında çalışan görsel programlar yapmak mümkündür. Fakat iki program tarafından oluştulan programlar arasında çeşitli farklar vardır.

Delphi ile derlenerek oluşturulan programlar hızlı çalışır fakat oluşturulan program çok basit bile olsa boyut olarak biraz büyüktür ve hafızada çok yer kaplar. Bunun sebebi delphinin program için gerekli kodların hemen hemen hepsini oluşturulan program dosyasının içerisine yerleştirmesidir. Oluşturulan programlar hemen hemen harici dosyalara ve kütüphanelere ihtiyaç duymaz.

Visual Basic'te ise oluşturulan dosya delphi'ye göre daha yavaş çalışır fakat boyut olarak daha küçüktür. Bunun sebebi bütün kodların oluşturulan dosyanın içine yerleştirilmemesidir. Program harici kütüphanelerden bazılarına (vbrun300.dll vb40032.dll msvbvm50.dll msvbvm60.dll vb..) ihtiyaç duyar. Bu dosyalar sisteme en az bir defa kurulmalıdır. Programın dağıtılacağı zaman bu kütüphanelerden gerekli olanların da dağıtılacak sisteme kurulması zorunludur. Kütüphanelerden sistemde bulunmazsa oluşturulan program çalışmaz. Oluşturulan programın yavaşlama sebebi çalışması esnasında bu kütüphanelere erişmek zorunda olmasıdır.