İşletim sistemi bilgisayarın açılmasını sağlayan kulanıcıdan komut alacak hale getiren programlardır. Dos metin tabanlı bir işletim sistemidir. Komutları klavyeden alır. Aynı anda sadece bir program çalıştırabilir. DOS işletim sistemi ancak 1 Mb belleği kontrol edebilir. Üstelik bu 1 MB belleğin yalnızca 640 Kb'lik bölümünü programlar için kullanabilir. Ms-Dos dos işletim sisteminin Microsoft tarafından geliştirilmiş sürümüdür. Windows ise Microsoft tarafından geliştirilmiş grafik tabanlı aynı anda birden fazla programın çalışabildiği bir işletim sistemidir. Windows Intel sistemlerinde 4 Gb bellek kullanabilir. Bir Windows programı istenildiği kadar uzun olabilir. Windows 3.1 ve önceki sürümler DOS işletim sistemi üzerinde çalışan 16 bitlik programlar çalıştırabilen işletim sistemleridir. Windows 95 ve sonraki işletim sistemleri ise 16 ve 32 bitlik programları çalıştırabilen Dos işletim sistemine hiç ihtiyaç duymayan aynı anda birden fazla programı gerçek zamanlı olarak çalıştırabilen işletim sistemleridir.

Windows aynı anda birden fazla programın bir arada çalıştırılabildiği çok işlemli (multi processing) bir işletim sistemidir. Çok işlemli çalışma zaman paylaşımlı bir biçimde yapılır. Yani her program bir süre çalıştırılarak bırakılır. Programların çalıştırılıp bırakılma işlemleri belli bir algoritma ile yürütülür. Bu algoritmaya çizelgeleme algoritması denir.

Sanal belek(virtual memory) programın belli bir kısmının RAM'e yüklenerek disk ile yer değiştirmeli olarak çalıştırılması için kullanılır. Intel 80386 ve sonrası mikroişlemcileri geliştirirken RAM ve sabit disk arasında hafıza değişimini (swap) kolaylaştıran işlemci modları geliştirmiştir. Böylece windows gibi işletim sistemleri sabit diskin bir kısmını RAM gibi kullanabilmektedir. Bu Windowsun kullanabileceği hafızayı artırmaktadır. Dos ve Windows işletim sistemlerinin üzerinde çalıştığı 80x86 mikroişlemcilerin üç çalışma modu vardır:

1. Gerçek Mod (Real Mode)
2. Sanal86 Mod (Virtual 86 Mode)
3. Korumalı Mod (Protected Mode)

80x86 işlemcileri reset edildiğinde çalışma gerçek modda başlar. Korumalı moda gerçek moddan yazılım yolu ile geçilmektedir. 8086 8088 80186 işlemcileri sadece gerçek moda çalışabiliyordu. 80286 işlemcisi gerçek mod ve korumalı modlarda çalışabilmektedir. 80386 ve sonrası bu üç modu desteklemektedir. 80X86 işlemciler gerçek modda çok küçük farklılıklar dışına hızlı bir 8086 gibi çalışmaktadır. DOS işletim sistemi gerçek modda çalışabilecek biçimde tasarlanmıştır. 8086 işlemcisi 1 MB bellek kullanabilen 16 bit bir mikroişlemcidir. Bu nedenle gerçek modda ancak 1 MB bellek kullanılabilir. Korumalı mod koruma mekanizmasının sanal bellek kullanımının çok işlemli çalışmanın mümkün olduğu en ileri çalışma modudur. UNIX ve Windows sistemleri korumalı modda çalışmaktadır. Sanal 86 Modu 8086 gibi çalışmanın sağlandığı ancak korumalı modun çeşitli özelliklerinin kullanılabildiği bir ara moddur. Windows işletim sisteminde komut satırı Sanal 86 Modunda çalışmaktadır çünkü Windows işletim sisteminde kullanılan taskswitch mekanizmasında Gerçek Mod kullanılamamaktadır. Windows işletim sisteminde DOS penceresi açıldığında yada herhangi bir DOS programı çalıştırıldığında işlemci Sanal 86 moduna geçmektedir. Ancak işletim sisteminin açılışında F8 tuşuna basılarak Sadece Komut İstemi seçeneği seçildiğinde Gerçek Modda çalışma söz konusu olur.