Shakespeare'in öğretim gördüğü sınıf ziyaretçilere açılıyor

Dünyaca ünlü İngiliz oyun yazarı Shakespeare'in doğum yeri olan Stratford-upon-Avon'da öğrenim gördüğü sınıf ziyaretçilere açılacak.


BBC'nin haberinde Shakespeare'in 1570'lerde öğrenim gördüğü sınıfın günümüzde Kral 6'ıncı Edward Okuluna ait olduğu ve onarımı için 18 milyon sterlin harcandığı belirtildi. Stratford-upon-Avon kasabasında Ortaçağ'dan kalma ve yarısı ahşap belediye binasının üst katında bulunan sınıfın Shakespeare'in 400'üncü ölüm yıl dönümü olan cumartesi günü ziyaretçilere açılacağı kaydedildi.

Dersler sabah 6:00'dan akşam 18:00'e kadar sürüyormuş

Shakespeare'in 7 yaşından itibaren bu sınıfta dil bilgisi öğrenimi gördüğü sanılırken 16. yüzyılda öğrencilerin bilgilerini içeren herhangi bir belge bulunmadığı ifade edildi.

Warwick Üniversitesinden Profesör Ronnie Mulryne sınıfın "neredeyse kesinlikle" Shakespeare'in okulu olduğunu belirterek ünlü oyun yazarının 14 ya da 15 yaşına kadar burada öğrenim gördüğünü söyledi.

Yazarın iş adamı babası John Shakespeare'in de binanın alt katında çalıştığı tahmin ediliyor. Sınıfta o dönemde 7'den 15 yaşına kadar 40 erkek çocuğuna bir öğretmen tarafından dil bilgisi eğitimi verildiği derslerin sabah 6'dan öğleden sonra 6'ya kadar sürdüğü sanılıyor.

Üniversiteye gitmediği bilinen Shakespeare'in tüm eğitiminin bu sınıftan ibaret olduğu ünlü oyun yazarının aynı zamanda turneye çıkan oyuncuların sahnelediği bir oyunu ilk kez burada izlemiş olabileceği belirtildi.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]