İlk kişisel bilgisayarların çıkması ve yaygınlaşması sebebiyle bunların üzerinde çalışacak programların yazılması ihtiyacı doğmuştur. Başlangıçta programlar sadece profesyonel bilgisayar programcıları tarafında üretiliyordu. Günümüzde ise yetenekli insanlar kendi çabalarıyla kısıtlı ve az olan program sayısını artırmış ve binlerce program üretilmiştir. Ayrıca internetin gelişmesi ve yaygınlaşması yapılan programların dağıtılmasını kolaylaştırmıştır. İnternet üzerinden istenilen program çeşitli -Demo (Deneme sürümü) Shareware (Kısıtlı veya zaman kısıtlamalı sürüm) veya Freeware (Bedava dağıtılan sürüm)- şekillerde bulunabilmekte ve indirebilmektedir (Download). Ayrıca kullanıcılar kendi yazdıkları programları kolayca internet sayesinde dağıtabilir (Upload).

İnternet üzerinden istenilen program istenildiği kadar ve şekilde bulunabildiği halde Türkçe program sayısı çok azdır. Bu yüzden ingilizce bilmeyen çoğu Türk bilgisayar programlarını kullanamamakta veya bilgisayarın kullanımının çok zor olduğunu düşünmektedir. Türk insanının bilgisayar teknolojisinden daha fazla yararlanması için Türkçe programların yazılmasına ve sayılarının artırılmasına ihtiyaç vardır. Türkçe programları ingiliz amerikalı veya başka ülke insanı yazmaz. Türkçe programları yazacak olanlar Türk mühendisleri ve programlamaya yetenekli Türk gençleridir. Programcılık zor uğraştırıcı ve zaman alan programlama yeteneğine sahip kişilerin başarabileceği bir iştir. Ama ülkemiz gençliği çok yeteneklidir zehir gibi kafaya ve zekaya sahiptir. Gençliğimiz çalışması ve sahip olduğu yetenekler sayesinde programcılıkta dahil olmak üzere her işi başarabilir...

Ülkemizde programlama ile ilgili kaynak sayısı sınırlıdır. Bilgisayar ve programcılıkla ilgili kitaplar ve internet siteleri çok azdır. Bilgisayar dergileri donanımlara ve oyun programlarına çok fazla yer ayrılmaktadır. Sırf oyunlar için bilgisayar dergileri çıkarılmaktadır. Oysa aynı dergiler programcılığa en fazla 3-5 sayfa ayırmaktadırlar. Bir tane bile programlama ile ilgili dergi yoktur. Bu büyük bir eksikliktir. Bunun çözümü programcılıkla uğraşan kişilerin sayısının artmasıdır. Uğraşan kişi sayısı arttıkça ilgili kaynak kitap bilgisayar dergisi ve programlama ile ilgili site sayısıda artacaktır. Bilgisayar dergileri programlamaya daha fazla sayfa sayısı ayıracaklardır.

Programcılık Türk ekonomisi için de çok önemlidir. Dünya üzerinde en büyük şirketlerden bazıları Yazılım (Software) şirketleridir. (Microsoft IBM Sun vb..). Bu şirketlerin ürettiği programlara milyonlarca dolar ödenmektedir. Büyük yazılım şirketleri gelişmekte olan ülkelerle işbirliği yaparak büyük yazılım projelerine imza atmaktadırlar. Bu ülkelerden biride Hindistandır. Bu ülke halkının ingilizceyi çok iyi bilmesi ve ülkedeki ucuz iş gücü sayesinde programcılık ve sinema sektörleri çok büyük gelişme göstermiştir. Hindistanlı programcılar büyük projelere imza atmaktadırlar. Bu ülkede bilgisayar ve programcılık eğitimi çok yüksek seviyededir. Bu sayede Hindistan ekonomisi gelişmektedir. Hindistan halkı da programcılık sayesinde para kazanmakta ailelerinin geçimlerini sağlamaktadırlar. Hindistanın yanında Çin Japonya Endonezya gibi ülkelerin bilişim teknolojilerinde attıkları adımlar ve geldikleri yerler bellidir.

Programlar yeteneklerine göre programı üretenin belirlediği bir lisans fiyatına sahiptir. Programı kullanmak isteyen kişi -eğer ücretsiz değilse- bu lisans ücretini ödemek zorundadır. Ülkemizde kopya yazılımın çok fazla olmasına ve bulunmasının kolay olmasına rağmen kopya(lisansız) yazılım kullanmak yasalarımıza göre suçtur ve yaptırımları vardır. Yabancı ülkelerde üretilen programları kullanmak isteyen bir kişi lisans ücreti ödemek zorunda olduğu için ödenen ücret yabancı ülke kişi yada firmalara gidecektir. Bu ülke ekonomisi için istenmeyen bir durumdur. Çünkü ülke dövizi yurt dışına çıkmaktadır. Oysa aynı program Türk programcılar veya firmalar tarafından yapılsa ülkenin dövizi ülke içinde kalacaktır. Belki üretilen program dışarı satılıp döviz geliri bile elde edilebilecektir. Bu durum ülke ekonomisi ve ülkenin kalkınması için çok faydalıdır.

Sonuçta Türk gençliği olarak çok çalışmalı araştırmalı öğrendiğimiz her bilgiyi paylaşmalı ve bunu kodlara dökmeliyiz. Ülkemizde programcılık geliştikçe bilgisayar dalında ve ekonomide gelişmiş ülkelere ulaşabilir onlarla yarışabiliriz...

May the codes be with you...