'Görmezden Gelmeyelim' sergisi ziyarete açıldı

Şizofreni konusunda toplumsal farkındalık yaratmayı hedefleyen "Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni" isimli sergi Harbiye Askeri Müze'de ziyarete açıldı.
Sergiye ilişkin yapılan açıklamada bulunan Abdi İbrahim Otsuka Genel Müdürü Dr. Tuna Yavuz "Görmezden Gelmeyelim" projesiyle günlük hayatta önlerinden geçip fark edilmeyen şizofreni hastalarını görünür hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Şizofreni hastaları ve ailelerinin yaşadıkları sıkıntıları öne çıkarmak için projeye destek verdiklerini belirten Yavuz "Şizofreni hastalarının hayata dahil olması açısından ülkemizde çok ciddi sıkıntılar var. Projenin asıl amacı insanların hastalığa karşı olan önyargısını kırmak" dedi. Tuna Yavuz misyonlarının hastalığın ve hastalıkla ilgili kişilerin sorunlarını görünür hale getirmek olduğuna dikkati çekerek "Türkiye'de hastalar bile şizofreni hastası olduğunu saklar. Sıkıntı yaşamamak için bu insanlar evlerinde kapalı kalıyorlar. Projenin şizofreniyi anlamamızda ya da hastaların sıkıntılarına bakış açımızda farklılık yaratacağını umuyorum" diye konuştu.

Şizofreni hastalığını tarihsel bir çerçevede anlatan sergi 25 Ekim'e kadar Harbiye Askeri Müze'de 05-15 Kasım tarihleri arasında ise Ankara Cer Modern'de ziyarete açık olacak.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]