“Altın Ayı” ödülü “Fuocoammare” filminin oldu

66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde "Altın Ayı" ödülünü kazanan film İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi’nin "Fuocoammare" filmi oldu.

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen festivalin ödülleri Berlinale Palast'ta yapılan törenle sahiplerini buldu. Tören öncesinde siyaset ve sanat çevresinden pek çok ünlü kırmızı halıda boy gösterdi.
ABD'li oyuncu Meryl Streep'in jüri başkanlığını yaptığı festivalde "Altın Ayı" ödülüne İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi'nin İtalya'nın Afrika'ya en yakın noktası Lampedusa adasındaki sığınmacıların durumunu anlatan "Fuocoammare" adlı filmi layık görüldü.
"Bu ödülü Lampedusa'daki insanlara adamak istiyorum"

Belgesel tarzında bir film yapan Rosi ödülü aldığı sırada yaptığı konuşmada "Düşüncelerim şu anda Lampedusa'ya ulaşamayan insanlarda. Bu ödülü Lampedusa'daki insanlara adamak istiyorum. 20-30 yıldan beri oraya insanlar geliyor. Lampedusa'daki insanlar bu diğer insanlara kalplerini açtılar” diye konuştu.
İşte diğer ödüller ve kazananları

Jüri Büyük ödülünü Danis Tanovic'in yönettiği "Smrt u Sarajevu" filmi en iyi yönetmen dalında Gümüş Ayı ödülünü "L'avenier” filmi ile festivale katılan Fransız yönetmen Mia Hansen-Love aldı.
Uluslararası Jüri en iyi erkek oyuncu ödülünü "Inhebbek Hedi" filminde oynayan Tunuslu Majd Mastoura'ya verirken en iyi kadın oyuncu ödülüne "Kollektivet” filmindeki rolüyle Danimarkalı oyuncu Trine Dyrholm layık görüldü.
En iyi senaryo dalında Gümüş Ayı ödülünü ”United States of Love" filmiyle Polonyalı yönetmen Tomasz Wasilewski alırken festivalin "Berlinale Shorts" adlı kısa metrajlı film yarışmasında en iyi film dalında "Altın Ayı" ödülünü Portekizli yönetmen Leonor Teles'in"Balada de um Batraquio” kazandı.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]